علمی

کاربردها و خواص مونومر بوتیل اکریلات

مونومر بوتیل اکریلات

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مونومر بوتیل اکریلات بپردازیم و با ویژگی های این ماده شیمیایی آشنا شویم. بوتیل اکریلات که با نام بوتیل استر نیز شناخته می شود، عمدتا از واکنش n-بوتانول و آکریلیک اسید به دست می آید.

بوتیل اکریلات یک مونومر اکریلیکی شفاف با خواص بسیار زیاد است که در  صنایع رنگ و رزین، تولید روکش، تولید چسب، تولید منسوجات، تولید انواع پلاستیک و … کاربرد دارد.

با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله با پاسخ داده به سوالات زیر، بیشتر به بررسی بوتیل اکریلات بپردازیم.

 1. چگونه می توانیم بوتاکریلات در ساخت رنگ و روکش
 2. موارد استفاده از بوتیل اکرییل اکریلات را سنتز کنیم؟
 3. بوتیل اکریلات چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد؟
 4. موارد استفاده از بوتیل لات در تولید چسب و درزگیرها
 5. در برخورد با بوتیل اکریلات چه موارد ایمنی باید رعایت شود؟
 6. چگونه می توان بوتیل اکریلات را تهیه کرد؟

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش مونومر بوتیل اکریلات و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۹۱۲۱۴۸۶۰۶۴

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

چگونه می توانیم بوتیل آکریلات را سنتز کنیم؟

استیلن، ۱-بوتیل الکل، کربن مونوکسید، نیکل کربونیل و اسید کلریدریک از جمله موادی هستند که توانایی تولید بوتیل اکریلات را دارند.

حتماً بخوانید
بنزالکونیم کلراید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بوتیل آکریلات

در یکی از متداول ترین روش های تولید بوتیل اکریلات، n-بوتانول و آکریلیک اسید در حضور یک کاتالیست اسیدی و در محفظه ای با درجه حرارت بالا، با یکدیگر واکنش می دهند. پس از انجام واکنش این ماده، آب و تعدادی محصولات جانبی به دست می آید. این مخلوط در یک محفظه تقطیر، تصفیه شده و بوتیل اکریلات با خلوص بالا به دست می آید. عموما بازده این واکنش بین ۹۴% تا ۹۷% است.

بوتیل اکریلات چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد؟

Butyl acrylate یک مایع بی رنگ و شفاف است. این ماده که به مقداری کمی در آب حل می شود، چگالی کمتری از آب نیز دارد؛ به همین هنگام حل شدن در آب لایه سطحی نرم و شفافی به وجود می آورد. بوتیل اکریلات بوی تند و تیزی دارد. نقطه ذوب این ماده منفی ۶۴ درجه سانتیگراد است و دمای نقطه جوش آن ۱۴۵ درجه سانتیگراد است.

زمانی که Butyl acrylate با استفاده از گرما تخریب می شود، دود و بوی بسیار ناخوشایندی تولید می کند. در جدول زیر می توانید خصوصیات بوتیل اکریلات را مشاهده کنید:

نام ویژگی مقدار
فرمول شیمیایی C۷H۱۲O۲
وزن مولکولی ۱۲۸.۱۷۱ g·mol−۱
نقطه ذوب -۶۴ درجه سانتیگراد
نقطه جوش ۱۴۵ درجه سانتیگراد
میزان حلالیت در آب در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد ۰.۱%
چگالی ۰.۸۹ g/mL
رنگ ظاهری مایع شفاف و بی رنگ

موارد استفاده از بوتیل آکریلات در ساخت رنگ و روکش

برای ایجاد یک لایه مقاوم در برابر تخریب به وسیله هوا، استفاده از یک ترکیب از پلیمرهای متیل متا آکریلات و بوتیل اکریلات بسیار کمک خواهد کرد. کیفیت و مقاومت بالای امولسیون های آکریلیکی، انقلابی در صنعت رنگ و رزین به راه انداخته اند؛ به گونه ای که اکنون بیش از ۲۵ درصد مواد مورد استفاده در صنعت رنگ و روکش از مواد آکریلیک دار استفاده می کنند.

حتماً بخوانید
خرید و فروش عمده دی متوکسی متان

موادی که با استفاده از وینیل استات ساخته می شوند، قیمت پایین تری نسبت به مواد ساخته شده توسط این مواد شیمیایی دارند اما مقاومت بسیار کمی در برابر هوا و اشعه فرابنفش دارند.  همچنین جذب آب بالاتری داشته و به راحتی هیدرولیز می شوند.

استفاده از ترکیب استایرن و بوتیل اکریلات نیز باعث کاهش جذب آب و افزایش مقاومت در برابر هیدرولیز می شود. همچنین استفاده از ترکیب استایرن و Butyl acrylate باعث کاهش قیمت می شود. اما همچنان مقاومت کمی در برابر اشعه فرابنفش دارند. به همین دلیل بهتر است تنها در تولید رنگ و روکش هایی که در فضای بسته مورد استفاده قرار می گیرند، از این ترکیب استفاده شود.

برای رنگ و روکش هایی که در محیط های باز استفاده می شوند، مانند رنگ های مورد استفاده برای جلاکاری، استفاده از ترکیب متیل متا آکریلات و بوتیل آکریلات بهترین گزینه است.

موارد استفاده از بوتیل اکریلات در تولید چسب و درزگیرها

خاصیت چسبندگی در کوپلیمرهای آکریلیک بسیار متفاوت است و در هر ماده بر اساس خاصیت چسبندگی و خاصیت نگهدارندگی تعریف می شود. حالت های مختلف ترکیب مونومر بوتیل اکریلات با مواد دیگر باعث تغییر هر دو خاصیت سطحی(چسبندگی) و جمعی(نگهدارندگی) می شود. واحدهای پلیمری مثل متیل متا آکریلات و استایرن به علت دمای انتقال شیشه بالاتر، استحکام بالاتری دارند در حالی که واحدهای پلیمری مثل بوتیل اکریلات و ۲-اتیل هگزیل اکریلات به علت دمال انتقال شیشه پایین تر، چسبندگی بیشتری دارند. استفاده از ترکیب این واحدهای پلیمری بر اساس نیاز می تواند سبب تولید چسبی با خواص دلخواه شود.

حتماً بخوانید
هرآنچه باید درباره مونومر اکریلیک اسید بدانیم

در برخورد با مونومر بوتیل آکریلات چه موارد ایمنی باید رعایت شود؟

بوتیل آکریلات

سیستم هماهنگ جهانی طبقه‌بندی و برچسب‌گذاری مواد شیمیایی، بوتیل اکریلات را با عناوین H226، H315، H317، H319 و H335 برچسب گذاری کرده است.

خطرات بوتیل اکریلات

مطابق با این عناوین، بوتیل اکریلات خطرات زیر را به همراه دارد:

 • H226: ماده اشتعال زا
 • H315: باعث ایجاد سوزش در پوست می شود
 • H317: باعث ایجاد حساسیت در پوست می شود
 • H319: در برخورد با چشم باعث آسیب جدی می شود
 • H335: باعث ایجاد عارضه تنفسی می شود

بوتیل اکریلات از طریق استنشاق، برخورد با پوست یا تماس پوستی قابل انتقال است. قرار گرفتن در معرض این ماده علاوه بر عوارض بالا می تواند سبب حالت تهوع، استفراغ، اسهال، اِدِم ریوی و تنگی نفس شود.

مونومر بوتیل اکریلات در معرض گرما بسیار واکنش پذیر است و به سرعت پلیمریزاسیون را شروع می کند؛ به همین جهت در هنگام آماده کردن باید از یک ماده بازدارنده پلیمریزاسیون استفاده کرد.

بوتیل اکریلات به راحتی با اسید و بازهای قوی، آمین ها، هالوژن ها و ترکیبات هیدروژن دار واکنش می دهد. استفاده از هیدروکینون در زمان نگهداری به افزایش پایداری آن کمک می کند.

خرید بوتیل آکریلات

با توجه به خواص بالا و استفاده های بسیار زیاد مونومر Butyl acrylate در صنعت، سالانه بیش از یک میلیون تن از این ماده در دنیا معامله می شود. بسته بندی های بوتیل اکریلات بسته به میزان درخواست خریداران متفاوت است و بسته بندی های آن از شیشه های ۱۰۰ میلی لیتری تا بشکه های ۱۸۰ لیتری متفاوت است.

حتماً بخوانید
ادتا و ماده جایگزین اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA)

فروشندگان باید این ماده شیمیایی را از طریق کشتی های نفتکش یا کامیون های مخزن دار جا به جا کنند. این ماده توسط کسانی که در کار فروش مواد شیمیایی هستند به راحتی قابل دسترسی و خرید است.

خریداران باید بوتیلن اکریلات را مکانی خنک، خشک و با تهویه مناسب و به دور از موادهای اکسید کننده نگهداری کنند. بوتیل اکریلات باید دور از تابش مستقیم نور خورشید و گرما قرار بگیرد. بوتیل اکریلات باید در محفظه هایی از جنس فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا فولاد کربنی نگهداری شوند.

3 دیدگاه در “کاربردها و خواص مونومر بوتیل اکریلات

 1. رحیمی گفت:

  آیا گرید های بوتیل اکریلات را امکان عرضه دارید ؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   بله لطفا با شماره های شرکت تماس بگیرید. ۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

  2. مدیر سایت گفت:

   سلام
   با بخش فروش در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.