دانستنی ها

زایلین (زایلن) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

زایلین چیست؟

This post is also available in: Arabic

زایلین چیست؟

زایلین یک مایع بی رنگ ، با بوی شیرین ، قابل اشتعال و سمی است که در آب غیر محلول است اما با بسیاری از حلال های آلی محلول است. زایلین معمولاً به عنوان حلال لاک ها و سیمان های لاستیکی استفاده می شود. اصطلاحا زایلین ، به گروهی از مشتقات بنزن که دارای سه ساختار ایزومری دی متیل بنزن هستند ، به عنوان حلال ، به عنوان اجزای سوخت هوانوردی ، و به عنوان مواد اولیه برای تولید رنگ ها ، الیاف و … مورد استفاده قرار می گیرد.

فروش زایلین

تولید زایلین

سه ایزومر ، در موقعیت های ارتو (O) ، متا (m) و پارا (P) ، از نظر ساختاری فقط در محل گروه های متیل تفاوت دارند. هر سه این ماده از تقطیر زغال سنگ-قیر و نفت به عنوان مخلوطی که حاوی ۵۰-۶۰ درصد از حجم متا زایلین و ۲۰-۲۵ درصد از ایزومرهای دیگر می باشد ، به دست می آید. ودر هنگام آتش سوزی در جنگل ها تشکیل می شوند. و ناخالصی های آن شامل اتیل بنزن ، بنزن ، تولوئن ، فنل ، تیوفن و پیریدین هستند.

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش عمده زایلین و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با پشتیبانی آنلاین و یا تماس مسقیم با شماره های زیر اقدام کنید.

۰۹۱۲۱۴۸۶۰۶۴

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

 

خواص شیمیایی

زایلن در ساخت فرآورده های مختلف نفتی و به عنوان ناخالصی بنزن و تولوئن رخ می دهد. این یک مایع بی رنگ و قابل اشتعال است. زایلن تجاری ترکیبی از سه ایزومر است ، یعنی ارتو ، متا و پارا ایزومر. این گیاه به طور گسترده در صنایع مختلف همراه با رنگ ، لاستیک ، جوهر ، رزین ، چسب ، پوشش کاغذ ، حلالها و امولسیفیک ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از زایلن به عنوان ماده اولیه مهم در ساخت پلاستیک سازها ، پلی استرهای تقویت شده با شیشه و رزینهای آلکیدی استفاده می شود.

حتماً بخوانید
آشنایی با خواص کلی و نحوه تولید آب اکسیژنه

زایلین

کاربرد زایلن در صنعت

به عنوان یکی از رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت ، زایلن به طور معمول در جوهر ، لاستیک ، لاک ها ، چسب ها ، سوخت جت ، بنزین ، سموم دفع آفات ، عطرها ، دارویی و …یافت می شود. از جمله بسیاری از کاربردهای دیگر می توان از آن به عنوان حلال و تمیز کننده برای درزگیرهای ضد آکریلیک ضد بتونی ، نازک کننده رنگ و ماده انتقال دهنده مواد چاپی استفاده کرد.
در بافت شناسی ، از آن به عنوان ماده پاک کننده برای تهیه نمونه هایی برای پوشاندن پوشش و همچنین پردازش و رنگ آمیزی بافت استفاده می شود. به عنوان یک حلال موم ، می تواند پارافین را از اسلایدها قبل از استفاده خارج کند.

پارا-زایلین ، یکی از ایزومرهای آن ، همچنین به عنوان پیش ساز اسید ترفتالئات و دی متیل ترفتالئات استفاده می شود ، که هر دو ماده اولیه مهم برای تولید پلی اتیلن ترفتالئات (PET) ، نوعی پلاستیک است که معمولاً برای بطری ها و سایر بسته بندی ها استفاده می شود. ایزومرهای مختلف زایلن نیز به عنوان پیش ماده برای پارچه پلی استر ، گاز اشک آور و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

زایلن

عوارض زایلین بر انسان ها و حیوانات

قرار گرفتن در معرض زایلن باعث سمیت و اثرات منفی بر سلامتی حیوانات و انسان می شود. قرار گرفتن در معرض حاد و مزمن در برابر زایلن اثرات منفی بر روی پوست و دستگاه تنفسی حیوانات و انسان می گذارد. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در اثر زایلن اثر سوزش ، خشک شدن ، ضعف پوست ، سوزش چشم ، احتقان ریه ، تحریک CNS ، افسردگی ، خونریزی مخاطی و آسیب خفیف کبد را به دنبال دارد. زایلن روی مغز تأثیر می گذارد. مقادیر زیاد در معرض قرار گرفتن در معرض دوره های کوتاه مدت (۱۴ روز یا کمتر) یا دوره های طولانی (بیش از یک سال) می تواند باعث سردرد ، عدم هماهنگی عضلات ، سرگیجه ، گیجی و تغییر در تعادل فرد شود.

حتماً بخوانید
ایزو پروپیل الکل

قرار گرفتن در معرض افراد در معرض مقادیر بالای زایلن برای دوره های کوتاه مدت همچنین می تواند باعث تحریک پوست ، چشم ها ، بینی و گلو شود. مشکل در تنفس؛ مشکلات ریه ها. تأخیر در زمان واکنش. مشکلات حافظه؛ ناراحتی معده؛ و احتمالاً در کبد و کلیه تغییر می کند. این می تواند باعث بیهوش شدن و حتی مرگ در سطوح بسیار بالا شود.

مطالعات مربوط به حیوانات متولد نشده نشان می دهد که غلظت بالای زایلن ممکن است باعث افزایش تعداد مرگ و میر و تاخیر در رشد و نمو شود. در بسیاری از موارد ، همین غلظتها باعث آسیب مادران نیز می شود.

استفاده از آب های زیرزمینی آلوده نیز به عنوان منبع آب می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد.

قابل توجه است که شرکت شیمیایی تصفیه این محصول را موجود دارد و اگر خلوص دیگری مد نظر مشتری باشد این شرکت امکان تولید این ماده را دارد فقط کافی است شما عزیزان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.