مطالب اصلی

فروش متیلن فسفونات با کیفیت تضمینی

متیلن فسفونات

This post is also available in: Azerbaijani Arabic

متیلن فسفونات ها موادی بسیار کم خطر، کارآمد و مقرون به صرفه ای هستند که در طیف وسیعی از صنایع مختلف کارایی دارند. پر بیراه نیست که این ماده را معجزه خاموش علم شیمی در نظر بگیریم. ماده ای که علی رغم قیمت ارزان، باعث تحولی بنیادین در صنایع شیمیایی، دارویی و… شده است. همین بس که از طریق آبی که می نوشیم، برخی داروهایی که مصرف می کنیم، اغلب مواد شوینده و ضد عفونی کننده ای که دائم در حال استفاده از آن هستیم، و همه و همه به شکلی با متیلن فسفونات و نمک های فسفوناتی در ارتباطیم. در این مطلب به شکل اجمالی به این ماده ارزشمند، کاربردها و نحوه کارایی آن پرداخته شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این ماده شگفت انگیز آشنا شوید.

بستن

تقویت کننده کارایی مواد شوینده (متیلن فسفونات) DTPMP.Na7

Tachem D327 به عنوان یک عامل تقویت کننده کارایی مواد شوینده به کار می ­رود. استفاده از این ماده مزایای تکنیکی بسیاری را به همراه دارد که شامل موارد زیر است:
 • کاربرد این ماده فعالیت پروتئولیتیک و پایداری آنزیم­ ها ی پروتئاز در شوینده های مایع را به شدت بالا می برد. این نوع عملکرد محصول Tachem D327 توسط کمپانی Henkel Ag & Co. Kgaaتایید شده است.
 • سایر آنزیم های عمومی که به طور مشابه فعالتر و پایدارتر هستند توسط فسفونات­ ها به منظور جلوگیری از مسمومیت و یا تخریب فلزات سنگین محافظت می ­شوند.
 • در صورتی که در فرمول شوینده­ ها از فسفونات­ ها استفاده شود ادعای عدم آسیب رسیدن به بدنه ماشین لباسشویی کاملا درست است. فسفونات­ ها به عنوان بازدارنده خوردگی شناخته شده­اند. همچنین این محصول با حذف فلزات سنگین عامل پایداری محصول می ­شود.
 • حذف لکه­ ها ی سخت به راحتی امکان­پذیر نیست، مگر با استفاده از نمک فسفونات­ ها . لکه­ ها ی خون و چای لکه­ ها ی سختی هستند.
 • بر خلاف EDTA، فسفونات­ ها نه تنها دارای خواص پیچیده هستند، بلکه کارایی آن­ ها بر اساس پراکنگی­شان (مهار رشد کریستال) است.
 • فسفونات­ ها همچنین پایداری محصول را از طریق پیشگیری از تخریب کاتالیزوری سفید کننده­ ها (optical brightener)، معرف­ ها ی رنگی و اسانس­ ها (coloring agents, perfumes) را در حضور یون­ ها ی فلزی، بهبود می ­بخشند.
حفاظت و نگهداری
 • هنگام استفاده از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده شود. از تماس با پوست، چشم و بینی اجتناب شود.
 خواص ویژه
Yellow to amber transparent liquid Appearance
۱.۳۰±۰.۰۵ Density(g/ml, 20 °C)
۲۰-۶۰ Viscosity(cps, 20 °C)
۷.۰±۱.۰ pH (as is)
۲۰ max Fe, mg/L
۰.۰۲ max Chloride (as Cl-) %
 ۲۴۴-۷۵۱-۴ Einecs number
 
بستن

دی اتیلن تری آمینو پنتا فسفونیک اسید DTPMP

     

CERTIFICATE OF ANALYSIS

Product name:  (DIETHYLENE TRIAMNE PENTA (METHYLENE OHOSPHONIC ACID))

 
TEST REQULT SPECIFICATION ITEM
Reddish brown transparent liquid Yellowish brown or reddish-brown transparent liquid Appearance
۵۰.۶۸ ≥۵۰ Active constituent
۱۴.۵۲ ۱۲-۱۷ Cl ug/g
۲۱.۶ ≤۳۵ Fe mg/L
۱.۳۹۷ ۱.۳۵-۱.۴۵ Density
۱.۵۹ ≤۲.۰ pH Value
۱.۶۳ ≤۳.۰ PO33 - %

Up to standard

Conclusion
بستن

نمک دو سدیمی فسفونات (HEDP.Na2 methylene phosphonate) Tachem 4012

کاربردها: Tachem 4012 به عنوان یک عامل تقویت کننده مواد شوینده استفاده می­شوند.
 • فعالیت پروتئولیتیک و توانایی ذخیره پایدار آنزیم پروتئاز این ماده در شوینده های مایع حاوی فسفونات، توسط شرکت هنکل آلمان تایید شده است.
 • سایر آنزیم های عمومی نیز در حضور فسفونات ها به همین اندازه پایدار هستند و در حضور فسفونات ها از مسمومیت با فلزات سنگین در امان می مانند.
 • همنچنین در صورت استفاده از فسفونات ها در فرمول مواد شوینده میزان آسیب به بدنه فلزی ماشین لباسشویی به حداقل می رسد.
 • فسفونات ها علاوه بر افزایش چشمگیر قدرت شویندگی به عنوان مواد ضدخوردگی نیز کاربرد دارند.
 • مشکل عمده محصولات سفید کننده مایع (متورم شدن و تخریب) در حضور HEDP از بین می­رود.
 • برخلاف EDTA فسفونات ها علاوه بر تشکیل کمپلکس خواص دیسپرس­ کنندگی بالایی دارند و مانع رشد کریستال ها می شوند.
 • فسفونات ها از طریق پیشگیری از تخریب کاتالیزوری optical brighteners، معرف­های رنگی و اسانس ها منجر به افزایش پایداری محصول می شوند.
حتماً بخوانید
اسید هیدروکلریک یا اسید کلریدریک را کجا بخریم؟
حفاظت و نگهداری: هنگام استفاده از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده شود. از تماس با پوست، چشم و بینی اجتناب شود. خواص ویژه: 
Colorless to light yellow transparent liquid Appearance at 25 °C
۱.۲۰±۰.۰۵ Density, g/ml
۵.۰±۱.۰ pH (as is)
۲۰-۶۰ Viscosity (20 °C)
۲۰ max Fe, mg/L
۰.۰۲ max Chloride (as Cl-) %
 
بستن

نمک چهار سدیمی فسفونات (متیلن فسفونات) ، HEDP.Na4 methylene phosphonate Tachem H304

کاربردها: Tachem H304 به عنوان یک عامل تقویت کننده کارایی مواد شوینده به کار می­رود. استفاده از این ماده مزایای تکنیکی بسیاری را به همراه دارد که شامل موارد زیر است:
 • کاربرد این ماده فعالیت پروتئولیتیک و پایداری آنزیم­های پروتئاز در شوینده­های مایع را به شدت بالا می­­برد. این نوع عملکرد محصول Tachem H304 توسط کمپانی Henkel Ag & Co. Kgaaتایید شده است.
 • سایر آنزیم ­های عمومی که به طور مشابه فعال تر و پایدارتر هستند توسط فسفونات­ ها به منظور جلوگیری از مسمومیت و یا تخریب فلزات سنگین محافظت می ­شوند.
 • در صورتی که در فرمول شوینده ­ها از فسفونات­ ها استفاده شود ادعای عدم آسیب رسیدن به بدنه ماشین لباسشویی کاملا درست است. فسفونات­ ها به عنوان بازدارنده خوردگی شناخته شده ­اند.
 • حذف لکه ­های سخت به راحتی امکان­ پذیر نیست، مگر با استفاده از نمک فسفونات­ ها. لکه­ های خون و چای لکه ­های سختی هستند.
 • یک مشکل قدیمی برای محصولات سفیدکننده مایع (جذب آب و تخریب) با استفاده از نمک فسفونات ­ها HEDP تا حد زیادی کنترل می ­شود.
 • بر خلاف EDTA، فسفونات ­ها نه تنها دارای خواص پیچیده هستند، بلکه کارایی آن­ها بر اساس پراکندگی­شان (مهار رشد کریستال) است.
 • فسفونات ها همچنین پایداری محصول را از طریق پیشگیری از تخریب کاتالیزوری سفید کننده ­ها (optical brightener)، معرف­ های رنگی و اسانس ها (coloring agents, perfumes) را در حضور یون ­های فلزی، بهبود می­ بخشند.
 • متیلن فسفونات
حفاظت و نگهداری: هنگام استفاده، از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده شود. از تماس با پوست، چشم و بینی اجتناب شود.
حتماً بخوانید
انواع آنتی اسکالانت (ضد رسوب یا بازدارنده رسوب) و کاربرد آن در صنعت
خواص ویژه:
Colorless to light yellow transparent liquid Appearance at 25 °C
۱.۲۵±۰.۰۵ Density, g/ml
۱۱.۰±۱.۰ pH (as is)
۲۰-۶۰ Viscosity (20 °C)
۲۰ max Fe, mg/L
۰.۰۲ max Chloride (as Cl-) %
 

 

فسفونات ها

اسیدهای فسفونیک و فسفنات ها ترکیب های آلی دارای فسفر می باشند که عمدتا به شکل نمک استفاده می شوند. این ترکیبات به طور معمول جامد غیر فرار هستند که در الکل های رایج و آب محلول می باشند، اما در حلال های آلی بسیار کم محلول هستند. از فسفونات ها ترکیب های متنوع و پرکاربردی استخراج می شود که در صنایع مختلف کارایی های فراوانی دارند. در صنایع پزشکی از کلودرونیک اسید که یک بیس فسفونات است به عنوان داروی درمان پوکی استخوان و هم چنین از گروه های فسفاته برای درمان اچ آی وی استفاده می شود. در صنایع کشاورزی گلیکو فسفات به عنوان آفت کش کاربرد دارد و اتفون دیگر عضو این خانواده بزرگ، تنظیم کننده رشد گیاهان است.

اما مهم ترین عضو خانواده فسفنات ها، دسته بسیار پرکاربرد و حیاتی متیلن فسفونات است که در ادامه مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

متیلن فسفنات

متیلن فسفونات چیست؟

متیلن فسفونات ها دسته ای از ترکیبات الی هستند که مهم ترین ویژگیشان، تشکیل کمپلکس های پایدار با یون های چند ظرفیتی نظیر آهن، منیزیم، کلسیم و… است. با تشکیل این گونه کمپلکس های پایدار، انواع شوینده ها و پاک کننده قادر خواهند بود بر سختی محلول ها و آب غلبه کنند.

این ماده به شکل پودر کریستالی تولید شده که حلالیت بالایی در آب دارند و به دلیل حلالیت بالا بدون وابستگی به دما، قابلیت بالایی برای استفاده در فصل زمستان و در نواحی سردسیر دارا هستند. توانایی غلبه بر سختی آب که در بالا اشاره شد، این ماده را تبدیل یکی از ارکان اصلی در تولید شویندهای صنعتی و خانگی کرده است. علاوه بر آن، در کلاته کردن یون ها ، قابلیت بالایی داشته و در غلظت های بالا نه تنها باعث خوردگی نشده، که آن را مهار نیز می کند. از معروف ترین نمک های متیلن فسفونات می توان به هیدروکسی اتیلن دی فسفونیک اسید HEDP، دی اتیلن پنتا متیلن فسفونیک اسید DTPMP، آمینوتری متیلن فسفونیک اسید ATMP، نمک هفت سدیمی، نمک چهار سدیمی و سه سدیمی اشاره کرد.

کاربردهای متیلن فسفونات

فسفونات سدیمی به شکل جالبی در زمینه های مختلف که در ظاهر شباهتی به هم ندارند، کاربردهای فراوانی دارد که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت.

مواد شوینده

متیلن فسفونات ها به وسیله حذف سختی باعث پایداری سورفاکتانت ها و سیستم آن ها شده و از دو فازه شدن و لخته شدگی در محصولات شیمیایی ژل و مایع جلوگیری می کنند. یون های سخت مانند منیزیم و کلسیم و یا یون های فلزی مثل آهن، کروم و مس در مواد شوینده با تشکیل نمک های کم محلول با این گونه سورفاکتانت ها، باعث ناپایداری آن ها شده و نتیجه آن تجزیه موادی مانند رنگ، آنزیم ها و اسانس ها است. برای جلوگیری از این مسئله از متیلن فسفونات ها استفاده می گردد. پایداری رنگ، آنزیم، اسانس و دیگر مواد تشکیل دهنده در انواع شوینده ها از تاثیرات متیلن فسفونات ها است.

حتماً بخوانید
خرید و فروش ATMP و همه چیز هایی که قبل از خرید آن باید بدانیم

همچنین به دلیل ویژگی ضد خوردگی ای که در متیل فسفنات وجود دارد، این ماده باعث محافظت از بدنه های داخلی ماشین های ظرف شویی و لباس شویی شده و نیز سینک را از خطر خوردگی توسط شوینده ها نجات می دهد.

این ماده به دلیل بالا بودن کارایی خود حتا در غلظت های پایین، می تواند تا چند برابر حجم خود رقیق شده و در محصولات مختلف مورد استفاده قرار گیرد. از این رو استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. از محصولاتی که در آن متیلن فسفنات به کار رفته می توان به مایع ظرف شویی، مایع لباس شویی، لکه برها، قرص ظرف شویی، شامپو فرش، محصولات شست و شوی خودرو و… اشاره کرد.

نمک هفت سدیمی

متیلن فسفنات در تصفیه آب

برای آب هایی که دارای عناصر سخت هستند، این ماده می تواند به سان یک نجات دهنده، سختی آب را برطرف کند. همچنین در تصفیه خانه های صنعتی و خانگی و روش اسموز معکوس ، متیلن فسفونات کاربرد مهم و فراوانی دارد. از این ماده به دلیل داشتن ویژگی آنتی اسکالانت در سیستم های تصفیه آب استفاده می شود.

آب به دلیل داشتن املاح معدنی در خود، هنگام تصفیه در سیستم های اسموسیز معکوس، هنگام شناوری و عبور از ممبران و فیلترهای مختلف، رسوب تشکیل می دهد. این رسوب به مرور زمان باعث اختلال در سیستم تصفیه شده و ایجاد خسارت کرده و بازدهی سیستم را پایین می آورد. به همین دلیل آنتی اسکالانت ها نقش مهمی در این صنعت ایفا می کنند.

آنتی اسکالانت ها موادی هستند که با خاصیت ضد رسوب بودنشان، برای جلوگیری از رسوب شدن مواد در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس (RO) استفاده می شوند. و نیز به عنوان ماده جلوگیری کننده از خوردگی، در سیستم های آب سرد چرخشی کاربرد دارند.

همچنین به همراه اسید پلی کربوکسیلیک، نمک و اسید ارگانو فسفریک به عنوان ماده اولیه برای ساخت فاضلاب های قلیایی استفاده می گردند.

عامل کلاته کننده

کلاته یا در زبان فارسی چنگاله، به فرآیندی گفته می شود که در آن یک ترکیب شیمیایی با یک یون فلزی ترکیب شده و ساختار آن را استحکام بخشیده و ترکیب حلقه ای پایدار تشکیل می دهد. مواد کلاته کننده یا چنگالنده در درمان مسمویت با فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

متیلن فسفونات یکی از مهمترین کلاته کننده ها در صنایع شیمیایی است. این ماده با داشتن همین ویژگی و نیز مقاومت بالا در برابر هیدرونیزه شدن، باعث شده که با ترکیب های یونی محلول در آب پیوند برقرار کرده تا مانع از رسوب آن ها در سیستم های چرخشی و تصفیه ای شود.

همچنین در مواد شوینده و ضدعفونی کننده، به عنوان کلاته کننده آنزیم ها، رنگ ها و سایر عناصر محلول شده و باعث می شود که این مواد در دماها و شرایط مختلف پایدار مانده و تجزیه نشوند و به عنوان سختی گیر شوینده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

حتماً بخوانید
کاربرد انواع بایوساید به عنوان ضدمیکروب ، ضد ویروس ، ضدباکتری و غیره

دیگر موارد استفاده

از متیلن فسفونات در خطوط انتقال آب، سیستم های تبدیل گرمایش در صنایع نفت و گاز، نیروگاه های حرارتی، ساخت برخی قطات الکترونیکی و در صنعت دارویی استفاده می شود.

به دلیل دارا بودن خاصیت اسیدی، هنگام استفاده از آن باید از تماس مستقیم با پوست و چشم خود اجتناب کرده و در صورت هرگونه تماسی، به سرعت با آب شست و شو دهید.

نمک فسفنات

متیلن فسفونات جایگزین ماده EDTA

فسفونات ها با برقراری پیوند با یون های سخت و یون های فلزی باعث استحکام و پایداری ترکیب مواد شده و به اصطلاح آن ها را کلاته می کنند. برای مقایسه با EDTAها با خاصیت مشابه، تنها مقدار کمی فسفونات قادر خواهد بود مقدار زیادی از یون های سخت کلسیم و منیزیم و… را کلاته کند. اما در EDTAها این مقدار باید برابر باشد که به هیچ عنوان مقرون به صرفه نخواهد بود. به همین دلیل است که استفاده از نمک فسفونات عنوان جایگزین EDTA کاملا موجه جلوه می کند.

همچنین در سیستم های تصفیه آب و خطوط لوله انتقال آب، EDTA هیچ گونه اثرگذاری روی رسوب مواد محلول در آب نداشته و رسوب ها باعث آسیب دیدگی دستگاه ها می شوند. اما متیلن فسفونات ها با شرکت در ترکیب اولیه رسوب و پراکنده کردن آن ها، باعث بر هم خوردن نظم کریستالی رسوب ها شده و از رسوب گذاری آب در دستگاه ها و سیستم های مختلف جلوگیری می کند.

فروش

شرکت های مختلف برای بالا بردن سطح کیفی محصولات خود و نیز جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه ها از رسوب گذاری و خوردگی و بالا بردن عمر مفید آن ها، نیاز حیاتی و فراوانی به این ماده دارند. با توجه به قیمت ارزان و مقرون به صرفه متیلن فسفونات، این ماده شرایط اقتصادی جذاب و بسیار مناسبی را برای این صنایع فراهم می آورد و مدیران و روسای شرکت ها برای استفاده از این ماده هیچ نگرانی بابت قیمت آن نخواهند داشت.

دیگر نکته مهم کیفیت متیلن فسفونات است. متیلن فسفونات در صنایع خرد و کلان، کارگاه های کوچک و کارخانه های بزرگ و واحدهای صنعتی غول آسا، مورد استفاده قرار می گیرد. این طیف گسترده از موارد استفاده، نیازهای فراوانی را به این ماده ارزشمند ایجاد کرده است. از این جهت دست یابی به متیلن فسفونات با کیفیت و مطمئن یکی از دغدغه های صاحبان صنایع و سرمایه است. با توجه به حجم زیاد مورد استفاده و نیاز مداوم به این ماده در هر واحد صنفی، نمی توان به هر وارد کننده و تولیدکننده ای بابت کیفیت ماده ارائه شده اطمینان کرد.

از این رو پیشنهاد ما این است که متیلن فسفونات از طریق شرکت های معتبری مانند شرکت شیمیایی تصفیه که سال ها تجربه در تولید و واردات مواد شیمیایی مختلف دارند، به دست تولید کنندگان و صاحبان صنایع برسد. ماده ای که کیفیت آن به نوعی به سلامت مصرف کنندگان نهایی که همانا همه ما هستیم، گره خورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.