علمی

هرآنچه باید درباره ۲ اتیل هگزیل اکریلات (۲HEA) بدانیم

This post is also available in: Arabic

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی ۲-اتیل هگزیل اکریلات بپردازیم و با ویژگی های این ماده شیمیایی آشنا شویم. ۲-اتیل هگزیل اکریلات که به اختصار EHA نیز نامیده می شود، از واکنش استری شدن بین آکریلیک اسید و ۲-اتیل هگزانول تولید می شود.

۲-اتیل هگزیل اکریلات یک مایع بی رنگ با بوی شیرین است. این ماده در کنار بوتیل اکریلات، اصلی ترین مونومرها برای تولید چسب های اکریلیکی به حساب می آیند. از این ماده در تولید چسب های حساس به فشار، رنگ و روکش نیز استفاده می شود.

با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله با پاسخ دادن به سوالات زیر، بیشتر به بررسی ۲-اتیل هگزیل اکریلات بپردازیم.

 1. چگونه می توانیم ۲-اتیل هگزیل اکریلات را سنتز کنیم؟
 2. ۲-اتیل هگزیل اکریلات چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد؟
 3. موارد استفاده از ۲-اتیل هگزیل اکریلات در تولید چسب های حساس به فشار
 4. موارد استفاده از ۲-اتیل هگزیل اکریلات در تولید رنگ و پوشش
 5. سایر موارد استفاده از ۲-اتیل هگزیل اکریلات
 6. در برخورد با ۲-اتیل هگزیل اکریلات چه موارد ایمنی باید رعایت شود؟
 7. چگونه می توان ۲-اتیل هگزیل اکریلات را تهیه کرد؟

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش ۲ اتیل هگزیل اکریلات و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۹۱۲۱۴۸۶۰۶۴

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

چگونه می توانیم ۲-اتیل هگزیل اکریلات را سنتز کنیم؟

در صنعت ۲-اتیل هگزیل اکریلات از واکنش استری شدن بین اکریلیک اسید(AA) و ۲-اتیل هگزانول(۲-EH) به دست می آید. طی این واکنش آب به عنوان محصول جانبی به دست می آید. این واکنش در حضور کاتالیست های همگنی مانند سولفوریک اسید و هیدرو کینون برای جلوگیری از انجام پلیمریزاسیون، انجام می شود.

حتماً بخوانید
خرید و فروش عمده دی متوکسی متان

استفاده از کاتالیست های قوی مانند سولفوریک اسید در فاز مایع سبب تخریب، سخت شدن فرآیند جداسازی و دفع اسید مصرف شده خواهد شد؛ به همین سبب بهتر است از کاتالیست های جامد استفاده شود.

۲-اتیل هگزیل اکریلات چه ویژگی های فیزیکی و شیمیایی دارد؟

۲-اتیل هگزیل اکریلات یک مایع بی رنگ است و بوی شیرینی دارد. ۲-اتیل هگزیل اکریلات اگرچه به مقدار کمی در آب حل می شود اما در سایر حلال های آلی به خوبی حل می شود. نقطه ذوب این ماده منفی ۹۰ درجه سانتیگراد است و دمای نقطه جوش آن ۲۱۵ درجه سانتیگراد است.

۲-اتیل هگزیل اکریلات به علت دمای شیشه بسیار پایین تر از دمای اتاق(منفی ۶۵ درجه سانتیگراد)، انعطاف پذیری و الاستیسیته بالایی دارد. زمانی که از این ماده در کوپلمیریزاسیون استفاده می شود، مقاومت آن در برابر آب، اشعه فرابنفش و خوردگی در هوای آزاد، بسیار افزایش پیدا می کند. همچنین اضافه کردن ۲-اتیل هگزیل اکریلات سبب افزایش نرمی و چسبندگی کوپلیمر خواهد شد.

همچنین میزان سمی بودن ۲-اتیل هگزیل اکریلات از مواد مشابه پایین تر بوده و سبب می شود خطرات ناشی از نگهداری و مصرف آن کاهش یابد.

در جدول زیر می توانید خصوصیات این ماده را به اختصار مشاهده کنید:

نام ویژگی مقدار
فرمول شیمیایی C۱۱H۲۰O۲
وزن مولکولی ۱۸۴.۲۷۹ g·mol−۱
نقطه ذوب منفی ۹۰ درجه سانتیگراد
نقطه جوش ۲۱۵ درجه سانتیگراد
میزان حلالیت در آب در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد ۹.۶ mg/L
چگالی ۰.۸۸ g/cm۳
رنگ ظاهری مایع بی رنگ

 

موارد استفاده از ۲-اتیل هگزیل اکریلات در تولید چسب های حساس به فشار

شیمی دان ها برای تولید چسب های حساس به فشار از مونومرهایی مشابه ۲HEA ، که خواص چسبندگی، نرمی و افزایش مقاومت را به ترکیبات پلیمری چسبنده اضافه می کنند، استفاده های زیادی می کنند. چالش اصلی برای تولید چسب های حساس به فشار، استفاده مقادیر مناسب از مونومرهای گوناگون است تا بتوان بین خواص چسبندگی، انسجام، مقاومت، عملکرد در دماهای پایین و بالا، سختی و نرمی، قابلیت جداسازی و ماندگاری تعادل ایجاد کنند.

حتماً بخوانید
ادتا و ماده جایگزین اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA)

رسیدن به درک مناسب از تاثیر مقادیر مختلف مونومر ۲-اتیل هگزیل اکریلات و سایر مونومرها بر تغییرات خواص پایانی، کمک به سزایی به تولید چسب ها، با خاصیت و استفاده های متفاوت خواهد کرد. افزایش مقدار مونومر ۲-اتیل هگزیل اکریلات سبب افزایش چسبندگی، نرمی، مقاومت در برابر تخریب خواهد شد. از سوی دیگر با افزایش این ماده میزان سختی، انسجام و عملکرد در دماهای بالا کاهش پیدا خواهد کرد.

موارد استفاده از ۲HEA در تولید رنگ و پوشش

زمانی که از کوپلیمرهای ۲-اتیل هگزیل اکریلات در تولید رنگ و پوشش استفاده می شود، مقاومت در برابر آب، انعطاف پذیری در دمای پایین، دوام و مقاومت در برابر اشعه خورشید و تخریب به وسیله هوا افزایش پیدا می کند. به صورت کلی کوپلیمرهایی که از مونومرهای اکریلیکی ساخته می شوند، مقاومت رنگ و پوشش را تا حد مناسبی بالا می برند. بوتیل اکریلات، ۲-اتیل هگزیل اکریلات و متیل اکریلات از متداول ترین نمونه هایی هستند که برای افزایش مقاومت به رنگ ها اضافه می شوند.

سایر موارد استفاده از ۲HEA اکریلات

اگرچه بیشترین مصرف ۲-اتیل هگزیل اکریلات در تولید چسب های حساس به فشار، رنگ و پوشش است اما استفاده ها محدود به این موارد نمی شود و در موارد دیگری نیز از این ماده استفاده می شود که عبارتند از:

 • تولید جوهر چاپ
 • تولید منسوجات بدون بافت
 • استفاده به عنوان درزگیر در قایق ها
 • استفاده به عنوان ماده افزودنی در روغن های روان کننده

در برخورد با ۲-اتیل هگزیل اکریلات چه موارد ایمنی باید رعایت شود؟

سیستم هماهنگ جهانی طبقه‌بندی و برچسب‌گذاری مواد شیمیایی، ۲-اتیل هگزیل اکریلات را با عناوین H315، H317 و H335 برچسب گذاری کرده است.

حتماً بخوانید
 کاربرد فلاکولانت ، منعقد کننده ­ها و کواگولانت ها در تصفیه آب

مطابق با این عناوین، ۲-اتیل هگزیل اکریلات خطرات زیر را به همراه دارد:

H315: باعث ایجاد سوزش در پوست می شود

H317: احتمال ایجاد آلرژی های پوستی وجود دارد

H335: باعث ایجاد عارضه تنفسی می شود

استنشاق ۲HEA با غلظت بالا سبب ایجاد خواب آلودگی و حتی تشنج می شود. برخورد این ماده در حالت مایع با چشم سبب تحریک چشم خواهد شد. همچنین تماس طولانی مدت این ماده با پوست موجب به وجود آمدن آلرژی های پوستی و سوزش خواهد شد.

خوردن ۲-اتیل هگزیل اکریلات، همانند استنشاق آن، سبب خواب آلودگی و تشنج خواهد شد.

چگونه می توان ۲-اتیل هگزیل اکریلات را تهیه کرد؟

استفاده های بسیار زیاد ۲-اتیل هگزیل اکریلات در صنایع مختلف باعث شده شرکت های مختلفی در سراسر دنیا که اقدام به فروش مواد شیمیایی می کنند دست به تولید این ماده بزنند. خریداران می توانند ۲-اتیل هگزیل اکریلات را برای مصارف آزمایشگاهی و صنعتی در بسته های بندی مختلف جزئی و عمده تهیه کنند.

برای نگهداری ۲-اتیل هگزیل اکریلات باید این ماده را در دمای پایین(حدودا ۲۵ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. برای جلوگیری از پلیمریزاسیون نیز باید ماده MEHQ را به ۲-اتیل هگزیل اکریلات اضافه کنید.

محفظه های نگهداری و لوله ها نیز باید از جنس فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم باشند.

اگرچه احتمال ایجاد خوردگی در فولاد کربنی توسط ۲-اتیل هگزیل اکریلات پایین است، اما در صورتی که خوردگی صورت بگیرد، سبب آلودگی خواهد شد. به همین دلیل بهتر است از فولاد کربنی در محفظه های نگهداری و لوله ها استفاده نشود.

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش ۲ اتیل هگزیل اکریلات و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.