علمی

همه چیز درباره ۲ هیدروکسی اتیل اکریلات (۲HEA)

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات بپردازیم و با ویژگی های این ماده شیمیایی آشنا شویم. ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات که به اختصار HEA نیز نامیده می شود، از واکنش بین آکریلیک اسید و اتیلن اکسید تولید می شود.

این ماده شیمیایی یک مایع شفاف و بی رنگ از خانواده اکریلیک هاست. از این ماده در پوشش اتومبیل ها، تولید چسب و به عنوان افزودنی در تولید رنگ ها استفاده می شود. همچنین از ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات به عنوان ماده اولیه برای تولید پلیمرهای مختلف استفاده می شود.

با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله با پاسخ داده به سوالات زیر، بیشتر به بررسی ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات بپردازیم.

 1. چگونه می توانیم ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات را سنتز کنیم؟
 2. ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد؟
 3. موارد استفاده از ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات
 4. در برخورد با ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات چه موارد ایمنی باید رعایت شود؟
 5. چگونه می توان ۲HEA را تهیه کرد؟

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش ۲ هیدروکسی اتیل اکریلات و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با پشتیبانی آنلاین و یا تماس مسقیم با شماره های زیر اقدام کنید.

۰۹۳۵۲۵۴۶۲۲۲

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

چگونه می توانیم ۲HEA را سنتز کنیم؟

در صنعت این ماده شیمیایی از طریق واکنش استری شدن بین دو ماده اکریلیک اسید (یا متیل اکریلات) و اتیلن اکسید (یا اتیلن گلایکول) و طی یک مرحله به دست می آید.

۲-هیدروکسی اتیل اکریلاتی که طی این واکنش به دست می آید، همواره شامل ناخالصی هایی مانند واکنش دهنده(اتیلن گلیکول و آکریلیک اسید) و محصولات جانبی (اتیلن گلایکول دی اکریلات) خواهد بود.

وجود این ناخالصی ها، به خصوص اتیلن گلیکول دی اکریلات، منجر به ایجاد کراس لینک های ناخواسته خواهد شد و در نتیجه سرعت پلیمریزاسیون ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات را به شدت کاهش داده و از قدرت حل شوندگی آن می کاهد. به همین دلیل بهتر است قبل از استفاده از این ماده به دست آمده، آن را به خوبی تصفیه کنید.

۲هیدروکسی اتیل اکریلات چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد؟

۲-هیدروکسی اتیل اکریلات یک مایع بی رنگ و شفاف است و بوی نامطبوعی دارد. ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات به آسانی در آب و بیشتر حلال های آلی حل می شود. نقطه ذوب این ماده منفی ۶۰ درجه سانتیگراد است و دمای نقطه جوش آن ۸۲ درجه سانتیگراد است.

وجود گروه OH در انتهای شاخه اصلی ۲HEA سبب شده این ماده توانایی پلیمریزایسیون بالایی داشته باشد. مقاومت شیمیایی بالا، چسبندگی زیاد، مقاومت در برابر خراشیده شدن، عدم فرسایش در معرض هوای آزاد و نداشتن ترکیبات آلی فرار از دیگر خصوصیات ویژه ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات است.

در جدول زیر می توانید خصوصیات این ماده را به اختصار مشاهده کنید:

نام ویژگی مقدار
فرمول شیمیایی C۵H۸O۳
وزن مولکولی ۱۱۶.۱ kg/kmol
نقطه ذوب -۶۰ درجه سانتیگراد
نقطه جوش ۸۲ درجه سانتیگراد
میزان حلالیت در آب در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد به طور نامحدود حل می شود
چگالی ۱.۱۰۶ g/cm3
رنگ ظاهری مایع شفاف و بی رنگ

موارد استفاده از ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات

این ماده به عنوان یک ماده اولیه برای تولید پلیمرهایی با قابلیت کراس لینک شدن، مورد استفاده قرار می گیرد. این پلیمرها عمدتا در تولید روکش و چسب ها مورد استفاده قرار می گیرند. جدای از این موارد از ۲HEA در تولید موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • تولید روکش هایی با مقاومت بالا برای وسایل نقلیه
 • تولید چسب های حساس به فشار
 • تولید روکش برای پلاستیک ها
 • ساخت پلیمرهای اکریلیکی
 • استفاده به عنوان ماده افزودنی در لوازم آرایشی و بهداشتی
 • تولید رزین و رنگ

در برخورد با ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات چه موارد ایمنی باید رعایت شود؟

سیستم هماهنگ جهانی طبقه‌بندی و برچسب‌گذاری مواد شیمیایی، این ماده را با عناوین H311، H314، H317 و H400 برچسب گذاری کرده است.

مطابق با این عناوین، ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات خطرات زیر را به همراه دارد:

 • H311: در تماس با پوست باعث ایجاد مسمومیت می شود
 • H314: باعث بروز سوختگی شدید پوستی و آسیب به چشم می شود
 • H317: احتمال ایجاد آلرژی های پوستی می شود
 • H400: در محیط های آبی بسیار سمی است

برخورد مایع ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات با چشم، باعث سوزش و آسیب رساندن به قرنیه خواهد شد. این آسیب با توجه به مقدار ماده ای که برخورد کرده، می تواند درمان شده یا دائمی باشد. برخورد بخار ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات باعث تحریک چشم شده و علائمی مانند قرمزی چشم خواهد داشت.

برخورد جزئی ۲HEA با پوست باعث قرمز شدن پوست و ایجاد آلرژی خواهد شد. در برخورد طولانی مدت مشکلاتی مانند سوختگی، ورم کردن پوست و حتی آسیب رساندن به بافت پوست به وجود خواهد آورد. همچنین برخورد طولانی مدت ممکن است سبب جذب بیش از حد ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات شود که می تواند به مرگ فرد منجر شود.

احتمال مصمومیت در اثر مصرف ناخواسته میزان کمی از ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات، پایین است اما سبب سوزش یا زخم شدن دهان، حلق و دستگاه گوارشی خواهد شد. دفع این ماده از طریق استفراغ سبب آسیب جدی به ریه ها خواهد شد.

تماس طولانی مدت با ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات خطر ابتلا به سرطان یا ناباروری ندارد.

چگونه می توان ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات را تهیه کرد؟

در سراسر دنیا شرکت های بسیار زیاد ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات را تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. چین با بیش از ۱۵۰ تولید کننده، از اصلی ترین تولیدکننده های این ماده در دنیا است. مصرف کنندگان نیز می توانند برای خرید ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات را در بسته بندی های مختلف برای مصارف آزمایشگاهی و تحقیقی یا مصارف صنعتی تهیه کنند.

هنگام نگهداری، ۲HEA باید در معرض هوا قرار بگیرد؛ اکسیژن برای ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات نقش پایدار کننده داشته و از پلیمریزاسیون ناخواسته آن جلوگیری می کند. دمای محفظه نگهداری هیچگاه نباید از ۳۵ درجه سانتیگراد بیشتر شود. همچنین وجود آب می تواند شرایط پلیمریزاسیون را فراهم کند. به همین دلیل هرگونه استفاده ای از آب در تمام مراحل تولید، حمل و نقل و نگهداری می تواند موجب تخریب ۲-هیدروکسی اتیل اکریلات شود. جنس محفظه های نگهداری و خطوط انتقال نیز بهتر است از نوع فولاد ضد زنگ یا فولاد کربنی باشد.

در صورت استفاده از فولاد کربنی باید مخازن ذخیره سازی، لوله ها و پمپ ها با استفاده از سیستم ارت، ایمن شوند.

تحت این شرایط می توان به مدت یک سال از ۲HEA، بدون از دست دادن خواص، نگهداری کرد.

شرکت شیمیایی تصفیه با سابقه نزدیک به نیم قرن در تهیه و تولید مواد شیمیایی آماده خدمت رسانی به مصرف کنندگان محترم در زمینه رفع نیازهای مواد شیمیایی در صنایع مختلف می باشد.

1 دیدگاه در “همه چیز درباره ۲ هیدروکسی اتیل اکریلات (۲HEA)

 1. اسماعیل گفت:

  با تشکر از مقاله کاربردی تون آیا امکان تولید این ماده در ایران وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.