علمی

سدیم پلی آسپارتات

سدیم پلی آسپارتات

برای معرفی سدیم پلی آسپارتات لازم است در ابتدا توضیحی مختصر در زمینه آسپارتات، ارائه گردد. همان‌طور که می‌دانیم آسپارتات به عنوان نمک اسید آمینه اسید آسپارتیک، در ترکیب با مواد معدنی از جمله منیزیم، پتاسیم، کلسیم، سدیم و روی، می‌تواند به منظور تسهیل و یا افزایش دادن عمل جذب در مکمل‌های غذایی مورد استفاده قرار بگیرد.

از طرف دیگر لازم به ذکر است که آسپارتات، به صورت کاملا طبیعی در بدن موجودات زنده، تولید می‌شود. لازم است بدانید که آسپارتات را می‌توان از طریق نیشکر، لبنیات و گوشت نیز به دست آورد. به طور کلی می‌توان گفت که منیزیم آسپارتات و یا پتاسیم اسپارتات و.. موجب می‌شوند تا خستگی عضلانی، کاهش پیدا کند و از این طریق، این محصولات می‌توانند به استقامت در ورزش کمک کنند.

متیلن فسفونات
بستن

تولید و فروش نمک هفت سدیم فسفونات (متیلن فسفونات) DTPMP.Na7

تلفن فروش: ۰۲۱.۴۹۰۱۳۰۰۰

کاربرد نمک فسفونات

نمک متیلن فسفونات (نمک فسفونات) بنابر استاندارد های اروپایی بهترین سختی گیر شوینده ، دارای پایداری در مقابل دمای بالا در محیط های اسیدی و قلیایی می باشد و با این خاصیت به صورت نامحدود در آب حل می شود. متیلن فسفونات اثر ضد رسوب و ضدشوره و ضد خوردگی در ماشین های لباسشویی  وسایر شوینده ها دارد و افزایش طول عمر دستگاه های شستشوی خانگی را در پی دارد. سدیم فسفونات سازگاری با pH نهایی کلیه محصولات شوینده را دارد.
بستن

دی اتیلن تری آمینو پنتا فسفونیک اسید DTPMP

تلفن فروش: ۰۲۱.۴۹۰۱۳۰۰۰

     

CERTIFICATE OF ANALYSIS

Product name:  (DIETHYLENE TRIAMNE PENTA (METHYLENE OHOSPHONIC ACID))

 
TEST REQULT SPECIFICATION ITEM
Reddish brown transparent liquid Yellowish brown or reddish-brown transparent liquid Appearance
۵۰.۶۸ ≥۵۰ Active constituent
۱۴.۵۲ ۱۲-۱۷ Cl ug/g
۲۱.۶ ≤۳۵ Fe mg/L
۱.۳۹۷ ۱.۳۵-۱.۴۵ Density
۱.۵۹ ≤۲.۰ pH Value
۱.۶۳ ≤۳.۰ PO33 - %

Up to standard

Conclusion
نمک دو سدیمی
بستن

نمک چهار سدیمی فسفونات HEDP.Na4 methylene phosphonate Tachem H304

تلفن فروش: ۰۲۱.۴۹۰۱۳۰۰۰

کاربردها: Tachem H304 به عنوان یک عامل تقویت کننده کارایی مواد شوینده به کار می­رود. استفاده از این ماده مزایای تکنیکی بسیاری را به همراه دارد که شامل موارد زیر است:
  • کاربرد این ماده فعالیت پروتئولیتیک و پایداری آنزیم­های پروتئاز در شوینده­های مایع را به شدت بالا می­­برد. این نوع عملکرد محصول Tachem H304 توسط کمپانی Henkel Ag & Co. Kgaaتایید شده است.
  • سایر آنزیم ­های عمومی که به طور مشابه فعال تر و پایدارتر هستند توسط فسفونات­ ها به منظور جلوگیری از مسمومیت و یا تخریب فلزات سنگین محافظت می ­شوند.
  • در صورتی که در فرمول شوینده ­ها از فسفونات­ ها استفاده شود ادعای عدم آسیب رسیدن به بدنه ماشین لباسشویی کاملا درست است. فسفونات­ ها به عنوان بازدارنده خوردگی شناخته شده ­اند.
  • حذف لکه ­های سخت به راحتی امکان­ پذیر نیست، مگر با استفاده از نمک فسفونات­ ها. لکه­ های خون و چای لکه ­های سختی هستند.
  • یک مشکل قدیمی برای محصولات سفیدکننده مایع (جذب آب و تخریب) با استفاده از نمک فسفونات ­ها HEDP تا حد زیادی کنترل می ­شود.
  • بر خلاف EDTA، فسفونات ­ها نه تنها دارای خواص پیچیده هستند، بلکه کارایی آن­ها بر اساس پراکندگی­شان (مهار رشد کریستال) است.
  • فسفونات ها همچنین پایداری محصول را از طریق پیشگیری از تخریب کاتالیزوری سفید کننده ­ها (optical brightener)، معرف­ های رنگی و اسانس ها (coloring agents, perfumes) را در حضور یون ­های فلزی، بهبود می­ بخشند.
  • متیلن فسفونات
حتماً بخوانید
سدیم تری پلی فسفات (STPP) چیست؟
حفاظت و نگهداری: هنگام استفاده، از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده شود. از تماس با پوست، چشم و بینی اجتناب شود. خواص ویژه:
Colorless to light yellow transparent liquid Appearance at 25 °C
۱.۲۵±۰.۰۵ Density, g/ml
۱۱.۰±۱.۰ pH (as is)
۲۰-۶۰ Viscosity (20 °C)
۲۰ max Fe, mg/L
۰.۰۲ max Chloride (as Cl-) %
 

سدیم پلی آسپارتات ؛ نمک پلیمر آسپارتیک اسید

به طور کلی می‌توان گفت سدیم پلی اسپارتات، همان نمک پلیمر آسپارتیک اسید است و به عبارتی، نام دیگر این محصول به شمار می‌رود. اسید آسپارتیک نیز خود یک آلفا آمینو اسید است که با فرمول شیمیایی  HOOCCH(NH۲)CH۲COOH  معروف و شناخته شده است. بنابر این عامل و به طور کلی می‌توان گفت آنیون کربوکسیلات و نمک اسید آسپارتیک به عنوان آسپارتات، شناخته می‌شوند. این نوع از آمینو اسیدها دارای دو ساختار فضایی L و D هستند. از میان این دو نوع ساختار آسپارتیک، ساختار L به طور طبیعی وجود دارد و یافت می‌شود.

لازم به ذکر است که ایزومر L این نوع از آمینو اسیدها در ساخت پروتئین‌ها در طبیعت دارای کاربرد بسیاری است. لازم است بدانید که اسید آسپارتیک و یا آسپارتیک اسید، ماده‌ای است که به طور طبیعی در درون بدن موجودات زنده از جمله انسان‌ها نیز وجود دارد و نقش اساسی این عامل، افزایش دادن سطح تستوسترون در بدن است.

آسپارتیک اسید میت‌واند توان و مقاومت بدنی فرد را افزایش دهد و در درمان اختلال‌های عصبی و مغزی به افراد کمک کند. این نوع از اسیدها برای درمان خستگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی را در سوخت و ساز بدن بر عهده دارند. به طور کلی می‌توان گفت با کاهش یافتن این محصول پلیمری در بدن انسان، انسان دچار خستگی شدیدی می‌شود چراکه با کاهش یافتن مقدار این اسید ماده در بدن، انرژی سلولی نیز با کاهش شدیدی مواجه می‌شود. اسید اسپارتیک و مصرف مشتقات آن، هم‌چنین می‌تواند موجب شود تا مولکول‌هایی در بدن به وجود بیایند که دارای این توانایی هستند که مواد سمی را جذب کنند و سپس آن‌ها را از طرق جریان خون از بدن خارج گردانند.

حتماً بخوانید
خرید و فروش عمده دی متوکسی متان

ساختار سدیم پلی آسپارتات

لازم به ذکر است که سدیم پلی آسپارتات، ساختاری بر پایه آمینو اسید دارد. همان‌طور که می‌دانیم آمینو اسیدها و یا اسیدهای امینه، یکی از مهم‌ترین ترکیبات در بدن انسان و سایر موجودات زنده به شمار می‌روند. در حقیقت می‌توان گفت آمینو اسیدها به عنوان واحدهای سازنده پروتئین می‌توانند بسیاری از عملکردهای حیاتی و موثر را در بدن انسان انجام دهند و آن‌ها را تحت کنترل خود در بیاورند. لازم به ذکر است که هر گونه ویژگی آناتومیکی و یا مشخصه فیزیولوژیکی که در بدن موجودات زنده و انسان‌ها به چشم می‌خورد از طریق وجود اسیدهای آمینه امکان پذیر است.

بنابر این عوامل می‌توان اینطور نتیجه گیری کرد که پلی سدیم آسپارتات، با داشتن این ساختار، محصولی به شمار می‌رود که کاملا زیست تخریب پذیر است و می‌توان این ماده را در زمره پلیمرهای سبز، دسته بندی کرد.

سدیم پلی آسپارتات

سدیم پلی آسپارتات ؛ پلیمر سبز و زیست تخریب پذیر

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد سدیم پلی آسپارتات در دسته پلیمرهای زیست تخریب پذیر و سبز دسته بندی می‌شود. لازم به ذکر است که پلیمرهای زیست تخریب پذیر از جمله سدیم پلی آسپارتات، انواعی خاص از پلیمرها هستند که پس از دستیابی به هدف مورد نظر خود، با استفاده از فرایند تجزیه باکتریایی، تجزیه می‌شوند و پس از انجام این فرایند، منجر به تشکیل فرآورده‌های فرعی می‌گردند. از جمله این فراورده‌ها می‌توان بعضی از گازها، آب، زیست توده و نمک‌های معدنی را نام برد.

 

این دسته از پلیمرهای سبز به طور معمول یا به صورت کاملا طبیعی به وجود می‌آیند و یا ساخته می‌شوند. به طور عمده این محصولات پلیمری، از گروه‌های عملکردی استر، آمید و یا اتر به وجود آمده‌اند. بنابراین و به دلیل زیست تخریب پذیر بودن، این محصولات دارای کاربردهای بسیار فراوانی نیز هستند. پلیمرهای سبز و از جمله سدیم پلی آسپارتات، غیر سمی هستند و پایداری و دوام کافی برای استفاده در کاربرد خاص خود را نیز دارا هستند. این دسته از پلیمرها هم‌چنین دارای ستون فقرات کربن بسیار قوی هستند که موجب می‌شود شکستن آن‌ها بسیار دشوار باشد به نحوی که تخریب این عناصر به طور معمول از انتها آغاز می‌شود.

حتماً بخوانید
سدیم دودسیل بنزن سولفونات

ویژگی‌های ظاهری سدیم پلی آسپارتات و کاربرد آن

این محصول پلیمری سبز، به صورت محلول در آب وجود دارد و ph این محلول، در حدود ۱۰ است. رنگ این ماده، نارنجی مایل به قهوه‌ای است. لازم به ذکر است که از این محصول، استفاده‌های زیادی به عمل می‌آید. از جمله کاربردهای وسیع این ماده می‌توان به کار گیری آن در تولید بسیاری از مواد شوینده و پاک کننده را نام برد. از طرف دیگر از پلی سدیم آسپارتات در تولید مواد آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود و در تولید کودهای کشاورزی نیز این ماده دارای کاربرد وسیع است. از طرف دیگر از این ماده می‌توان به عنوان یک آنتی اسکالانت بسیار قدرتمند استفاده کرد و آن را در صنایع مختلف به کار برد.

تولید مواد شوینده و پاک کننده و پیشگیری از رسوب

یکی از کاربردهای اساسی این محصول پلیمری، بهره گیری از آن در تولید انواع مختلف مواد شوینده و پاک کننده است. در این زمینه لازم به ذکر است که سدیم پلی آسپارتات در این خصوص می‌تواند دو نقش متفاوت را به طور همزمان بر عهده بگیرد.

در نقش اول، این ماده می‌تواند به عنوان یکی از اجزاء اساسی و تشکیل دهنده شوینده مورد نظر به کار گرفته شود. یعنی در تولید این محصولات مورد استفاده واقع شود. اما در نقش دوم، این محصول پلیمری می‌تواند در ژل‌های ماشین ظرفشویی و یا ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار بگیرد تا از این طریق از این محصول به عنوان یک ماده ضد رسوب، استفاده شود. چراکه همان‌طور که گفته شد یکی از ویژگی‌های بارز و موثر سدیم پلی آسپارتات، خاصیت آنتی اسکالانتی آن است. بنابر این عامل، داشتن این ویژگی موجب می‌شود تا این محصول، بتواند از رسوب شدن یون‌های موجود در آب در ماشین لباسشویی و ظرفشویی جلوگیری به عمل آورد و از این طریق به افزایش عمر و دوام این دستگاه‌ها نیز اضافه کند.

سدیم پلی آسپارتات

در حقیقت می‌توان گفت مکانیسم پیشگیری کردن این محصول از رسوب دادن یون‌های مختلف، به این شکل اتفاق میا‌فتد که در ابتدای این فرایند، این محصول پلیمری می‌تواند از رشد کریستال‌های رسوب، پیشگیری به عمل آورد و یا عملیات رشد کردن  این مواد و کریستال‌ها را به تعویق بیندازد. چراکه همان‌طور که گفته شد سدیم پلی آسپارتات دارای این قابلیت است که بتواند با یون‌های موجود در آب، کیلیت بدهد. بنابر این عامل این یون‌ها نمی‌توانند به راحتی در ساختار کریستال شرکت کنند.

حتماً بخوانید
بنزالکونیم کلراید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در مرحله دوم این فرایند نیز تعداد زیادی کریستال ریز بر خود پلیمر تشکیل می‌شوند که پلیمر مورد نظر، از به هم پیوستن آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد. همین عامل نیز سبب می‌شود تا مورفولوژی و شکل پذیری این مواد و کریستال‌های رسوب، به هم بخورد و از این طریق از رسوب شدن آن‌ها جلوگیری شود. از طرف دیگر بسیاری از مواد شوینده ممکن است در ساختار خود دارای بعضی از عوامل اکسید کننده باشند.لازم به ذکر است که در این زمینه، تحقیقات بسیاری انجام شده که نتایج این تحقیقات و آزمایشات نشان می‌دهد که سدیم پلی آسپارتات، می‌تواند پایداری قابل توجهی را در برابر بسیاری از این عوامل اکسید کننده، از خود نشان دهد. از طرف دیگر، این محصول، دارای این قابلیت است که بتواند حتی در دماهای بالا نیز در برابر چنین عواملی، مقاومت کند.

تولید کودهای کشاورزی

یکی دیگر از کاربردهای وسیع این محصول پلیمری سبز، استفاده از آن در تولید کودهای کشاورزی است. لازم است ذکر شود که یون‌های پتاسیم، کلسیم، روی، منیزیم و… به عنوان مواد ریز بسیار مغذی برای مصرف گیاهان به شمار می‌روند. از طرف دیگر هم‌چنین می‌توان گفت سدیم پلی آسپارتات،  قدرت کیلیت دهندگی بسیار بالایی با این یون‌ها دارد. همان‌طور که گفته شد یکی از خواص این محصول پلیمری، زیست تخریب پذیر بودن آن است و دیگر خاصیت آن، محلول بودن و قابل محلول شدن آن در آب است.

 

بنابر این عوامل نیز می‌توان با استفاده از این خواص سدیم پلی آسپارتات، برای رهایش آرام و پیوسته این یون‌ها استفاده کرد تا از این طریق، کودهای شیمایی مورد نیاز برای مصارف کشاورزی به دست آیند. با توجه به خواص این محصول پلیمری و زیست تخریب پذیر بودن آن، استفاده از این محصول در تولیدات موجب می‌شود که زیست سازگاری این تولیدات نیز افزایش پیدا کند و از این طریق بتواند نگرانی‌های بسیاری را در زمینه‌های مربوط به زیست محیطی را از بین بببرد و از طرف دیگر این محصول می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سایر مواد خطرناکی باشد که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرند. چرا که کارایی این ماده نیز با کارایی آن محصولات برابری می‌کند و از طرف دیگر، معایب آن محصولات را نیز ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.