مقالات بوتیل گلایکول

بوتیل گلیکول استات با کیفیت ۱۰۰ درصد

فروش مونو اتیلن گلایکول

بوتیل گلیکول استات چیست

بوتیل گلیگول استات یک مایع شفاف با فرمول شیمیایی C8H16O3 است که بی رنگ است. این ماده شیمیایی در بازار با نام‌های تجاری بوتوکسی اتانول استات و بوتوکسی اتیل استات نیز شناخته می‌شود. از این ماده اغلب به عنوان حلال با فرار بودن کم برای انواع رنگها و جوهرهای چاپ استفاده می‌شود.

مشخصات بوتیل گلیکول

بوتیل گلایکول استات با انواع الکل‌ها، اترها، گلیکول‌ها، کتون‌ها و آلدهیدها و به طور کلی با بیشتر حلال‌های آلی متداول قابلیت مخلوط شدن را دارد و به مقدار کمی در آب حل می‌شود.

بوتیل گلایکول استات در صنایع گوناگونی در نقش لاک چند رنگ، رزین اپوکسی و حلال نیتروسلولز نیز کاربرد دارد. این ماده در تمیز کننده و پاک کننده‌های جوهر نیز کاربرد دارد.

فروش بوتیل گلایکول

کاربرد بوتیل گلایکول

از مواد اولیه ای که می‌توان با بوتیل گلایکول استات تولید کرد خانواده نرم کننده‌ها می‌باشد که در واکنش با فتالیک اندرید تولید می‌شوند. همچنین از دیگر کاربردهای بوتیل گلیکول استات استفاده در انواع آفت کش و حشره کش‌ها می‌باشد که در صنایع کشاورزی کاربرد دارد. به دلیل حجم گسترده مصارف این ماده می‌توان به تولید لوازم آرایشی نیز اشاره کرد. این ماده با جذب رطوبت خوبی که دارد در بسیاری از لوازم آرایشی نیز کاربرد دارد.

در مقیاس صنعتی نیز از بوتیل گلایکول استات در صنایع مختلف از جمله برشکاری و حفاری می‌توان استفاده کرد. این ماده با ترکیب برخی روغن‌های روان کننده ، به تسهیل فرآیند حفاری نیز کمک می‌کنند.

بوتیل گلیکول برای پوست

بوتیل گلایکول برای پوست بسیار خطرناک است و در صورت برخورد مستقیم با چشم و پوست بدن باید به سرعت محل مورد نظر را با آب و صابون بشویید. علت این احتیاط اسن است که بوتیل گلایکول استات می‌تواند از طریق پوست نیز جذب بدن شده و به سرعت وارد سایر اعضای انسان شود. سرطان زا بودن این ماده تاکنون اثبات نشده است ولی همان طور که اشاره شد به شدت می‌تواند سمی باشد.

همچنین استنشاق و تنفس این ماده از راه دهان نیز می‌تواند تا حدودی باعث اختلال در عملکرد سیستم تنفسی و در موارد شدیدتر باعث سرگیجه و سردرد و در نهایت مسمومیت شود. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند که اگر این ماده بر روی پیراهن شما نیز ریخته شده است در اولین فرصت با لباس دیگری جایگزین شود.

بوتیل گلایکول اتر

بوتیل گلایکول اتر که از نام‌های دیگر آن می‌توان به ۲-بوتوکسی اتانول ، اتیلن گلایکول مونو بوتیل اتر، بوتیل مونو اتر گلایکول اشاره کرد از مشتقات و مواد ترکیبی بوتیل گلایکول می‌باشد که فرق چندانی با ماده اولیه ندارند. از نظر رنگ نیز بسیار شبیه به ماده اولیه بوتیل گلایکول است و بویی نزدیک به اتر دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.