مطالب اصلی

همه چیز در مورد خواص و خرید و فروش هیدروژل کربومر

کربومر

کربومر ۹۴۰ (Carbomer 940) یک پلیمر پلی وینیل کربوکسی است که با نام های پلی اکریلیک اسید، اکریلیک پلیمر و … شناخته می شود. پیوند های عرضی این پلیمر با اتر است. این پلیمر یک مایع بی رنگ است که بوی اسیدی آن به وضوح احساس می شود. این پلیمر ها به شدت یونی و تا حدی اسیدی هستند.

خواص شیمیایی و فیزیکی محاسبه شده برای کربومر ۹۴۰ در جدول آورده شده است.

نام خاصیت مقدار خاصیت
وزن مولکولی ۷۲.۰۶ g/mol
تعداد پیوند هیدروژنی دهنده ۱
تعداد پیوند هیدروژنی گیرنده ۲
تعداد پیوندهای قابل چرخش ۱
وزن دقیق ۷۲.۰۲۱۱۲۹ g/mol
بار قراردادی ۰
نقطه جوش (در فشار mm Hg 760) ۲۸۶  (۱۴۱ )
نقطه انجماد (در فشار mm Hg 760) ۵۳   (۱۱.۶ )
نقطه ذوب ۵۵  (۱۳ )
دانسیته ۱.۵۴ g/mL
فشار بخار (در  ۲۵) ۳.۹۷ mm Hg
pH ۲.۷ – ۳.۳

کربومر 940

کربومر ۹۴۰ می تواند به عنوان بهبود دهنده ویسکوزیته (گران روی)، عامل ژل کننده یا عامل سوسپانیون ساز عمل کند. کاربومر ۹۴۰ هنگامی که به فرمولاسیون محصول افزوده می شود، در مقایسه با گلیکول ها به طور چشمگیری باعث نرمی و سُر شدن ماده می شود. این پلیمر در صنایع دارو ، ماده افزودنی و ترکیبات غذایی، بیوشیمی، داروشناسی تولید پلاستیک، پودرهای قالب گیری، پوشش های پلیمری، امولسیون های پلیمری، فرمولاسیون رنگ ها، پرداخت چرم، آرایشی بهداشتی (از قبیل کرم ها، ژل مو و لوسیون ها) و پوشش های کاغذی، کاغذ دیواری ها، پوشش های ضد آب و چربی گریز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین در دندان پزشکی برای قالب های دندانی، دندان های مصنوعی و سمنت ارتوپدی کاربرد دارند. این کربومر می تواند ماده افزودنی به آسفالت ها باشد که به عنوان امولسیفایر عمل می کند.

حتماً بخوانید
بنزوات سدیم چیست و از کجا می توان تهیه کرد؟

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش هیدروژل کربومر و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۹۱۲۱۴۸۶۰۶۴

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

کاربری صنعتی کربومر ۹۴۰ به دلیل ویژگی هایی از قبیل:

 • چسبنده ها و عایق کننده های شیمیایی
 • جاذب های سطحی و فیزیکی
 • ممانعت کننده خوردگی
 • عامل ضد رسوب
 • حد واسط ها
 • روان کننده ها و ماده افزودنی روان ساز
 • عامل جدا کننده جامد
 • حلال ها (برای تمیز کننده ها و چربی زدا ها)
 • تنظیم کننده ویسکوزیته

می باشد.

کربومر ۹۴۰ می تواند به عنوان تغلیظ کننده سیستم های سورفکتنتی مورد استفاده قرار گیرد. ویسکوزیته حاصل از این ماده از تشکیل دانه در محصول جلوگیری می کند زیرا با تشکیل یک شبکه دانه ها را معلق می کند. هم چنین می تواند به سادگی و با قیمت مناسب محصولات ژل مانند تولید کند. زمانی که برای افزیش ویسکوزیته از سورفکتنت های رایج استفاده می شود، رایحه معطر و چربی های مؤثر آن در داخل میسل به دام می افتند اما شبکه ای که کربومر ۹۴۰ ایجاد می کند، چنین تأثیری روی محصول ندارد. نکته مثبتی که در مورد کربومر ۹۴۰ وجود دارد این است که این ماده سمیت پایینی نسبت به سایر مواد هم رده ی خود دارد.

کربومرها عموماً در آب و اغلب حلال های رایج نامحلول هستند اما زمانی که با هیدروکسیدهای قلیایی یا با آمین ها خنثی می شوند، در آب، الکل و گلیسیرین حل می شوند.

کربومرژل

هیدروژل کربومر از ترکیب کربومر، گلیسیرین، سدیم بی کربنات، هیدروکسی بنزوات استر، EDTA، با ترکیب درصد جرمی ۲-۸%، ۳ – ۸ %، ۲/۰ – ۵/۰ %، ۸/۰ – ۱/۰%، ۱ – ۲ % و ۸/۰ – ۵/۱ % و باقی مانده با عصاره اوکالیپتوس و آب خالص ساخته می شود. در این ژل با اضافه کردن سدیم بی کربنات، خاصیت اسیدی ضعیفی می توان ایجاد کرد که باعث افزایش قدرت محافظت کنندگی، ممانعت از تولید باکتری و خاصیت ضد اشتعال در این محصول می شود. ژل های کربومری پایداری حرارتی نسبتاً بالایی دارند.

حتماً بخوانید
دودسیل گلوکوزاید

اثر کربومر ۹۴۰ روی سوختگی پوست

در پروژه تحقیقاتی دکتر حیاتی دو دسته (گروه آزمایشی و گروه کنترل) مورد بررسی قرار گرفتند. ۲۴ ساعت پس از سوختگی پوست، هیدروژل های حاوی کربومر ۹۴۰ به یک گروه آزمایشی تزریق گردید.  پس از ۳ روز میزان کلاژن تولید شده در نمونه های گروه آزمایشی در مقایسه با گروه کنترل خیلی بیشتر گزارش شده است که این نتیجه نشان می دهد هیدروژل کربومر ۹۴۰  یک زیست ماده غیر سمی است که با ایجاد یک رایحه مطبوع می تواند بافت های مرده ی ایجاد شده در پوست آسیب دیده را ترمیم کند.[۴]

تأثیر کربومر۹۴۰ بر روی چشم حیوانات

در یک پروژه تحقیقاتی تاثیر محلول هیدروژل کربومر ۹۴۰ با مونو ایزوپروپیل آمین و نمک سدیم روی چشم خرگوش ها بررسی گردید. بعد از طی یک ساعت تحریک چشم  ها در هیچ یک از خرگوش ها مشاهده نشده است.[۳]

عوارض جانبی ژل چشم کربومری

همانند هر ماده شیمیایی دیگر، کربومر ها نیز می توانند اثرات جانبی مختلفی داشته باشند. از عوارض احتمالی هیدروژل کربومر می توان به سوزش چشم، درد و خارش چشم اشاره کرد که احتمال بروز این علایم به صورت خفیف حداکثر ۱ مورد در بین ۱۰ نفر است.

عوارض جانبی کربومر ۹۴۰:

خوردن کربومر ۹۴۰ می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی و ریوی شود.

 

 

فهرست منابع

[۱] http://www.ingredientstodiefor.com/item/Carbomer_940_/146

[۲] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/6581#section=Drug-and-Medication-Information

[۳] Final Report on the Safety Assessment of Carbomers-934, -910, -934P, -940, -941, and -962. (1990). Journal of the American College of Toxicology, ۱(۲), ۱۰۹–۱۴۱.

[۴] Hayati F, Ghamsari S, Dehghan M, Oryan A., Effects of carbomer 940 hydrogel on burn wounds: an in vitro and in vivo study (2018)

حتماً بخوانید
لوریل گلوکوزاید

[۵] https://www.drugs.com/uk/carbomer-0-2-eye-gel-leaflet.html

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش هیدروژل کربومر و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

3 دیدگاه در “همه چیز در مورد خواص و خرید و فروش هیدروژل کربومر

 1. سارا چگینی گفت:

  نظرتون درباره عوارض جانبی کرومر چیه؟
  من نظر شخصیم اینه :
  این ماده به عنوان یک ماده بی خطر برای استفاده در محصولات آرایشی تایید شده است. در بررسی مطالعات پزشکی و پوستی ، آنها تعیین کردند که کربومرها از نظر پتانسیل، حساسیت به تماس با بدن ، تحریک پوست و حساسیت زدایی در غلظت های ۱۰۰٪ وجود دارند.

 2. Hosein گفت:

  سلام من دانشجویه پزشکی هستم کربومر دقیقا در کدام قسمت دندانسازی استفاده میشود؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام

   در مورد استفاده در صنایع شیمیایی سوالی داشتید در خدمتتون هستیم. متاسفانه سوال شما در مورد کربومر در حوزه تخصص تیم ما نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.