علمی

سدیم تری پلی فسفات (STPP) چیست؟

سدیم تری پلی فسفات ، با نام های پنتا سدیم تری فسفات ، پنتاسدیم تری پلی فسفات یا سدیم تری فسفات شناخته می شود ، در طیف گسترده ای از کاربردها در ساخت محصولات تمیز کننده و مواد نگهدارنده غذا و همچنین در تأسیسات تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد. سدیم تری فسفات یک پلیمر معدنی چند وجهی با فرمول شیمیایی  Na5P3O10   است. شایان ذکر است که نمک سدیم پلی فسفات، پنتا آنیون است با پایه ترکیب اسید تری فسفریک. این ماده در اندازه  وسیعی تولید شده و تحت عنوان ماده اصلی بسیاری از محصولات صنعتی علی الخصوص مواد شوینده استفاده می‌شود.

ترپولی فسفات سدیم (STPP) به طور کل به عنوان عامل پراکندگی در پردازش سرامیک استفاده می شود و می تواند یک رقیق کننده ارزان قیمت برای مواد  با پایه سیمان باشد.

سدیم تریپلی فسفات ، اکثر اوقات در ساخت مواد ریخته گری نسوز و درپردازش سرامیک پیشرفته به کار می‌رود، این ماده (سدیم تری فسفات) به عنوان عامل پخش کننده ذرات جامد عمل می کند.

کاربردهای اساسی سدیم تری فسفات:

کاربرد STPP در تولید مواد شوینده:

STPP تحت عنوان جزء اساسی مواد شوینده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده سبب نفوذ بیشتر دیگر عناصر موجود در شوینده ها به فیبر های البسه و تمیزی سطوح می شود و همچنین آن را می توان در محصولات شوینده ی مختلفی مشاهده کرد. به علاوه  STPP در شوینده های خانگی و صنعتیبه صورت پودر ، مایع ، ژل و قرص قابل کاربرد است . STPP یک جز مهم در مواد شوینده به حساب می آید. علاوه بر این موجب حفظ و ثبات خاصیت قلیایی مواد شوینده و نیز محافظت از ماشین لباسشویی شود.

STPP یک پودر سفید است که به مخلوط خشک اضافه می شود یا در مخلوط آب پخش می شود. با افزایش دافعه الکترواستاتیک به دلیل وجود مولکول های جذب شده در سطوح ذرات به دست می آید، عامل لخته سازی برای پوشاندن ذرات دارای بار مثبت عمل می کند و باعث پراکندگی آن‌ها می شود.

حتماً بخوانید
خرید و فروش عمده دی متوکسی متان

STPP همچنین  می تواند به عنوان منبع قلیایی بودن برای کنترل مقدار pH میان بافتی مورد استفاده قرار گیرد.

سدیم تریپلی فسفات نمک سدیم اسید تری فسفریک است. این ماده در آزمایشگاه های شیمیایی با مخلوط کردن فسفات سدیم و فسفات مونو سدیم تولید می شود.

STPP یک عامل تمیز کننده قدرتمند

سدیم تری فسفات در انواع محصولات تمیز کننده استفاده می شود. این توانایی مواد مختلف مواد شوینده را برای نفوذ عمیق تری به الیاف لباس و نیز سایر سطوح و مواد تمیز شونده بهبود می بخشد و به افزایش کف و حباب کمک می کند.

افزودنی غذاییSTPP

سدیم تری پلی فسفات همچنین جلوه تازه ای به گوشت و غذاهای دریایی می دهد و در عین حال سرعت فساد را کاهش می دهد. این ماده شیمیایی به حفظ رنگ طبیعی گوشت و ماهی کمک می کند و باعث بهبود بافت آن‌ها می شود. این کار با بهبود ظرفیت نگهداری آب محصولات حیوانی و در نتیجه کاهش سرعت خشک شدن آن ها انجام می شود.

STPP عامل برنزه سازی برای چرم

سدیم تری پلی فسفات به عنوان ماده برنزه کننده چرم یاد شده است. جالب توجه است که از این ماده شیمیایی به عنوان عامل مقاومت در برابر آلودگی روغن در تولید کاغذ نیز استفاده می شود. بنابراین ، هم می تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا رنگ مناسب را روی یک محیط قرار دهند و هم رنگ ناخواسته را دور نگه دارد.

صنایع غذایی تریپلی فسفات سدیم برای مواد غذایی کنسرو شده ، نوشیدنی های آب میوه ای ، محصولات لبنی ، شیر سویا و سایر مواد بهبود دهنده کیفیت استفاده شود.

اثرات امولسیون و پراکنده کننده STPP

بدیهی است که خاک حاوی مایعات بدن (غالبا پروتئین و چربی) است، ونیز حاوی گرد و غبار و … است، امولسیون چربی سبب افزایش خاصیت پراکندگی بر روی خاک جامد، امولسیون قوی روغن کاری و چربی است که می تواند برای تنظیم مقدار pH صابون مایع بافر استفاده شود.

ویژگی کاربردی تری پلی فسفات یا STPP

در حقیقت از سدیم تری پلی فسفات  برای فرمولاسیون مواد شوینده مصنوعی، فرآوری گوشت، رنگرزی نساجی استفاده می شود از آن به عنوان ایستگاه های برق، دیگ بخار وسیله نقلیه لوکوموتیو، و تصفیه آب خنک کننده گیاهان کود، نرم کننده آب استفاده می شود.

حتماً بخوانید
همه چیز درباره رزین و موارد مصرف حیرت انگیز این ماده شیمیایی

سایر کاربردهای STPP

از دیگر کاربردهای سدیم تری پلی فسفات می توان به تصفیه نفت ، متالورژی ، کاربردهای معدن و تصفیه آب اشاره کرد. آخرین کاربرد با توانایی بافر در pH امکان پذیر است ، به این معنی که می تواند با خنثی سازی اسیدیته ، آب اسیدی را رقیق و یا خنثی کند. این کیفیت یکی از دلایل افزودن آن به مواد شوینده است.

  1. تری پولی فسفات سدیم برای فرآوری گوشت ، فرمولاسیون مواد شوینده مصنوعی ، رنگرزی پارچه ، همچنین به عنوان عامل پراکندگی ، حلال و غیره استفاده می شود.
  2. از آن به عنوان آب نرم استفاده می شود ، همچنین در صنعت شیرینی سازی استفاده می شود.
  3. به عنوان نیروگاه ، وسیله نقلیه حرکتی ، دیگ بخار و تصفیه آب خنک کننده گیاه کود ، نرم کننده آب استفاده می شود. این ماده توانایی زیادی در وثیقه های Ca2 + ، در هر ۱۰۰ گرم تا ۱۹.۵ گرم کلسیم پیچیده دارد و از آنجا که کلات SHMP و پراکندگی جذب باعث نابودی روند طبیعی رشد بلور فسفات کلسیم می شود،  از تشکیل مقیاس فسفات کلسیم جلوگیری می کند. مقدار مصرف ۰.۵ میلی گرم در لیتر است ، از اینکه میزان مقیاس گذاری تا ۹۵٪ ~ ۱۰۰٪ جلوگیری شود.
  4. اصلاح کننده ؛ امولسیون کننده بافر عامل کیلیت؛ تثبیت کننده عمدتا برای مناقصه کنسرو ژامبون ؛ لوبیای کنسرو شده در نرم شدن یوبا. همچنین می تواند به عنوان آب نرم ، تنظیم کننده pH و ماده غلیظ کننده استفاده شود.
  5. برای هم افزایی صابون و جلوگیری از ریزش و شکوفا شدن چربی صابون استفاده می شود. دارای امولسیون قوی روغن و چربی است. می تواند برای تنظیم مقدار PH صابون مایع بافر استفاده شود. نرم کننده آب صنعتی. عامل برنزه کننده رنگرزی کمکی ها. رنگ ، کائولن ، اکسید منیزیم ، کربنات کلسیم ، مانند صنعتی در تهیه سوسپانسیون های پخش کننده. پخش کننده گل حفاری. در صنعت کاغذ سازی به عنوان عامل ضد روغن استفاده می شود.
  6. تری پولی فسفات سدیم برای مواد شوینده استفاده می شود. به عنوان مواد افزودنی ، هم افزایی صابون و جلوگیری از تبلور و شکوفایی صابون ، آب نرم آب صنعتی ، ماده برنزه کننده ، مواد کمکی رنگرزی ، ماده کنترل کننده گل و لای ، کاغذ با روغن برای جلوگیری از مواد ، رنگ ، کائولن ، اکسید منیزیم ، کربنات کلسیم ، به عنوان حلق آویز پخش مایعات شناور پخش کننده موثر. سدیم تری پلی فسفات سدیم به عنوان انواع فرآورده های گوشتی ، مواد غذایی اصلاح کننده ، مواد افزودنی نوشیدنی.
  7. بهبود دهنده کیفیت برای بهبود یون های فلزی پیچیده مواد غذایی ، مقدار pH ، افزایش قدرت یونی ، در نتیجه تمرکز مواد غذایی و ظرفیت نگهداری آب. تهیه کشور چین می تواند برای محصولات لبنی ، محصولات ماهی ، مرغ ، بستنی و رشته فرنگی فوری استفاده شود ، حداکثر دوز آن ۵ گرم / کیلوگرم است. در کنسرو ، حداکثر نوشیدنی های آب میوه (طعم دار) و نوشیدنی پروتئین گیاهی ۱.۰ گرم در کیلوگرم است
حتماً بخوانید
همه نکات نگهداری ، تولید و فروش پراستیک اسید

کاربردهای صنایع غذایی

سدیم تری پلی فسفات یک چسب تثبیت کننده و ترشح کننده است، با PH 10 و با محلول متوسط ​​در آب، محلول ۱۵ گرم در ۱۰۰ میلی لیتر آب در ۲۵ درجه سانتی گراد است. این ماده برای بهبود خصوصیات شلاقی مخلوط کیک و فرنگی حاوی تخم مرغ و مرنگ استفاده می شود. ژل آب میوه ها و کنسرو ژامبون را کاهش می‌دهد و کنسرو نخود فرنگی و لوبیا را نرم و لطیف می کند. این ماده چسباننده رطوبت در گوشت خوک پخته شده است و از تغییر رنگ محافظت می کند. در دسرهای آلژین ، به عنوان یک گیرنده کلسیم عمل می کند. تری پولی فسفات سدیم همچنین به عنوان پنتازدیم تری پلی فسفات و سدیم تری فسفات نامیده می شود.

بررسی کلی سدیم تری فسفات

سدیم تری پلی فسفات در رقیق سازی آب ، شستن پارچه های سنگین ، شست‌وشوی اتوماتیک ظروف ، تمیز کردن مایعات حفاری و مکمل های خوراکی مایع گاو استفاده می شود. این ماده همچنین به عنوان عامل پپت کننده ، امولسیون کننده ، پخش کننده و به عنوان تثبیت کننده محلول پراکسید هیدروژن استفاده می شود. سدیم تری فسفات به عنوان یک ماده نگهدارنده برای غذاهای دریایی ، گوشت ها ، مرغ و غذای حیوانات عمل می کند. کاربردی به عنوان یک اتصال دهنده متقابل پلیانیون در تحویل داروی مبتنی بر پلی ساکارید دارد. بعلاوه ، از آن به عنوان یک درزگیر برای نشت استخرهای مزرعه و یک ماده کلات کننده کلسیم و منیزیم استفاده می شود. علاوه بر این ، در سرامیک ، دباغی چرم ، بازدارنده های شعله ، خمیر کاغذ ، پوشش کاغذ ، فرآوری منسوجات ، شناور سازی سنگ ، رنگدانه های ضد خوردگی و تولید لاستیک استفاده می شود.

حتماً بخوانید
خرید و فروش تولوئن - یک حلّال همه کاره

سدیم تری پلی فسفات-STPP به عنوان یک پودر سفید ، نقطه ذوب ۶۲۲ ℃ ، محلول در آب ، سدیم فسفات هیدروژن با تراکم مولکولی مختلف. بیشتر STPP برای مواد شوینده مصنوعی ، تعدادی برای مواد غذایی و فرآیند نرم سازی آب صنعتی.

درباره سدیم تری پلی فسفات

صنایع غذایی تری سولفسفات سدیم برای مواد غذایی کنسرو شده ، نوشیدنی های آب میوه ای ، لبنیات ، شیر سویا و سایر مواد بهبود دهنده کیفیت ، ماده نگهدارنده آب. سدیم تری پلی فسفات مناقصه اصلی برای کنسرو ژامبون ، کنسرو لوبیا نرم سازی دستکاری Yuba ، سدیم تری پلی فسفات همچنین می تواند به عنوان نرم کننده و غلیظ کننده استفاده شود.

در نهایت در یافتیم که تری پولی فسفات سدیم برای مواد افزودنی شوینده خوب ضروری است ، تری فلی فسفات سدیم به طور عمده از کلات یون فلز ، بهبود پپتیزاسیون ، بافر ، برای جلوگیری از اثر تجمع. سدیم تری پلی فسفات که به عنوان مواد افزودنی محصول تمیز کننده استفاده می شود همچنین می تواند در فرآورده های نفتی ، متالورژی ، معدن ، کاغذ و آب استفاده شود. کمکهای اصلی سدیم تری پلی فسفات برای مواد شوینده مصنوعی ، سینرژیک برای صابون و جلوگیری از رسوب صابون و روغن از کرم. E451i روی روغن و امولسیون چربی قوی ، می تواند برای تنظیم مقدار PH صابون مایع بافر استفاده شود. سدیم تری پلی فسفات برای نرم کننده آب صنعتی. عامل برنزه کننده. رنگرزی کمکی ها. رنگ ، کائولن ، اکسید منیزیم ، کربنات کلسیم و صنایع دیگر باعث تهیه مواد پخش کننده سوسپانسیون شدند. پخش کننده های گل حفاری. عامل ضد روغن سدیم تری پلی فسفات برای صنعت کاغذ سازی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.