مطالب اصلی

نرمال بوتانول

This post is also available in: Arabic

یکی از ترکیب های شیمیایی پرکاربرد که از آن در صنایع مخالف تحت پوشش استفاده می شود “نرمال بوتانول” است. اگر بخواهیم میزان درصدی که از این ماده در صنایع مصرف می شود را بگوییم می توان گفت که؛ حدود ۸۵ درصد از این ماده در صنایع مصرف می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص بوتانول نرمال، تولید نرمال بوتانل ، کاربرد این ماده، قیمت نرمال بوتانول و فروش آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

معرفی نرمال بوتانول

یکی از اعضای خانواده الکل ها نرمال بوتانول است که در حقیقت یک ترکیب آلی محسوب می شود. از طریق فرآیندهای پتروشیمی الکلی تولید می شود که به آن نرمال بوتانول گفته می شود. اگر بخواهیم به فرایندهایی اشاره کنیم که از طریق آن می توان اتانول را تولید کرد، می توان به “فرآوری های قندهای مشتق شده از محصولات کشاورزی و ذرت” اشاره کرد. بوتانول در حقیقت یک الکل چهار کربن هست که از آن به عنوان ماده شیمیایی استفاده می شود.

جالب است بدانید که یکی از ماده های شیمیایی که در عرصه جهانی بسیار پرطرفدار است و میزان تقاضای آن بالاست “نرمال بوتانول” است. یکی از نکاتی که حتماً در این زمینه باید به آن اشاره کرد، این است که؛ بوتانول به دو نوع تقسیم می شود که عبارت است از نرمال بوتانول و ایزوبوتانول. بدون شک این ماده و ایزوبوتانول علیرغم ویژگی های مشابهی که دارند، دارای تفاوت هایی هستند که حائز اهمیت است.

اگر بخواهیم ماده این ماده را بررسی کنیم می توان گفت که این ترکیب از لحاظ ظاهری یک مایع بی رنگ است که بوی نامطبوعی دارد. ترکیب نرمال بوتانول دارای نقطه ذوب منفی ۹۰ درجه سانتی گراد و نقطه جوش ۱۱۸ درجه سانتی گراد است. این ماده به واسطه ساختاری که دارد در آب حل می شود. یکی از کاربردهای جالب این ترکیب، استفاده از آن به عنوان چاشنی در مواد غذایی است.

نکته جالبی که وجود دارد این است که این الکل به عنوان یک طعم دهنده مصنوعی در ایالت متحده آمریکا مجاز بوده و از آن در خامه، کره، میوه، آب نبات، بستنی یا کالاهای پخته شده استفاده می شود. امکان دارد شما نام بوتانول نرمال را نیز شنیده باشید. به بوتانول نرمال، بوتانول یا بوتیل الکل گفته می شود. بوتانول نرمال یک مایع خنثی، بی رنگ و دارای بوی ملایم الکلی هست.

تولید نرمال بوتانول

تولید نرمال بوتانول

حجم زیادی از نرمال بوتانول را در دهه ۱۹۵۰ از راه هیدروفرمیلاسیون پروپیلن و تشکیل بوتیرآلدهید، تولید می کردند. طبق فرآیندی که اشاره کردیم، کاتالیست بر مبنای رودیوم و کوبالت به کار رفته و محصول که در مرحله اول به نام بوتیرآلدهید به دست آوردند را در مسیر فرآیند هیدروژن دار شدن در نهایت به نرمال بوتانول تبدیل می کنند. هنگامی که تولید این ماده شیمیایی انجام می شود بحث فروش آن در بازار مطرح می شود.

حتماً بخوانید
جاذب ها ( جاذب سولفید هیدروژن ) و کاربرد آنها در صنعت نفت و گاز

مسئله ای که هنگام خرید و فروش این ماده اهمیت زیادی دارد، بشکه هایی است که این ماده در آن ریخته می شود و لازم است که؛ این بشکه ها مطابق با استانداردهای لازم و مخصوص در این زمینه باشد. با توجه به این که این ماده در بازارهای جهانی سهم خوبی را به خود اختصاص داده است و طرفداران زیادی دارد، خرید و فروش آن نیز پر رونق خواهد بود. قیمت نرمال بوتانول ها نیز متغیر است.

کاربردهای نرمال بوتانول

کاربردهای نرمال بوتانول و اهمیت آن

اولین سؤالی که بعد از آشنایی با نرمال بوتانول و بوتانول نرمال پیش می آید این است که بیشترین استفاده از این ماده شیمیایی در چه زمینه ای است؟ نرمال بوتانول علیرغم قابلیت ها و کاربردهای متفاوتی که دارد، می تواند به عنوان یک واسطه برای تولید حلال های مخصوص یا رزین های باارزش مورد استفاده قرار گیرد. یکی از عواملی که باعث اهمیت زیاد نرمال بوتانول می شود این است که با محیط زیست سازگاری زیادی دارد و به همین منظور از آن در زمینه تولید، استفاده های زیادی می شود.

برای آشنایی با این ماده و خواص و ویژگی هایی که دارد تحقیقات زیادی صورت گرفته است و بر اساس بخشی از این مطالعات؛ در قسمتی از مناطق اروپایی، به این نتیجه رسیده اند که نرمال بوتانول در برخی از میوه ها مانند: کیوی، انگور و برخی از درختان مانند راش به صورت طبیعی وجود دارد. در برخی از منابع طبیعی مانند فضولات حیوانی یا حشرات نیز این ماده دیده شده است. در ادامه به بررسی برخی از کاربردهای نرمال بوتانول خواهیم پرداخت.

معرفی کاربردهای مختلف

 1. همان طور که قبلاً هم به صورت خلاصه اشاره کردیم یکی از کاربردهای جالب این ماده، استفاده کردن از آن در گرید خوراکی است و در ایالات متحده آمریکا نیز به عنوان یک طعم دهنده مجاز شناخته شده است.
 2. طبق بررسی هایی که تا این قسمت از مقاله انجام دادیم یکی از کاربردهای رایج بوتانول این است که از آن برای تولید سایر مواد شیمیایی از جمله بوتیل استات، پلاستی سایزرها، گلیکول اترها، اکریلات ها و … تحت عنوان واسطه استفاده می شود.
 3. با توجه به محبوبیت زیاد نرمال بوتانول ها در بازار، از آن در زمینه محصولات شیمیایی محصولات پتروشیمیایی پاک کننده ها و لوازم آرایشی استفاده های فراوانی می شود.
 4. برای تولید مواد شیمیایی از جمله بوتیل استات، استرها، آمینو رزین ها می توان از این ماده استفاده کرد.
 5. یکی از زمینه های استفاده از نرمال بوتانول ها “صنعت کاغذ سازی” است که این ماده به عنوان عامل ضد کف مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. در صنایع پارچه و پلاستیک هم از ماده بوتانول استفاده می شود.
 7. از نرمال بوتانول می توان به عنوان یک جزء عطر استفاده کرد.
 8. یکی از حلال هایی که می توان از آن برای استخراج کردن روغن های مخصوص استفاده کرد، این ترکیب است.
 9. این ماده می تواند به عنوان جایگزین مناسبی برای سوخت های بنزین یا دیزل باشد.
 10. یکی از کاربردهای این ماده، استفاده کردن از آن در زمینه تولید لاک است.
 11. در زمینه مایع ترمز می توان از این ماده کمک گرفت.
 12. می توان از نرمال بوتانول در زمینه پولیش و تمیز کنندگی استفاده کرد.
 13. از این ماده در صنعت نساجی به عنوان پارچه های پوششی استفاده می شود.
 14. و در نهایت می توان گفت که به صورت خلاصه این ماده در زمینه پوشش های چوب، مصالح ساختمانی، پوشش های صنعتی، مبلمان و … کاربرد دارد.
حتماً بخوانید
آلکیل پلی گلوکوزاید

نکات ایمنی نرمال بوتانول

مهم ترین نکات ایمنی در زمینه نرمال بوتانول

تولید نرمال بوتانول ها همان اندازه که پرکاربرد و پر طرفدار است، نکات ایمنی مخصوص به خود را دارد. لازم است افراد هنگام استفاده از نرمال بوتانول به نکات ایمنی آن توجه داشته باشند به همین علت در این قسمت از مقاله قصد پرداخت به این موضوع را داریم. یکی از نکاتی که هنگام استفاده از این ماده حتماً باید به آن توجه شود، این است که با چشم اشخاص تماس پیدا نکند.

هنگامی که این ماده با چشم انسان برخورد می کند قرنیه دچار سوزش شده و افراد دچار تیرگی دید می شوند. اگر افراد از این ترکیب بخورند، دچار عدم تعادل و گیجی می شوند به همین علت؛ حتماً در استفاده از آن دقت و توجه کافی داشته باشید. با توجه به اینکه نرمال بوتانول اشتعال زا است در صورتی که در دمای بیشتر از ۲۹ درجه سانتی گراد قرار بگیرد منفجر می شود به همین علت؛ لازم است نسبت به دمایی که این ماده در آن قرار می گیرد، دقت کنید.

نرمال بوتانول در صورتی که بلعیده شود بسیار خطرناک است. اگر به هر دلیلی این ماده با پوست شما برخورد کند باید سریعاً محل برخورد با آن را بشویید و آن را از روی پوست خود پاک کنید زیرا این تماس باعث خوردگی پوست شما شده و خسارات بدی را به دنبال خواهد داشت. این ماده تا حدودی باعث خواب آلودگی یا سرگیجه می شود و احتمالاً افرادی که با این ماده سر و کار دارند دچار این حالات شوند؛ پس بهتر است پیش بینی های لازم و مراقبت های ضروری در این زمینه را داشته باشند. بوتانول به سبب خصوصیاتی که دارد در صورتی که بخارات آن استنشاق شود باعث سوزش پرده های مخاطی خواهد شد. با توجه به بوی ملایمی که این ماده دارد لازم است در حمل و نقل، هنگام دست زدن یا استفاده کردن از آن به اخطارهای ایمنی که در این زمینه وجود دارد توجه شود.

حتماً بخوانید
فروش استیک اسید | قیمت استیک اسید | کاربرد استیک اسید

محل مناسب برای نگهداری از نرمال بوتانول ها

بعد از تولید نرمال بوتانل، لازم است برای ذخیره کردن آن فضای مناسبی را در نظر بگیریم. این ماده به یک فضای خشک، سرد، دور از موادی که پاک کننده اکسید شونده هستند و در نهایت مکانی که دارای تهویه مناسب است، احتیاج دارد. زمانی که شما می خواهید این ماده را ذخیره کنید باید دقت کنید که فضای آن دور از حرارت مستقیم، شعله های روشن و تابش مستقیم نور آفتاب باشد.

بدون شک با توجه به اینکه واردات و صادرات این مواد زیاد است، برای حمل و نقل آن باید از کامیون هایی که مخصوص این کار هستند استفاده شود تا این کار به درستی و در امنیت کامل انجام شود. بهتر است به این نکته اشاره داشته باشیم که قبل از استفاده از نرمال بوتانول، سعی کنید msds آن مطالعه و بررسی کنید. برای آگاهی درباره قیمت نرمال بوتانول می توانید در اینترنت جست و جو کنید تا یک اطلاعات اولیه به دست آورید.

بررسی فروش نرمال بوتانول

جالب است بدانید که یکی از تولیدکنندگان ایرانی ماده نرمال بوتانول “پتروشیمی شازند اراک” است که چند سالی می شود، پر قدرت در این زمینه مشغول به فعالیت است. در زمینه فروش نرمال بوتانول باید گفت که بازار خرید و فروش آن در سال های مختلف متفاوت و قیمت نرمال بوتانول متغیر بوده است. با توجه به پیش بینی هایی که در این زمینه شده است، این انتظار وجود دارد که بازار آن و مشتقاتش در آینده رشد زیادی داشته باشد. در سرتاسر دنیا شرکت های مختلفی هستند که اقدام به فروش این ماده می کنند. شما می توانید با توجه به اینکه به صورت جزئی یا عمده قصد خرید این ترکیب شیمیایی را دارید، اقدام به سفارش و خرید آن از شرکت های تولید کننده اش کنید.

بشکه نرمال بوتانول

اگر بخواهیم فروش نرمال بوتانول را بررسی کنیم می توان گفت بر اساس پیش بینی های انجام شده، برخی افراد معتقد هستند که در سال های ۲۰۱۸ الی ۲۰۱۹ فروش این ماده رشد زیاد خواهد داشت. بر اساس همین پیش بینی ها، افراد معتقد هستند که بازار خرید و فروش نرمال بوتانول ها تا سال ۲۰۲۲ به مبلغ ۵.۵۸ دلار می رسد. یکی از عواملی که می تواند میزان رشد فروش این ماده را افزایش دهد؛ استفاده کردن از آن به عنوان یک حلال در صنایع مخصوص است. برای بررسی خلاصه عواملی که می تواند در رشد بازار و فروش این ماده تأثیرگذار باشد، می توانیم عوامل زیر را نام ببریم.

 • افزایش پیدا کردن تولید ناخالص داخلی
 • افزایش موافقت نامه ها و تعداد آن ها
 • گسترش پیدا کردن شهرنشینی
 • افزایش جمعیت
 • بهتر شدن استانداردهای موجود در زندگی انسان ها
حتماً بخوانید
بنزوات سدیم چیست و از کجا می توان تهیه کرد؟

بررسی چالش ها و مزیت های ماده نرمال بوتانول

همان اندازه که مباحث مرتبط با افزایش فروش نرمال بوتانول اهمیت دارد، بررسی کردن چالش هایی که بر سر راه آن وجود دارد نیز حائز اهمیت است. یکی از چالش هایی که بر سر راه رشد این ماده وجود دارد “مسائل اقتصادی و نوسان های موجود در تغییر قیمت مواد اولیه آن” است. اگر بخواهیم مواد اولیه ای که برای تولید این ترکیب از آن ها استفاده می شود را معرفی کنیم، به سنتگاز و پروپیلن اشاره خواهیم کرد. این ترکیب دارای مزایا متفاوتی در مقایسه با سایرین است که در بخش بعدی به بررسی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

 • این ماده می تواند انرژی بیشتری را ذخیره کند.
 • این ماده به گونه ای است که می تواند باعث کاهش فشار بخار شده و میزان خوردگی را کم تر کند.
 • این ماده قابلیت این را دارد که گاز هیدروژن تولید کند.
 • محتوای انرژی این ماده بیشتر و قدرت آبدوستی آن کم تر است.

نرمال بوتانول

خلاصه

در این مقاله مباحثی از جمله بوتانول نرمال، تولید نرمال بوتانل، فروش نرمال بوتانول و قیمت این ماده را مورد بررسی قرار دادیم. در این مقاله با یکدیگر آموختیم که یکی از ترکیب های شیمیایی پرکاربردی که در صنایع مختلفی از آن استفاده می شود “نرمال بوتانول” هست. این ماده یک الکل چهار کربن هست. بوتانول در حقیقت به دو نوع ایزوبوتانول و بوتانول تقسیم می شود.

نکته ای که در زمینه این ماده وجود دارد این است که اکثراً به عنوان یک واسطه برای تولید برخی از ماده ها، رزین های با ارزش و حلال های مخصوص استفاده می کنند. یکی از ویژگی های مهم این ماده سازگاری آن با محیط زیست است.

نرمال بوتانول ها علیرغم مزیت ها و کاربردهای زیادی که دارد از لحاظ امنیتی توجه ویژه ای را طلب می کند زیرا در صورتی که با پوست و چشم افراد ارتباط داشته باشد باعث خسارات زیادی می شود. این ماده اشتعال زا است و باید محل مخصوصی را به نگهداری از آن اختصاص دهند. این ماده دارای کاربردها و مزایای مختلفی است که در این مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم. تولید این ماده در ایران انجام می شود و یکی از فعال ترین مجموعه هایی که در این زمینه فعالیت می کند، پتروشیمی شازند اراک است. برای فروش نرمال بوتانول پیش بینی های زیادی انجام شده است و این تصور وجود دارد که تا سال ۲۰۲۲ شاهد رشد زیادی در زمینه فروش این ماده خواهیم بود.

 

2 دیدگاه در “نرمال بوتانول

 1. زمانی گفت:

  با سلام امکان دریافت نمونه می باشد ؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله با بخش فروش در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.