علمی

فسفر پنتا اکسید، دی فسفر پنتا اکسید (P2O5) یا تترا فسفر دکا اکسید  (P4O10)

پنتا اکسید

This post is also available in: Arabic

 پنتا اکسید فسفر (به انگلیسی: Phosphorus pentoxide) یک ترکیب شیمیایی با شناسه PubChem۱۴۸۱۲ است.

پنتا اکسید فسفر شکل بدون آب (دهیدراته) فسفریک اسید می باشد .فرمول شیمیایی آن P۲O۵ می باشد. اما پنتا اکسید فسفر ناپایدار است و به شکل P۴O۱۰ در می اید. شکل ظاهری آن کریستالی سفید است. دانسیته آن ۳/۲ گرم بر سانتی متر مکعب است . نقطه ذوب ۳۴۰ درجه سانتی گراد و یا ۶۴۴ درجه فارنهایت است. نقطه جوش آن ۲۰ درجه بیشتر از نقطه ذوب آن است. این ترکیب شدیدا رطوبت پسند است یعنی جاذبه قوی با آب دارد. واکنش آن با آب شدیدا گرما زا است.

P۴O۱۰+۶H۲O→۴H۳PO۴+۱۷۷ kj

در معادله فوق در این معادله بسته به مقدار آب موجود شکل های مختلفی از اسید فسفریک تولید می شوند.

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه تولید و فروش پنتا اکسید فسفر و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۹۱۲۱۴۸۶۰۶۴

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

روش تهیه پنتا اکسید فسفر

با سوزاندن فسفر عنصری در حضور مقدار زیادی اکسیژن ایجاد می شود.معادله آن به صورت زیر است:

P۴+۵O۲→P۴O۱۰

در ساختار فسفرو پنتاکسید پلی مورف‏های دیگر پنتا اکسید فسفر، همیشه با چهار وجهی اتم‏های اکسیژن (چهار اتم اکسیژن) در کنار هر اتم فسفر یافت می‎‏شوند. در این پلی مورف‏ها، اتم اکسیژن انتهایی یک پیوند دوگانه با اتم فسفر ایجاد می‏کند و دقیقاً یک پیوند یگانه را تشکیل می‏دهد و با اتم اکسیژن دیگر مرتبط با چهار وجهی‏های مختلف پیوند برقرار می‏کند. این، پلی مورف‏های دیگر پنتا اکسید فسفر را خیلی ناپایدار می ‏سازد.

حتماً بخوانید
سدیم تری پلی فسفات (STPP) چیست؟

ماده شیمیایی پنتا اکسید فسفر

کاربردهای پنتااکسید فسفر

بیشتر کاربردهای عملی و مصارف پنتا اکسید فسفر، حول پیوستگی شدید آن با آب هستند که آن را یک عامل دی هیدراته کننده عالی می‏سازد.

فسفرو پنتااکسید به عنوان عامل دی هیدراته کننده در سنتز آلی به کار می‏رود که فرآیند تشکیل ترکیب‏های آلی با واکنش ترکیب‏های آلی دیگر است. P۲O۵ برای تبدیل آمیدها به نیتریل‏ ها بسیار مهم است : R-C(O)NH_2 با گرفتن دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن در آمید، به RCN تبدیل می‏ شود.

همچنین از این ماده برای ایجاد آنیدرید اسید های حاوی اکسیژن استفاده می شود. می تواند قوی ترین اسید ها را به آنیدرات ها تبدیل کند مثلا نیتریک اسید به نیتروژن پنتا اکسید و اسید سولفوریک به گوگرد تری اکسید را تبدیل می کند. همچنین این ماده به عنوان یک ماده خشک‌کننده و ضدعفونی کننده قوی نیز کاربرد دارد. بسیاری از واکنش‌هایی که نیاز به حذف یک مولکول آب دارند می‌توانند از P۲O۵ استفاده کنند.  فسفر پنتاکسید ماده اولیه‌ای برای تهیه انواع فسفات استرها به عنوان سورفکتانت ها و مواد استخراج کننده کاربرد دارد.

 

بستن

Phosphorus pentoxide

CERTIFICATE OF ANALYSIS

Product name:  P2O5 ( Phosphorus pentoxide)

 
ITEM SPECIFICATION
Appearance  
Active constituent ۹۸±۱
Water insoluble ۰.۰۲%
Total N ۰.۰۰۲%
Heavy metals as Pb ۰.۰۰۲%
Reduzate (P2O5) ۰.۰%
 

 

کاربرد P۲O۵ در کودهای فسفاته

غالباً درصد فسفر کودهای شیمیائی را بصورت درصد اکسید فسفر ذکر می نمایند. اسید فسفریک که از تجزیه مواد آلی خاک حاصل می شود قابل جذب گیاه است، اما بصورت کود شیمیائی مصرف نمی شود. قسمت اعظم کود فسفره ای که به خاک داده می شود. بوسیله کلسیم در خاک های قلیائی و بوسیله آهن و آلومینیم در خاک های اسیدی تثبیت می گردد.

حتماً بخوانید
گلیسیرین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بعضا کارشناسان کشاورزی ماده شیمیایی با نام P۴O۶ و با نام تجاری تترا فسفوروس هگزا اکساید که جامدی بی رنگ است و می توان آن را اصطلاحا اسید فسفوریک خشک نامید.

لازم به ذکر است که این ماده P۴O۶ خشک بسیار سمی و برای سلامتی انسان و دام بسیار مضر است. به همین دلیل کارشناسان شرکت شیمیایی تصفیه مصرف ماده جایگزین با فرمول شیمیایی P۲O۵ را پیشنهاد می کنند.

معمولاً کود فسفره ای که به خاک داده می شود در سال اول بصورت قابل جذب گیاه باقی می ماند و بخش کمی نیز طی سال های آینده قابل جذب گیاه می گردد. میزان های فوق الذکر با روش کوددهی، بافت و ترکیب خاک ، سوابق مصرف کود فسفره در خاک و مقدار کود فسفری که مصرف می شود بستگی دارد. چون میزان محلول بودن و حرکت کود فسفره در خاک بسیار محدود است می بایستی کودهای فسفره را قبل از کاشت به صورت نواری به خاک داد و آنها را مستقیماً در ناحیه توسعه ریشه قرار داد. حداکثر میزان محلول فسفر در pH معادل ۶ تا ۵/۶ مشاهده می شود. بنابراین رساندن pH خاک به این حدود می تواند در افزایش محلول بودن و جذب فسفر موثر باشد.

کودهای فسفر رایج

 • مونو فسفات آمونیوم– حاوی ۴۸% فسفر (P۲O۵) – حاوی ۱۱% نیتروژن – مونو فسفات آمونیوم، کودی است حلال در آب و می توان در سیستم آبیاری قطره ای، همراه با آبیاری از آن استفاده نمود.
 • سوپر فسفات ساده– حاوی ۲۰% فسفر (P۲O۵)
 • سوپر فسفات تریپل– حاوی ۴۶% فسفر (P۲O۵)
حتماً بخوانید
همه نکات نگهداری ، تولید و فروش پراستیک اسید

 

جزییات ماده فسفر پنتا اکسید

 • فرمول مولکولی P۲O۵
 • جرم مولی: ۱۴۱.۹۴۵ g/mol
 • نقطه ذوب:۳۶۰ درجه سانتی گراد
 • نقطه جوش:۳۰۰درجه سانتی گراد
 • نام های دیگرPhosphorus pentoxide:
 • انحلال‌ پذیری: محلول در آب
 • شکل ظاهری: جامد سفید رنگ

3 دیدگاه در “فسفر پنتا اکسید، دی فسفر پنتا اکسید (P2O5) یا تترا فسفر دکا اکسید  (P4O10)

 1. ارجمندی گفت:

  سلام نمونه در حد آزمایشگاهی هم می تونم دریافت کنم

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام
   فروش پنتا اکسید معمولا به صورت عمده می باشد ولی احتمالا برای برخی موارد خاص بتوان مقدار آزمایشگاهی را در اختیار شما قرار داد.
   لطفا با تلفن ۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰ تماس بگیرید

 2. محمدرضا گفت:

  با سلام قیمت پنتااکسید فسفر صنعتی بصورت جزئی و کلی چنده؟ با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.