مقالات آنتی اسکالانت

روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی

Methods of preventing sedimentation and corrosion

به احتمال زیاد تاکنون در دستگاه ها‌یی که مربوط به نگهداری و انتقال آب هستند‌ مانند شیرآلات، رسوب آب را مشاهده کرده‌اید. البته این مشکل از تجهیزات مربوط به مدیریت و کنترل آب نیست بلکه رسوبات ناشی از خود آب هستند و به همین جهت جلوگیری از ایجاد آن‌ها قدری سخت می‌شود.

معمولاً رسوباتی که در شیر آب‌های خانگی ایجاد می‌شوند تراکم کمتری نسبت به رسوباتی دارند که در سیستم‌های مدیریت و کنترل آب صنعتی ایجاد می‌شوند و به همین دلیل، فرایند رسوب زدایی و پیشگیری از آن در تجهیزات صنعتی سخت‌تر است؛ البته که می‌توان از برخی روش‌ها در سیستم‌های خانگی هم استفاده کرد.

به هر جهت رسوبات مشکلات زیادی را در هر نوعی از سیستم‌های مربوط به آب چه خانگی و چه صنعتی به وجود می‌آورند و نیاز است تا حد امکان از ایجاد آن‌ها جلوگیری کرد. در صورتی‌که قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید تا انتهای این نوشته از شیمیایی تصفیه با ما همراه باشید تا به صورت کامل روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی را برایتان تشریح کنیم.

رسوب آب چیست؟

پیش از این که در رابطه با روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی صحبت شود، بهتر است قدری در مورد اینکه اصلاً به چه دلیل رسوبات در سیستم‌های مربوط به آب ایجاد می‌شوند صحبت کرد.

همانطور که پیشتر گفته شد رسوب ناشی از خود آب است و نه به دلیل جنس یا ساختار تجهیزات درگیر با آن؛ البته که برخی از فلز‌ها استعداد بیشتری برای جذب رسوبات دارند اما به صورت کلی رسوب به خاطر خود آب ایجاد می‌شود.

رسوبات در واقع مواد معدنی حل شده در آب هستند که از جمله این مواد می‌توان به کلسیم و منیزیم اشاره کرد. هرچه که میزان مواد معدنی در آب بیشتر باشند به تبع آن میزان و شدت رسوبات نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

علیرغم اینکه رسوبات آب برای سلامتی انسان مضر نیستند، اما تجمع آن‌ها می‌تواند باعث آسیب رساندن به تأسیسات صنعتی و خانگی مربوط به آب بشود. همچنین لازم به ذکر است که میزان رسوبات آب موضوع ثابتی نبوده و در طول سال بسته به عوامل مختلفی تغییر می‌کند. به عنوان مثال در هنگامی که بارندگی بالا باشد میزان رسوبات موجود در آب کمتر از مواقعی است که بارندگی کم بوده و زمین خشک است. و یا در مکان‌هایی که مقدار آهک زیادی در خاک وجود دارد نیز مقدار رسوبات بالاتر می‌رود.

روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی

پس از بررسی دلایل ایجاد رسوب، زمان آن رسیده که در مورد روش‌های پیشگیری از رسوبات و خوردگی صحبت شود. برای این موضوع روش‌های مختلفی وجود دارد که نیازمند تجهیزاتی هستند. توجه داشته باشید که این روش‌ها برای از بین بردن رسوبات ایجاد شده کارایی ندارند و صرفاً پیش از ایجاد رسوبات و برای جلوگیری در سیستم‌های مختلف به کار ‌می‌روند و برای رسوب زدایی باید از روش‌های دیگری استفاده کنید. روش‌های جلوگیری از ایجاد رسوب و خردگی در ادامه تشریح شده‌اند.

هواگیری

در محلول آب گاز‌های مختلفی وجود دارند اما دو گاز خورنده یعنی  CO2 و O2 دارای مهم‌ترین نقش در ایجاد خوردگی‌های مختلف هستند. برای جدا کردن این گاز‌ها نیاز است تا پیش از تصفیه آب اقدام کرد که برای این کار دو روش شیمیایی و فیزیکی وجود دارد. روش فیزیکی اکسیژن و دی اکسید کربن حل شده در آب را به وسیله حرارت جدا می‌کند که در نتیجه این حرارت دهی گاز‌های مختلف موجود در محلول آب جدا می‌شوند.

اما روش شیمیایی قدری متفاوت‌تر است. با استفاده از مواد مختلفی مانند هیدرازین یا سدیم سولفید، اکسیژن موجود در آب تبدیل به مواد جدیدی مانند سدیم سولفید یا نیتروژن می‌شود که در نتیجه این اتفاق دو گاز CO2 و  O2 به صورت کامل از محلول آب جدا می‌شوند. انجام این کار در هر فرایند تصفیه مهم بوده و همچنین یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی آب است.

روغن زدایی

به دلیل اختلاف چگالی زیاد موجود بین روغن و آب معمولاً تشخیص اینکه آب در روغن وجود دارد راحت است. برای رفع این مشکل و به عنوان یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی در مقیاس‌های بزرگ، از سیستم‌های چربی‌گیری خاصی معروف به سیستم API استفاده می‌شود.

سیستم api در واقع یک جداکننده روغن از آب است که برای زدودن و حذف روغن، گریس و نفت از محلول آب به کار می‌رود. در تعریف ساده‌تر با استفاده از روش روغن زدایی و سیستم api ، می‌توان هر ماده موجود در محلول آب را که بافت روغنی داشته باشد، به سادگی هر چه تمام‌تر تشخیص داده و استخراج کرد.

البته لازم به ذکر است که این ترکیبات روغنی معمولاً غلظت خیلی بالایی ندارند و ممکن است که در حجم زیادی از آب تنها چند قطره از این ترکیبات وجود داشته باشد اما به هر جهت حتی یک قطره از ترکیبات روغنی هم می‌تواند در نهایت منجر به ایجاد رسوبات و خوردگی بشود.

زیر آب کشی

در این روش از روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی، مواد معلق و نمک‌های محلول درون آب که از مراحل قبلی ذخیره شده تخلیه می‌شود. آبی که در این مرحله به دست می‌آید زلال‌ترین آب در کل فرایند تصفیه است. آبی که از طریق این فرایند از دیگ بخار خارج می‌شود، به وسیله آب تغذیه جدید که دارای میزان بسیار کمتر از مواد محلول است تأمین می‌گردد.

نرم کردن آب

نرم کردن آب که به سختی‌گیری آب هم معروف است، یکی از روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی می‌باشد که بسیار کارآمد است. هدف در این روش کاهش یون‌های کلسیم و منیزیم است که معمولاً از طریق ته‌نشینی شیمیایی این اتفاق می‌افتد اما در برخی از موارد نیز از رزین‌های تبادل یونی استفاده می‌کنند.

این روش از روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی، با وجود اینکه بسیار کارآمد است اما معمولاً کمتر استفاده می‌شود چرا که فرایند انجام آن فرایندی کاملاً علمی و نیازمند تخصص در حوزه شیمی است و ممکن است قدری هزینه‌بر باشد. اما در صورت نیاز به اهداف این فرایند یعنی کاهش یون‌های کلسیم و منیزیم، بهترین راه همین روش است.

صاف کردن

معمولاً در تمام روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی، حذف کردن ذرات معلق و ته نشین شده از اهمیت بالایی برخوردار است. راه حذف این ذرات استفاده از روش صاف کردن می‌باشد که معمولاً بعد از ته نشینی انجام می‌شود تا بتوان تمام ذرات درشت و معلقی که در صافی‌های صنعتی وجود دارند را از بین برد.

صافی‌های صنعتی متشکل از لایه‌های شنی با درجه‌بندی‌های متفاوتی هستند که در این صافی‌ها شن‌هایی با اندازه‌های مختلف از ریز تا درشت به ترتیب داخل صافی‌ها قرار می‌گیرد و همین موضوع باعث می‌شود تا به صورت کلی سرعت انجام فرایند صاف کردن آب تا حد زیادی بالا رود.

البته لازم به ذکر است که این روش تنها برای از بین بردن ترکیبات درشت و همچنین شن‌های معمولی که در ساحل وجود دارند کاربرد دارد و برای ترکیبات ریزتر، نمی‌توان از طریق روش صاف کردن اقدام به پیاده‌سازی فرایند پیشگیری از رسوب و خوردگی کرد و نیاز است از روش‌های دیگر که پیشتر به آن‌ها اشاره شد استفاده کرد.

کدام روش کارسازتر است؟

تا به اینجا روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی را برایتان تشریح کردیم اما سؤال دیگری که مطرح می‌شود این است که کدام یکی از این روش‌ها کاربردی‌تر و مناسب‌تر است است؟

فرایند‌های این چنینی فرایند‌هایی کاملاً تخصصی هستند و نوع و روش انجام آن‌ها به صورت کامل بستگی به شرایط و همچنین انتظارات شما دارد. به عنوان مثال ممکن است که برای نوعی از آب، تنها فرایند لازمه استفاده از روش صاف کردن باشد و یا بعضا ممکن است که نیاز باشد تا تمام موارد گفته شده انجام شوند.

همچنین اجرای این فرآیندها نیازمند برخی ترکیبات شیمیاییِ آنتی اسکالانت یا دستگاه‌های مخصوص هستند که برای تهیه این ترکیبات دستگاه‌ها حتماً نیاز به بررسی‌های فنی است.

با توجه به این موضوع، توصیه می‌شود که حتماً پیش از اجرای هر کدام از روش‌های پیشگیری از رسوب و خوردگی، حتماً با متخصصین این حوزه مشورت کرده و بسته به نیاز خود اقدام به تهیه محصولات یا سیستم‌های مربوطه کنید.

کلام آخـــــر

ایجاد رسوب در سیستم‌های مرتبط با آب مخصوصاً سیستم‌های صنعتی یکی از مهم‌ترین معضلاتی است که همواره افراد با آن روبرو هستند و به همین جهت موارد مختلفی به عنوان روش‌های جلوگیری از رسوب و خوردگی به وجود آمده است و ما در این نوشته تمام تلاش خود را به‌کار بستیم تا مهم‌ترین نکات در رابطه با این روش‌ها را با شما در میان بگذاریم.

علاوه بر تمام این روش‌ها برخی از مواد شیمیایی مانند آنتی اسکالانتها و ضد رسوب‌ها وجود دارند که برای برخی از مصارف صنعتی کاربردی هستند و در صورتی‌که نیازمند استفاده از این محصولات هستید می‌توانید به سادگی از طریق شرکت شیمیایی تصفیه برای خرید اقدام کنید تا محصولات با کیفیت و همچنین با ساختار شیمیایی مناسب و با بهترین قیمت در اختیارتان قرار بگیرد.

تنها کاری که برای خرید از فروشگاه باید انجام دهید، تماس با شماره‌های موجود در سایت می‌باشد. پس از آن کارشناسان ما با بررسی کامل جزئیات نیاز شما، بهترین محصول کاربردی را در اختیارتان قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.