مطالب اصلی

اسید هیدروکلریک یا اسید کلریدریک را کجا بخریم؟

اسید هیدروکلریک (HCl)، محلول آبی از کلرید هیدروژن که یک اسید با قدرت خورندگی قوی است و غیرخوراکی می باشد. این ماده شیمیایی دارای مصارف صنعتی زیادی است و به طور گسترده در صنعت و آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان وقتی با یک پایه ارگانیک واکنش نشان دهد، نمکی هیدروکلراید تشکیل می دهد.

اسید کلریدریک چگونه تهیه می شود؟

اسید هیدروکلریک با حل کردن گاز کلرید هیدروژن در آب تهیه می شود. اسید هیدروکلریک ممکن است توسط چندین فرآیند مختلف تولید شود. با این حال ، بیشتر اسید هیدروکلریک (کلرید هیدروژن) تولید شده در ایالات متحده یک محصول جانبی از واکنش کلرزنی است. اسید هیدروکلریک معمولاً به عنوان محلول حاوی ۲۸-۳۵ درصد وزن کلرید هیدروژن، که معمولاً به عنوان اسید هیدروکلریک متمرکز شناخته می شود ، به بازار عرضه می شود. کلرید هیدروژن مایع بدون آب موجود می باشد، اما برای نگهداری و ذخیره آن ظروف گران قیمت نیاز است که به همین علت استفاده از کلرید هیدروژن به این شکل محدود است.

hsdn ;g

کلرید هیدروژن گاز بی رنگ و بوی قوی است. این گاز در آب بسیار محلول است؛ در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد آب ۴۷۷ برابر حجم کلرید هیدروژن خود را حل می کند. به دلیل حلالیت عالی، در هوای مرطوب دود می کند.

اسید کلریدریک؛ یک اسید قوی یا ضعیف؟

در محلول آبی ترکیب به طور گسترده ای به یون هیدرونیوم (H3O+) و یون کلرید (Cl−) تفکیک می شود. و در محلول های رقیق تفکیک کاملاً کامل است. بنابراین، اسید هیدروکلریک یک اسید قوی است.

حتماً بخوانید
خرید و فروش عمده بتائین

مزایا و کاربردهای اسید هیدروکلرید

اسید هیدروکلریک یک اسید خورنده قوی است که می تواند بصورت صنعتی برای پردازش فولاد مورد استفاده در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. این ماده در صنایع شیمیایی در تولید گسترده وینیل کلرید مورد استفاده در ساخت پلاستیک پلی وینیل کلرید(PVC) مورد استفاده قرار می گیرد و این یکی از مواد شیمیایی است که برای تولید فوم پلی اورتان و کلرید کلسیم استفاده می شود.

از اسید هیدروکلریک نیز برای ساخت بسیاری از مواد شیمیایی دیگر و به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود، ماده ای شیمیایی که مانع از رشد لجن نیز می شود.

همچنین اسید هیدروکلریک در تولید باتری، لامپ های فلاش عکاسی و آتش بازی استفاده می شود. همچنین در فرآوری چرم، ساختمان و ساخت و ساز و تولید محصولات ژلاتین نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اتم اسید کلریدریک

کاربرد اسید هیدروکلریک در تولید فولاد

اسید هیدروکلریک برای از بین بردن زنگ زدگی و سایر ناخالصی ها از کربن، آلیاژ و فولاد ضد زنگ، تهیه فولاد برای مصارف نهایی در پروژه های ساختمانی و در محصولاتی مانند بدنه خودرو و لوازم خانگی استفاده می شود. همچنین در تمیز کردن فلزات استفاده می شود.

کاربرد اسید هیدروکلریک در پاک کننده های خانگی

اسید هیدروکلریک به دلیل خاصیت خوردگی که دارد به تمیز کردن لکه های سخت کمک می کند تا بتواند در پاک کننده های خانگی مانند پاک کننده های کاسه توالت ، تمیز کننده های کاشی حمام و سایر چینی های موثر باشد.

کاربرد اسید کلریدریک در سرویس بهداشتی و استخر

اسید هیدروکلریک به عنوان یک ماده شیمیایی برای استخر شنا مورد استفاده قرار می گیرد تا به حفظ pH بهینه در آب کمک کند.

کاربرد اسید هیدروکلریک در تولید و فرآوری مواد غذایی

صنایع غذایی از اسید هیدروکلریک برای پردازش انواع محصولات غذایی مانند ماده اولیه استفاده شده در نوشابه ها، کوکی ها، کراکرها، کچاپ و غلات استفاده می کنند. از اسید هیدروکلریک نیز به عنوان یک اسید کننده در سس ها، آب سبزیجات و مواد غذایی کنسرو شده استفاده می شود ، به منظور تقویت طعم و کاهش فساد.

حتماً بخوانید
کاربرد انواع بایوساید به عنوان ضدمیکروب ، ضد ویروس ، ضدباکتری و غیره

کاربرد اسید هیدروکلریک در تولید کلرید کلسیم

هنگامی که اسید کلریدریک مخلوط شده یا با سنگ آهک واکنش نشان می دهد، کلرید کلسیم را تولید می کند ، نوعی نمکی است که در جاده های یخی استفاده می شود. کلرید کلسیم در تولید مواد غذایی به عنوان یک تثبیت کننده و محکم کننده و در کالاهای پخته شده از آن به عنوان ضد میکروب استفاده می کنند.

اسید هیدروکلریدیک

 

اسید کلریدریک در صنعت

اسید کلریدریک یک ماده شیمیایی همه کاره است که در صنایع شیمیایی به عنوان یک معرف شیمیایی در تولید مقیاس بزرگ وینیل کلرید، پلی وینیل کلرید( PVC) و متیلن دی فنیلنات دی ایزوسیانات، برای پلی اورتان استفاده می شود.

اسید کلریدریک و تولید نمک سدیم کلرید

همچنین، از آنجا که اسید هیدروکلریک کاملاً یونیزه می شود به H3O + و Cl- ، به راحتی می توان از آن برای تولید نمکی مانند کلرید سدیم (NaCl) استفاده کرد.

غلظت اسید کلریدریک و اسید کلریدریک فومینگ

اسید هیدروکلریک معمولاً با غلظت بین ۰٪ و ۳۸٪ تولید می شود. اگر غلظت هیدروکلراید بسیار کم باشد، با نزدیک شدن به ۰٪ HCl ، محلول مشابه مایع رفتار می کند. اگر غلظت زیاد باشد، بالاتر از ۳۰٪ ، نقطه جوش به سرعت کاهش می یابد و سرعت تبخیر افزایش می یابد. چهل درصد هیدروکلراید به دلیل سرعت تبخیر بسیار بالا به عنوان اسید هیدروکلریک “فومینگ” شناخته می شود.

سمی بودن اسید کلریدریک

آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) به دلیل رفتارهای خورنده اسید هیدروکلریک، آن را در غلظت ۳۷٪ و بالاتر به عنوان یک ماده سمی طبقه بندی کرده است.

اسید هیدروکلریک چه عوارضی برای انسان ها و حیوانات به دنبال دارد؟

استنشاق زیاد آن ممکن است باعث سرفه، کوفتگی، التهاب و زخم دستگاه تنفسی، درد قفسه سینه و ورم ریوی در انسان شود. علاوه بر این ، این علائم برای افرادی که از آسم رنج می برند افزایش یافته است. حیواناتی که در معرض استنشاق قرار دارند از تحریک و ضایعات دستگاه تنفسی فوقانی و ورم حنجره و ریوی رنج می برند.

حتماً بخوانید
متیلن فسفونات ، تولید و فروش با استاندارد 2021

غشاهای مخاطی، پوست و چشم همگی مستعد این خوردگی هستند. مصرف خوراکی این ماده ممکن است باعث بروز خوردگی غشاهای مخاطی، مری و معده شود که حالت تهوع، استفراغ و اسهال در انسان گزارش شده است. تماس پوستی ممکن است باعث سوختگی شدید و زخم شود. حیوانات همچنین نشانه هایی از مسمومیت متوسط ​​تا زیاد از مصرف حاد دهان را نشان می دهند. حیوانات آبزی به دلیل تغییر pH که در هنگام افزودن هیدروکلراید به آب ایجاد می شود ، به شدت تحت تأثیر اسید کلریدریک قرار می گیرند.

قرار گرفتن در معرض گاز به میزان کلرید هیدروژن به میزان ۰.۱ درصد در جو ممکن است در چند دقیقه منجر به مرگ شود. در انسان، قرار گرفتن در معرض طولانی مدت باعث گاستریت، برونشیت مزمن، و حساسیت به نور می شود. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در غلظت های کم نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان و فرسایش شود.

اسید هیدروکلریک دارای مصارف صنعتی بیشماری مانند:

  1. پردازش هیدرومتالورژی، به عنوان مثال، تولید آلومینا و یا دی اکسید تیتانیوم است.
  2. سنتز دی اکسید کلر،
  3. تولید هیدروژن،
  4. فعال سازی چاه های نفتی،
  5. و برای تمیز کردن کارهای ساختمانی آجری به پایان رسیده استفاده می شود.

اسید هیدروکلریک ویروس کرونا را ازبین می برد؟

اسید هیدروکلریک به طور معمول در آب گوارشی معده انسان وجود دارد. ترشح بیش از حد اسید باعث ایجاد زخم معده می شود، در حالی که کمبود مشخص آن روند هضم را مختل می کند و گاهی اوقات علت اصلی کم خونی کمبود است. اخیرا با مواجه شدن با ویروس کرونا گفته می شود که حتی اگر ویروس وارد دهان شود، نوشیدن آب و مایعات دیگر به شستشوی آن کمک می کند و اسید کلریدریک موجود در معده شما میکروب و ویروس ها را از بین می برد.

حتماً بخوانید
بنزوات سدیم چیست و از کجا می توان تهیه کرد؟

اسید کلریدریک

نکات ایمنی

اسید هیدروکلریک در فرم غلیظ آن، بوی تحریک کننده قوی دارد و بسیار خورنده است. براساس اطلاعات کتابخانه ملی آمریکا، این ماده می تواند در هنگام تماس آسیب هایی مانند سوختگی های شیمیایی ایجاد کند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده خاطر نشان می کند که اسید هیدروکلریک در صورت پاشیده شدن در چشم می تواند باعث آسیب چشم، و حتی نابینایی شود. مصرف اسید هیدروکلریک غلیظ می تواند باعث صدمات شدید دهان، گلو، مری و معده شود. از وسایل محافظ شخصی مانند دستگاه تنفس بخار، دستکش لاستیکی، عینک و سپر صورت باید هنگام استفاده از اسید کلریدریک استفاده شود. در صورت استفاده در محل کار، توصیه می شود در صورت قرار گرفتن در معرض اسید کلریدریک بصورت تصادفی، یک ایستگاه شستشوی چشم در دسترس باشد.

هنگام استفاده از پاک کننده های استخر که حاوی اسید هیدروکلریک، لازم است دستورالعمل های موجود در برچسب محصول را برای استفاده ایمن دنبال کنید.

ذخیره و نگهداری اسید کلریدریک

ظروف فلزی به دلیل خاصیت خورنده در آن ، ظروف نگهداری مناسب برای اسید هیدروکلریک نیست. ظروف پلاستیکی، مانند پلاستیک ساخته شده از PVC ، به طور معمول می تواند برای ذخیره اسید هیدروکلریک استفاده شود.

فروش هیدروکلریک اسید

همه موارد گفته شده در مقاله بالا خاصیت ها و چکیده واکنش های ماده شیمیایی اسید هیدرو کلیریک بود. شرکت های زیادی اقدام به عرضه این اسید شیمیایی با غلظت و خلوص های مختلف می نمایند اما شرکت شیمیایی تصفیه می تواند مشاور خوبی برای شما در زمینه خرید و ترکیب این ماده شیمیایی باشد. متخصصان واحد R&D شرکت، می توانند برای تولید مواد مختلف شیمیایی به شما کمک کنند برای این کار کافی است با شماره تلفن های ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.