علمی

ادتا در سال ۲۰۲۰ با چه ماده ای جایگزین شد؟

تولید ادتا در ایران

اسید اتیلن دی آمین تترا استیک یک اسید آمینوپلی کاربوکسیلیک با فرمول CH₂N (CH₂CO₂H) ₂ است. پودر ادتا به صورت ماده جامد سفید رنگ و محلول در آب برای اتصال به یون های آهن و کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد که این ماده یون ها را به عنوان یک ماده شیمیایی هگزادنتات به یکدیگر متصل می کند.

در فرایند ساخت بسیاری از محصولات از EDTA برای بهبود ثبات برخی از محصولات دارویی، شوینده ها، صابون های مایع، شامپوها، اسپری های شیمیایی کشاورزی، پاک کننده های لنز تماسی چشم و مواد آرایشی استفاده می شود. همچنین این ماده در برخی آزمایشگاه های پزشکی برای ساخت لوله های مخصوص جمع آوری خون مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فنی ادتا

نام ماده ادتا
علامت اختصاری EDTA
شکل ظاهری بلورهای بی رنگ مایل به سفید
بو بدون بو
دانسیته ۸۶۰ kg/m³
جرم مولی ۲۹۲.۲۴ g/mol
حلالیت کاملا محلول در آب می باشد.
فرمول شیمیایی C۱۰H۱۶N۲O۸
نقطه ذوب ۲۳۷ °C
نام IUPAC: اتیلن دی آمین تترا استیک اسید

پودر ادتا ۴ سدیم

Tetrasodium EDTA نمکی است که در نتیجه خنثی سازی اسید اتیلن دی آمین تترا استیک با چهار معادل هیدروکسید سدیم یا یک پایه سدیم معادل آن، حاصل می شود. نمونه های تجاری آن که مورد استفاده صنایع و شرکت ها قرار می گیرند، اغلب هیدراته می شوند. یک نمونه از این پودر Na۴EDTA۴H۲O است.

پودر ادتا

EDTA یک عامل ضد میکروبی و کیلیت معمولی است. پیش از این ادتا برای استخراج EPS از انواع باکتری ها و تعیین ترکیب آن ها استفاده می شد. اثرات ضد میکروبی EDTA برای طیف وسیعی از میکروارگانیسم های بالینی که شامل باکتری های گرم منفی و مثبت، مخمرها، آمیب و قارچ ها اثبات شده است.

نشان داده شده است که EDTA یون های Mg2 + و Ca2 + را از دیواره سلولی خارجی باکتری های گرم منفی خارج می کند. در نتیجه تا ۵۰٪ از مولکول های LPS آزاد می شود و فسفولیپیدهای غشای داخلی را در معرض دید قرار می دهد. در نهایت باعث افزایش اثربخشی سایر ضد میکروب ها می شود. این اثر می تواند به دلیل تفاوت های ظریف در ترکیب فسفولیپید غشاها باشد.

فروش ادتا چینی

شرکت پنگون چین یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید ادتا و سایر مواد شیمیایی در چین است. دفتر و کارخانه مرکزی این شرکت در استان جیانگ سو واقع شده است و دارای تمام تاییدیه‌ها از وزارت دامپزشکی و سازمان صنایع شیمیایی چین می‌باشد.

در این کارخانه انواع مواد آلی از جمله مواد فعال دارویی ، اسیدهای بورونیک، کاتالیزورهای ارگانیک ، ترکیبات هیتروسیکلیک و ده‌ها محصول دیگر تولید می‌شود. این شرکت همچنین دارای گواهینامه‌های استاندارد چین در زمینه تولید مواد شیمیایی را نیز اخذ کرده است. دسته تولیدات این شرکت بسیار گسترده بوده و برای مثال می‌توان به چند مورد آن اشاره کرد:

 • مواد اولیه داروسازی و محصولات مرتبط با سلامت انسان
 • اسیدهای بورونیک
 • اسیدهای آمینه غیرطبیعی (برای مصارف انسانی و دامی)
 • مواد شیمیایی مرتبط با صنعت ساختمان
 • مونومرها و پلیمرها
 • مواد شیمیایی ویژه و حساس به نور
 • موادشیمیایی و الکتروشیمیایی (باتری‌های لیتیوم و مقاوم در برابر نور و مواد شیمیایی نیمه هادی)

یکی از مزیت‌های شرکت پنگون نسبت به سایر تولیدکنندگان ادتا در چین این است که خلوص مواد تولیدی و صادراتی این شرکت نسبت به سایر تولیدکنندگان چینی زبانزد تجار و مصرف کنندگان می‌باشد. همیشه افراد سودجویی پیدا می‌شوند که با افزودن ناخالصی و مواد افزودنی غیر استاندارد از کیفیت این محصولات می‌کاهند اما عوامل شرکت شیمیایی تصفیه از سود این ترکیبات غیر مسئولانه گذشته و مواد شیمیایی با کیفیت را به مشتریان خود عرضه می‌نمایند.

ادتای چینی در بسیاری از مواد شوینده و بهداشتی و حتی دارویی کاربرد دارد و شرکت شمیایی تصفیه با تولید مواد جایگزین ادتای چینی توانسته است که علاوه بر فروش این ماده ، محصول دانش بنیان خود را نیز به مشتریان عرضه کند. نام این محصول، نمک هفت سدیمی یا متیلن فسفونات است که جایگزین بسیار مناسب و مقرون به صرفه ادتا در مواد شوینده می‌باشد.

مشاوران شما در شرکت شیمیایی تصفیه آماده هر گونه راهنمایی در مورد فرمول مواد شوینده و تغییر ساختار شوینده‌ها هستند تا شما تولید کننده گرامی بتوانید بهترین نتیجه را از محصولات خود گرفته و بازارهای جدیدی را پیش روی خود داشته باشید.

وارد کننده ادتا

شرکت شیمیایی تصفیه یکی از واردکنندگان اصلی ادتا چینی می‌باشد و توانسته است با تکیه بر قیمت خوب خود نسبت به رقبا، مشتریان خود را تا مقدار زیادی در رابطه با ادتا چینی راضی نگه دارد. گرچه شاید این محصول با قیمت‌های بعضاً بسیار کمتر نیز در بازار یافت شود اما این شرکت مفتخر است که محصولات خود را با کیفیت عالی و بدون ناخالصی به مشتریان عرضه نماید. تعداد شرکت و گروه‌های وارد کننده ادتا به طور دقیق در دسترس نیست اما مجموعه های زیادی اقدام به این کار می‌نمایند. مجموعه ما یکی از وارد کنندگان قانونی ادتای چینی به ایران بوده و ادعای این را دارد که نازل ترین قیمت و در عین حال خالص ترین محصول را به مشتریان عرضه می نماید. با تیم فروش شیمیایی تصفیه در تماس باشید.

تولید ادتا در ایران

پودر ادتا در آزمایشگاه های مجهز ایرانی تولید و آزمایش شده است. در غلظت های پایین نشان داده شده است که EDTA با مهار چسبندگی باکتری ها از بیوفیلم ها جلوگیری می کند. همچنین نشان داده شده است که استعمار و تکثیر بیوفیلم را کاهش می دهد.

خرید ادتا ۲ سدیم

EDTA عمدتا به عنوان اسید (H۴EDTA) و به عنوان نمک سدیم (Na۴EDTA) تولید و خریداری می شود. در مقادیر کمتر نمک ها یا کمپلکس های فلزی تولید می شوند. برای خرید ادتا می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و تمامی اطاعات تکمیلی را در رابطه با فرایند خرید و فروش محصول دریافت کنید.

حتماً بخوانید
کاربردها و خواص مونومر بوتیل اکریلات

تیتراسیون کمپلکسومتری یا کلاتومتری نوعی تجزیه و تحلیل حجمی است که در آن از مجموعه ای رنگی برای تعیین نقطه انتهایی تیتراسیون استفاده می شود. تیتراسیون یکی از روش های رایج است که در آزمایشگاه ها استفاده می شود و غلظت ناشناخته آنالیتی را که مشخص شده، تعیین می کند. این روشی است که در تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی استفاده می شود.

البته گاهی اوقات به عنوان تجزیه و تحلیل حجم شناخته می شود. زیرا اندازه گیری حجم نیز نقشی حیاتی دارد. در اینجا معرف به عنوان یک محلول استاندارد استفاده می شود. آن ها به عنوان ماده تیز نامیده می شوند. حجم Titrant به عنوان حجم یک Titrant که واکنش داده می شود، تعریف می شود. تیتراسیون کمپلکسومتریک در تشخیص مخلوط یون های مختلف فلز موجود در محلول است و ادتا به عنوان titrant استفاده می شود.

 

شاخص های خرید ادتا

Calmagite و Eriochrome BlackT (EBT) از جمله شاخص هایی هستند که وقتی با کلسیم یا منیزیم ترکیب می شوند، از آبی به صورتی تغییر رنگ می دهند. نقطه انتهایی یک تیتراسیون پیچیده EDTA با استفاده از Calmagite یا EBT به عنوان نشانگر با تغییر رنگ از صورتی به آبی مشخص می شود. تشخیص نقطه پایانی در تیتراسیون کمپلکسومتریک با دو روش انجام می شود:

روش بصری

روش بصری به دلیل سادگی، کم هزینه بودن و دقت آن یکی از متداول ترین روش ها برای تعیین نقطه نهایی است. در زیر برخی از روش های بصری برای تعیین نقطه پایان تیتراسیون های کمپلکسومتری استفاده شده است.

 • شاخص های متالوکرومی یا PM
 • شاخص های pH
 • شاخص های Redox

روش ابزاری

 • نورسنجی
 • پتانسیومتر
 • روش های متفرقه

تولید ادتا

تیتراسیون پیچیده EDTA

پودر ادتا یک شاخص پیچیده سنجی است که از ۲ گروه آمینه و چهار گروه کربوکسیل به عنوان بازهای لوئیس تشکیل شده است. ادتا یک لیگاند هگزادنتات است که به دلیل صلاحیت آن در نشان دادن شش جفت الکترون تنها به دلیل تشکیل پیوندهای کووالانسی معروف شده است. حتی وجود یون های فلزی کوچک نیز منجر به تغییر رنگ مشخص می شود.

این امر منجر به تشکیل یک مجموعه ضعیف می شود. عوامل کمپلکس کننده محلول کمتری در آب هستند و بیشتر آن ها اسیدهای آزاد هستند. آن ها در راه حل های حجمی استفاده می شوند. قبل از استفاده از آن ها به نمک های سدیم تبدیل می شوند که در آب امکان انحلال دارند.

از آنجا که در آب حلالیت کمتری دارند، از آن ها برای تیتراسیون استفاده می شود. گاهی اوقات برای تعیین یون های فلزی ساده موجود در آب از روش های ساده تیتراسیون استفاده می شود. برای تعیین تعداد دقیق یون های فلزی از تیتراسیون پیچیده سنجی استفاده می شود که با استفاده از EDTA انجام می شود.

پودر ادتا دو سدیم

EDTA نوعی کیلیتور است. وقتی در صابون استفاده شود دو فایده دارد. پودر ادتا با کلات (اتصال) فلزات خاصی می تواند باعث افزایش ماندگاری صابون شود. همچنین می تواند میزان کف صابون چسبنده را کاهش دهد. ادتا گلوکونات سدیم و سیترات کارهای مشابهی را انجام می دهند.

دو نوع EDTA به طور کلی برای تولیدکنندگان در دسترس است. دی سدیم ادتا باید در صابون و سایر محصولات قلیایی استفاده شود. دی سدیم EDTA یک نوع از EDTA است که این ادتا باید در PH خنثی اسیدی استفاده شود. دی سدیم EDTA در صورت نیاز می تواند به فرم تتراسدیم تبدیل شود. برای ساده نگه داشتن هرچه بیشتر ساختار صابون توصیه می کنم فرم تتراسدیم را خریداری نمایید.

Tetrasodium EDTA به دو صورت تجاری یعنی پودری در حدود ۸۵٪ EDTA خالص و محلول مایع ۳۹٪ EDTA در آب موجود است که از هر دو فرم می توان در تهیه مواد اولیه شوینده استفاده کرد.

کاربرد ۴ سدیم

پودر ادتا به ویژه EDTA دارای هر دو خاصیت ضد میکروبی و آنتی بیو فیلم است. علاوه بر این هنگامی که با ضد میکروبی های مختلف ترکیب شود، توانایی هم افزایی آن برای افزایش اثر ضد میکروبی نیز مشهود است. EDTA می تواند نه تنها برای از بین بردن بیوفیلم ها بلکه در کنار استفاده از داروهای ضد میکروبی و سورفکتانت نیز بسیار مفید باشد و آن را به عنوان کاندیدایی ایده آل برای استفاده در توسعه فناوری های آنتی بیوفیلم در آینده معرفی کرده اند.

EDTA مولکولی است که به عنوان عامل کیلیت نامیده می شود. عامل کیلیت ماده ای مانند پنجه است که می تواند مولکول های دیگر را گرفته و به آن بچسبد. برخی از انواع EDTA به کلسیم می چسبند. انواع دیگر به فلزات مانند سرب می چسبند. EDTA گاهی برای پاکسازی فلزات سمی از جمله سرب از خون توسط پزشکان تجویز می شود. پزشکان دهه ها از این مولکول برای درمان مسمومیت با فلزات سنگین استفاده کرده اند.

EDTA همچنین در برخی از داروهای تجویز شده برای مقابله با سرطان یک ماده تشکیل دهنده مهم است. سازندگان ادعا می کنند که پودر ادتا را می توان به صورت خوراکی برای سم زدایی از بدن و سلامت دستگاه گوارش استفاده کرد. هیچ مدرک علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد اما مطالعات اولیه نشان می دهد که درمان با ورید EDTA تحت نظارت پزشک ممکن است به بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند کمک کند. خصوصا اگر مبتلا به دیابت باشند. با این حال برای اثبات این موضوع نیاز به مطالعه بیشتری است.

خرید و فروش پودر ادتا ۴ سدیم

EDTA یک پودر کریستالی خشک و سفید است. همان طور که اشاره شد ، پودر ادتا یک لیگاند هگزادنتات است. به این معنی که ۶ پیوند با یون فلز مرکزی ایجاد می کند. وقتی با یون کلسیم پیوند می خورد، تبدیل به EDTA کلسیم دی سدیم می شود. سپس دی سدیم کلسیم EDTA می تواند یون های فلزی دیگر را با مبادله یون کلسیم آن با یون فلز دیگری که میل بیشتری به مولکول EDTA دارد، کیلیت کند. ادتا مخفف معمول اسید تترا استیک (Ethylenedinitrilo) است.

در واقع به آن Ethylenediaminetetraacetic Acid یا Edetic Acid نیز گفته می شود. نمک دی سدیم EDTA متداول ترین شکل این ماده پیچیده آلی متنوع است که برای تعیین بسیاری از یون های فلزی یا با تیتراسیون مستقیم یا با تیتراسیون برگشتی استفاده می شود. با تنظیم شرایط واکنش یا با کنترل PH، با استفاده از مواد پوشاننده و انتخاب شاخص مناسب اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از یون های فلزی با استفاده از EDTA تعیین شود.

حتماً بخوانید
همه چیز درباره ۲ هیدروکسی اتیل اکریلات (2HEA)

بهتر است مولاریت در بیان غلظت EDTA استفاده شود. زیرا این واکنش شامل کمپلکس شدن یک یون فلزی توسط یک مولکول EDTA یا یون است. خواه از فرم اسید آزاد EDTA یا یکی از نمک های سدیم محلول در آن استفاده شود. واکنش کلی مربوط به نمک دی سدیم:

EDTA2- + Mn + → [EDTA-M] + n-2

جایی که M = Ca ، Mg ، Cd ، Mn ، Ni ، Al ، Zn ، Bi ، Co ، Cu

با رسیدن به نقطه پایانی تمام یون های فلزی آزاد توسط EDTA کمپلکس شده اند. سپس آخرین افزودنی EDTA با تولید نشانگر، یون فلز را از مجموعه خود خارج کرده و تغییر رنگ ایجاد می کند. مقاومت نسبی کمپلکس یونی EDTA فلز در مقایسه با پیچیده یون نشانگر فلز، تعیین می کند که آیا یک تیتراسیون مستقیم یا یک تیتراسیون برگشتی قابل استفاده است.

پودر ادتا معمولا برای تعیین سختی یعنی افزودن یون های کلسیم و منیزیم در آب استفاده می شود. جایی که pH باید تقریبا ۱۰ باشد و معمولاً با افزودن یک بافر مانند بافر سختی آب کنترل می شود. شاخص سختی آب (Eriochrome Black T) ، Eriochrome Blue Black R ، Calmagite و Murexide برای تعیین سختی یا کلسیم با استفاده از EDTA استفاده می شود.

فروش ادتا

دی سدیم کلسیم EDTA که به آن داروی کلسیم دی سدیم ورسنات نیز شناخته می شود، همان طور که ذکر شد برای درمان سمیت فلزات سنگین به ویژه مسمومیت حاد و مزمن با سرب، به صورت داخل وریدی یا عضلانی داده می شود. ادتا دی سدیم داروی متفاوتی است که فاقد کلسیم است. به آن Endrate گفته می شود و برای درمان هایپرکلسیمی استفاده می شود. همچنین می تواند آریتمی قلبی ناشی از داروی Digitalis را که یک گلیکوزید قلبی است درمان کند. فروش ادتا به علت اینکه یکی از نیازهای اساسی تولید شوینده در ایران می باشد نیز بسیار متداول است.

فروش ادتا در ایران به عنوان یکی از مواد اصلی شوینده ها از جمله پودر ماشین لباسشویی، پودر ماشین ظرفشویی ، مایع لباسشویی و مایع ظرفشویی رونق فراوانی دارد. گرچه این ماده سالهاست که در شوینده های معتبر آمریکایی و اروپایی استفاده نمی شود اما به دلیل عدم شناخت تولید کنندگان مواد شوینده از وجود ماده ای به نام نمک متیلن فسفونات استفاده، ادتا ماده اول شوینده ها در کشورمان است. فروش ادتا ۴ سدیم و ادتا ۲ سدیم هم در شرکت شیمیایی تصفیه انجام میپذیرد اما بیشتر مشتریان به سمت نمک های فسفونات که ارزان تر و با کیفیت تر هستند سوق داده می شوند.

فروش ادتا

خرید ادتا برای صنایع غذایی

EDTA به عنوان افزودنی در بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده شده است. این ماده باعث حفظ رنگ در غذاهای کنسرو شده مانند سیب، صدف، قارچ، میگو و ماهی می شود. ادتا با اتصال به آنزیم های طبیعی مسئول مرتبط به فساد مواد غذایی را حل می کند. معمولا به عنوان ماده نگهدارنده در سس سالاد و سس مایونز استفاده می شود. در نتیجه محصول غذایی را تثبیت می کند. EDTA همچنین باعث حفظ عطر و طعم در نوشابه ها، ترشیجات و خیارشورها می شود.

قیمت ادتا

قیمت ادتا در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد و به علت وارداتی بودن این ماده وابستگی مستقیم به قیمت دلار دارد. این ماده به طور معمول از چین وارد ایران می شود و قیمت این ماده شیمیایی در زمان آخرین ویرایش این مقاله چیزی نزدیک به ۱۷۰ هزار تومان می باشد. ولی پیشنهاد می شود که به این قیمت اعتنا نکرده و جهت دریافت قیمت قطعی با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

عملکرد اتیل دی آمین استیک اسید (EDTA)

EDTA یک اسید پلی آمینو کربوکسیلیک است. دو مرکز آمین و مشترک پل اتیلن، هسته مولکول را تشکیل می دهند. از هر اتم نیتروژن، دو بازوی اسید کربوکسیلیک خارج می شود. این ساختار یادآور پنجه های چهار انگشتی است و شیمی آن نیز کاملا مشابه است.

در تمام کاربردهای آن پودر ادتا به عنوان یک ماده شیمیایی عمل می کند. در واقع اصطلاحی مشتق شده از کلمه یونانی پنجه ایت، اما پنجه EDTA در گرفتن یون های فلزی تبحر دارد. اصطلاح کیلیت در ابتدا در سال ۱۹۲۰ برای توصیف فعل و انفعالات در جایی که یک مولکول لیگاند یک یون فلزی را از طریق دو اتم آن هماهنگ می کند به کار رفت.

در شیمی تحلیلی EDTA ترکیب انتخابی برای استاندارد سازی محلول های یون های فلزی است. EDTA مورد توجه جامعه پزشکی در زمینه نوظهور کلاته درمانی قرار گرفت. شیمی درمانی از مواد شیمیایی برای از بین بردن فلزات سمی از بدن استفاده می کند. این روش در طی جنگ جهانی دوم هنگامی آغاز شد که شیمی دانان دانشگاه آکسفورد، یک ماده شیمیایی را برای استفاده به عنوان پادزهر سلاح شیمیایی مبتنی بر آرسنیک لوئوزیت تولید کردند.

تأثیر عالی، در دسترس بودن و قیمت مناسب EDTA آن را به ماده ای کاربردی در صنعت، کشاورزی، پزشکی و مصارف خانگی تبدیل کرده است. شیمی دانان این ماده بی رنگ و بی بو را همانند چنگاله ای می دانند که به یون های آسیب زا می چسبد و عملکرد آن ها را مختل می کند.

می توانیم حدس بزنیم که علت مراجعه شما به این صفحه از سایت شیمیایی تصفیه، کسب اطلاعات و احتمالاً خرید EDTA است. مفتخریم اعلام کنیم اطلاعاتی جامع در این صفحه گردآوری شده است تا خریدتان را با آگاهی کامل انجام دهید. ما آمادگی داریم با امکاناتی که فراهم آورده ایم فروش EDTA را به صورت اینترنتی نیز انجام دهیم.

EDTA یک ترکیب شیمیایی کیلیت است یعنی به یون های فلزی محلول در آب یا دیگر مایعات می پیوندد و ساختار های حلقه ای پایدار و چگال تشکیل می دهد. به این ترتیب یون های فلزی حذف می شوند و عملکرد آن ها در آب، مایعات یا هر محیطی که در آن حضور دارند خنثی می شود.

 

اتیل دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) چگونه کشف شد؟

پس از جنگ جهانی اول دولت آلمان نازی سعی در کاهش وابستگی به مواد شیمیایی وارداتی از جمله کیلیت اسید سیتریک را داشت و همین امر شرکت ها را مجاب می کرد که به دنبال موادی با خواص یکسان باشند. فریناند مونز کاشف ادتا سال ها در یک شرکت مواد شیمیایی آلمانی کار می کرد و به واسطه کشف و ثبت مواد شیمیایی گوناگون در عرصه صنعت و به طور خاص نساجی به یکی از برجسته ترین دانشمندان در حوزه خود بدل شده بود.

حتماً بخوانید
سدیم پلی آسپارتات

مونز متوجه شد که یک آمینو کربوکسیلیک اسید می تواند بسیار بهتر از اسید سیتریک برای کیلیت عمل کند. و سپس استنباط کرد که پلی آمینو پلی کربوکسیلیک اسید می تواند حتی موثرتر باشد. هدف او این بود که یون های کلسیم موجود در آب را حذف کند تا فرایند رنگرزی پارچه در صنعت نساجی بهتر انجام شود.

سر انجام فردیناند مونز در سال ۱۹۳۰ موفق شد EDTA را کشف کند اما تا سال ۱۹۳۵ نتوانست در آلمان کشف خود را به ثبت برساند. او به منظور شناساندن و ایجاد بازار خرید ادتا (EDTA) یک سال بعد یعنی در ۱۹۳۶ در امریکا نیز کشف خود را ثبت کرد. تحقیقات فردیناند مونز در زمینه کشف EDTA تا سال ۱۹۴۲ اجازه انتشار نیافت و در آخر نیز این تحقیقات با رای دادگاه آلمان نازی بدون نام منتشر شد.

اتیل دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) یک ماده کیلیت کننده فوق العاده است که از روش های مختلفی به دست می آید. روشی که فردیناند مونز برای سنتز آن به کار برد شامل واکنش اسید مونوکلوروئید و اتیلن دی آمین بود.

 

سنتز اتیل دی آمین تترا استیک اسید (EDTA)

روش فردیناند مونز برای سنتز EDTA با دشواری هایی همراه بود. یک سال بعد از او دانشمندی آمریکایی به نام فردریک برسورث توانست با روشی بهتر EDTA را سنتز کند، ماده حاصل یک سیانومتیلاسیون قلیایی از اتیل دی آمین است: اتیل دی آمین، فرمالدهید و سدیم سیانید با همدیگر واکنش می کنند و دی سدیم EDTA و آمونیاک حاصل می شود.

در سال ۱۹۶۲ روش سومی برای به دست آوردن EDTA توسط جان سینگر و مارک ویسبرگ کشف شد. در این روش فرم خالصی از نمک دی سدیمی آن به دست می آید. در این فرایند سیانومتیلاسیون و هیدرولیز از هم جدا می شوند. فرایند به این ترتیب است که از اتیل دی آمین، فرمالدهید و هیدروسیانیک اسید، EDTN تولید شود و سپس این ماده با سدیم هیدروکسید شسته و هیدرولیز شود تا EDTA و آمونیاک به دست بیاید.

با این روش بسیاری از واکنش های ثانویه که سبب ناخالصی می شدند حذف شدند و بیش از ۹۶ درصد ماده خالص به دست آمد.

کاربردهای مختلف ادتا صنعتی (اتیل دی آمین تترا استیک اسید EDTA)

بیشترین کاربرد EDTA در تولید مواد شوینده است اما محدود به آن نیست. ادتای صنعتی در بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارد. بعد از شوینده ها، تصفیه آب و فاضلاب و صنعت کاغذ در رده های بعدی قرار دارند. در پزشکی نیز از ادتا استفاده می شود اما حجم استفاده از آن زیاد نیست. جدول پایین مقدار استفاده از EDTA را در حوزه های مختلف نشان می دهد.

شوینده ها = ۳۳ درصد

تصفیه آب و فاضلاب = ۱۸ دصد

کاغذ سازی = ۱۳ درصد

عکاسی = ۵ درصد

جلای فلزات = ۵ درصد

پزشکی، لوازم آرایشی، غذا = ۵ درصد

کشاورزی = ۴ درصد

نساجی = ۴ درصد

بتن = ۲ درصد

سایر موارد = ۱۵ درصد

شرکت شیمیایی تصفیه یکی از شرکت های پیشرو در زمینه فروش ادتا صنعتی می باشد. مشاوران شما در تیم تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان شیمیایی تصفیه توانسته اند که جایگزین مناسبی را برای این ماده شیمیایی تولید کرده و آن را به جای ادتا صنعتی به فروش برسانند. از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد عرضه قیمت ادتا صنعتی با قیمت رقابتی است. صادقانه باید گفت که بازه قیمت ادتا صنعتی زیاد نیست و اگر با قیمتی بسیار کمتر از میانگین دیگر شرکت ها مواجه شدید می توان به جرات گفت که این اختلاف قیمت ناشی از یک تقلب ناعادلانه یا عوامل مالی دیگر می باشد.

کاربرد ادتا در شوینده ها

آب سخت چالش اصلی مواد شوینده در فرایند تمیزکنندگی است. آب سخت به آبی می گویند که دارای مقادیر بالایی از یون های فلزی و ترکیبات یونی است. شوینده ها در حالت عادی با این یون های فلزی و ترکیبات یونی موجود در آب واکنش می کنند و خاصیت خود را از دست می دهند. حاصل واکنش صابون با یون های فلزی شدید تر است و یک رسوب غیرحلّال در آب را شکل می دهد. این واکنش ها به معنی کم اثر بودن تمیز کنندگی این مواد است و در استفاده از صابون نیز کف کمتری تولید می شود.

تولید کننده گان مواد شوینده آگاه از این موضوع، روش های مختلفی را برای برطرف کردن سختی آب به کار گرفته اند که استفاده از EDTA یکی از آن ها است.

هدف از به کاربردن EDTA کاملاً ساده است؛ جلوگیری از دخالت مواد معدنی موجود در آب از واکنش با مواد شوینده و در نتیجه انجام بی نقص فرایند تمیز کنندگی حتی در آب سخت.

با اتصال به یون های فلزی مانند کلسیم، منیزیم و آهن و همچنین نمک و کلر موجود در آب، EDTA می تواند آن ها را از آب سخت حذف کند و سختی آب را برطرف کند.

در شامپو ها استفاده از EDTA موجب تمیزی کامل موها و از زدودن نمک از موها می شود. در مورد مو های رنگ شده، نمک و کلر موجود در آب باعث تغییر رنگ مو می شوند اما استفاده از شامپو حاوی EDTA باعث می شود به علت واکنش آن با نمک و کلر تغییر رنگ مو های رنگ شده بسیار ناچیز یا منتفی شود.

تصفیه آب و فاضلاب

آلودگی آب و فاضلاب ناشی از فعالیت های صنعتی و خانگی به مسئله ای جدی بدل شده است. پیشرفت صنایعی مانند معدن، فولاد و آبکاری فلزات باعث شده است که آب های آلوده به فلزات مضر به طبیعت راه یابند.

این عناصر خطرناک از طریق آشامیدن مستقیمِ آب های آلوده یا از طریق گیاهان و حیوانات به زنجیره غذایی انسان راه می یابند و عوارض جبران ناپذیری در بدن انسان ایجاد می کنند. به همین دلیل استفاده از ترکیبات کیلیت کننده که در رأس آن EDTA قرار دارد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

EDTA به دلیل فراوانی و مقرون به صرفه بودن به طور گسترده در تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. ادتا می تواند یون های فلزی مانند سرب، کادمیوم، جیوه و کبالت را جذب و خنثی کند. ترکیب EDTA و یون های فلزی سپس با روش هایی مانند اسمز معکوس از آب خارج می شوند و آب تصفیه شده و پاک به طبیعت و یا چرخه استفاده باز می گردد.

حتماً بخوانید
خرید و فروش سوربیتول و همه چیز درباره این ماده شیمیایی

 

کاغذ سازی

در صنایع کاغذ سازی و بازیافت کاغذ از ادتا به منظور سفید کردن و افزایش درخشندگی کاغذ استفاده می شود. ادتا به وسیله ترکیب شدن با یون های فلزی کاتالیزور تجزیه هیدروژن پراکسید در فرایند کاغذ سازی به سفیدی و درخشندگی کاغذ کمک شایانی می کند. همچنین EDTA در خمیر کاغذ با لیگنین چوب ترکیب شده و ظاهری درخشان و سفید به خمیر دهد.

عکاسی

در فرایند ظاهر کردن عکس ها از ادتا استفاده می شود. به این ترتیب که نقره یا طلایی که برای ظاهر کردن عکس استفاده می شود را در خود حل می کند و همچنین از رسوب کربنات کلسیم در آب جلوگیری می کند. در فرآیند ظهور عکس با نقره، طلا و EDTA رنگ ها شفاف و نزدیک به واقعیت هستند.

جلای فلزات

از بین بردن اکسیداسیون روی فلزات با ادتا به طور موثر انجام می شود. در این روش با pH در حدود ۲/۹ و دمای ۹۳ درجه سانتیگراد چند ترکیب شامل EDTA در فرایندی به سطح فلز اعمال می شوند و در آخر سطح فلز یکدست و جلا یافته می شود. این فرایند در آبکاری فلزات ضروری است.

 

پزشکی، لوازم آرایشی و غذا

سازوکار عملکرد ادتا در درمان بیماری ها همان جذب یون های فلزی است با این تفاوت که این جذب در بدن انسان انجام می شود و از تأثیرات منفی این عناصر زیان بار جلوگیری می کند. در پزشکی ادتا یک داروی تجویزی است که به داخل ورید یا عضله تزریق می شود. EDTA تزریقی برای درمان مسمومیت و آسیب مغزی ناشی از سرب، مسمومیت ناشی از مواد رادیو اکتیو مانند پلوتونیم، توریم و اورانیوم، و کاهش کلسیم خون بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

EDTA به طور گسترده در درمان بیماری های قلب و رگ به کار گرفته می شود. درمان بیماری هایی مانند تپش نامنظم قلب به علت گلیکوزید قلبی، سفت شدن دیواره رگ ها، درد قفسه سینه، فشار خون بالا، کلسترول بالا و سکته به استفاده از ادتا وابسته است.

دیگر بیماری هایی که پزشکان برای درمان آن ممکن است ادتای داخل وریدی تجویز کنند شامل سرطان، دیابت، آلزایمر، پارکینسون و بیماری های پوستی مانند اسکلرودرما و پسوریازیس است.

با غیرفعال کردن یون های فلزی در لوازم آرایشی، EDTA به عنوان یک نگه دارنده عمل می کند و از فاسد شدن آن ها جلوگیری می کند. همچنین ادتا در حفظ رایحه و شفافیت مواد آرایشی و بهداشتی موثر است.

از سال ۱۹۶۴ در آمریکا و ۱۹۹۲ در اروپا استفاده از EDTA در صنایع غذایی متداول است. تغییر ذائقه افراد به سوی استفاده از اسید های چرب مفید مانند امگا۳ که خاصیت زوال پذیری بالایی دارند و میزان زمان نگه داری غذا را پایین می آورند باعث شد که کارخانه های صنایع غذایی به استفاده از نگه دارنده ها روی بیاورند.

تحقیقات نشان داده است که در میان نگه دارنده های مواد غذایی ادتا یکی از موثرترین و کم خطر ترین آن ها است. صفحات تخصصی صنایع غذایی می گویند که تحقیقات جدید برای استفاده وسیع تر از EDTA در صنایع غذایی ادامه دارد و می تواند در آینده منجر به تولید مواد غذایی سالم تر با ماندگاری بسیار طولانی شود.

کشاورزی

فلزات سنگین به دلیل تجزیه ناپذیری، نیمه عمر بیولوژیکی طولانی، پتانسیل تجمع در اندام های گیاهی، ورود به زنجیره غذایی و سرطان زا بودن به عنوان مهمترین مشکل زیست محیطی در کشاورزی به حساب می آیند و سالانه مقادیر زیادی از آن ها در خاک تجمع می کنند.

این فلزات مانند مس، روی، آهن، مولیبدن و نیکل جزو عناصر کم مصرف در متابولیسم گیاهی محسوب می شوند. EDTA در کشاورزی تحت عنوان اصلاح گر برای افزایش جذب فلزات سنگین توسط گیاهان به خاک افزوده می شود.

کشاورزان به دلیل تأثیر عالی و ارزان بودن ادتا از آن برای افزایش حل شوندگی فلزات سنگین در خاک استفاده می کنند. فلزاتی که به این شیوه در خاک محلول می شوند در مقادیر بالا توسط گیاهان قابل جذب هستند. به این ترتیب که فلزات سنگین توسط EDTA جذب می شوند و در خاک محلول می گردند، سپس گیاهان آن را جذب کرده و موجب رشد خود و تصفیه خاک می شوند.

همچنین ثابت شده که ادتا در غشای سلولی گیاهان حضور می یابد و علاوه بر پایداری غشای سلولی، جذب برخی عناصر غذایی را بهبود می بخشد.

نساجی

وجود عناصری مانند کلسیم، منگنز و دیگر فلزات سنگین تاثیر زیادی در فرایند آماده سازی، رنگرزی و تمیز سازی پارچه های نخی و مشتقات آنان دارد. مشکلات بالقوه شامل آسیب فیزیکی مانند سوراخ شدن پارچه در مرحله آماده سازی، عمق کم سایه ها، در هم آمیختگی رنگ ها و ناهمگونی طیف های رنگی یکسان در مرحله رنگرزی است. طولانی شدن فرایند تولید محصول را نیز به این ها باید علاوه کرد.

یون های کلسیم و منیزیم قابلیت حل شوندگی یون های رنگ را کاهش می دهند و باعث می شوند که رنگ دانه ها در جایی تجمیع شوند و حتی روی پارچه رسوب کنند. نتیجه این فرایند ناکارآمد نفوذ نکردن رنگ در پارچه، رنگ ناهمگون و لکه بر روی پارچه خواهد بود که از بین بردن آن هم بسیار دشوار است.

ادتا می تواند در pH بالا با یون های کلسیم و منگنز واکنش انجام دهد و مانع از دخالت آن ها در فرایند آماده سازی، رنگرزی و تمیز کاری شود. به این ترتیب محصول نهایی پارچه ای خواهد بود که رنگ ها در آن همگون و کاملا تمیز هستند و با شست و شوی زیاد هم تغییر نمی کنند یا از بین نمی روند.

بتن

حفظ میزان رطوبت و دمای بتن در مراحل اولیه بتن ریزی برای رسیدن به حداکثر مقاومت از مهم ترین نکات در صنعت بتن است. کاربرد EDTA در بتن افزایش گیرش آن در مرحله اولیه و ثانویه است. ادتا هم به حفظ میزان رطوبت و دمای بتن کمک می کند و هم در ترکیب شیمایی آب و سیمان نقش کلیدی ایفا می کند تا افزایش مقاومت بتن با کاهش رطوبت و خشک شدن به حداکثر برسد.

منابع

ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.