دانستنی ها

آشنایی با خواص کلی و نحوه تولید آب اکسیژنه

آب اکسیژنه

در این مقاله به بررسی ماده هیدروژن پراکسید که در بازار با نام تجاری آب اکسیژنه شناخته می شود می پردازیم و با پاسخ به سوالات متداول در مورد خواص این محصول تا نحوه تولید و و فروش آب اکسیژنه آشنا خواهید شد.

 1. خواص فیزیکی و شیمیایی آب اکسیژنه مایع
 2. کاربردهای هیدروژن پراکسید مایع
 3. تولید آب اکسیژنه
 4. ویژگی های هیدروژن پراکسید کریستالی
 5. کاربردهای هیدروژن پراکسید جامد

خواص فیزیکی و شیمیایی آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید در دمای اتاق یک مایع آبی بسیار کم رنگ است که در محلول های رقیق بی رنگ به نظر می رسد و اندکی از آب ویسکوز تر است. هیدروژن پراکسید مزه ی تلخی دارد و یک اسید ضعیف به شمار می رود. این ماده با نام های هیدروپراکسید، اکسیدول و سوپر اکسول شناخته می شود.

نام ویژگی مقدار ویژگی
فرمول مولکولی H۲O۲
وزن مولکولی ۳۴.۰۱۵ g mol
تعداد پیوندهای هیدروژنی دهنده ۲
تعداد پیوندهای هیدروژنی گیرنده ۲
تعداد پیوندهای چرخشی ۰
بار قراردادی ۰

 

کاربردهای هیدروژن پراکسید مایع

ساختار شیمیایی آب اکسیژنه

H۲O۲ خاصیت اکسندگی فوق العاده بالایی دارد؛ بنابراین یک عامل سفید کننده قدرت مند محسوب می شود. به دلیل قدرت سفیدکنندگی بالا، عموماً در صنعت کاغذ سازی جهت سفید کردن کاغذ کاربرد دارد.

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش آب اکسیژنه و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۹۱۲۱۴۸۶۰۶۴

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

هیدروژن پراکساید به فرم کربامید پراکسید به طور گسترده ای به عنوان سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد. مستندات متعددی بیان می کند که H۲O۲ جزئی از سلول های زنده است. نقش مهمی در سیستم دفاعی و واکنش های بیوسنتزی اکسایشی ایفا می کند.

حتماً بخوانید
نیترات آمونیوم چیست؟ - فروش نیترات آمونیوم

شواهد نشان می دهد هیدروژن پراکسید نقش بزرگی در گسترش سرطان ایفا می کند. نتایج تجربی حاکی از آن است که سلول های سرطانی مقدار خیلی زیادی H۲O۲ تولید می کنند. افزایش هیدروژن پراکسید در سطح سلولی به چندین عامل مرتبط است: تغییرات DNA، تکثیر سلولی و …

هیدروژن پراکساید ناپایدار است و به سادگی با آزاد کردن مقدار زیادی گرما می تواند به آب و اکسیژن تجزیه شود. اگرچه غیر قابل اشتعال است اما عامل اکسنده قدرتمندی است و می تواند هنگامی که در تماس با مواد آلی قرار می گیرد، باعث احتراق شود. هیدروژن پراکسید در غلظت های پایین (۳ – ۹ %) با مصارف مختلفی از قبیل کاربردهای دارویی و سفید کننده لباس و مو در میان خانوار یافت می شود. در صنعت هیدروژن پراکسید در غلظت های بالاتر به عنوان سفید کننده الیاف و کاغذ، به عنوان سوخت موشک، برای تولید لاستیک فوم و مواد شیمیایی آلی مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید آب اکسیژنه

امروزه برای تولید آب اکسیژنه از فرایند آنتراکینون استفاده می شود. این فرایند با کاهش یک آنتراکینون یا همان هیدروژن دار شدن آنتراکیون در حضور کاتالیزگز پالادیم انجام می شود. در حضور اکسیژن، آنتراهیدروکینون تحت واکنش خود اکسایشی قرار می گیرد و اتم های هیدروژن ناپایدار گروه هیدروکسی به مولکول اکسیژن منتقل می شوند. در نهایت آب اکسیژنه و آنتراکینون تولید می شوند.

ویژگی های آب اکسیژنه کریستالی

آب اکسیژنه کریستالی

H۲O۲ در دماهای پایین، به جامد کریستالی تبدیل می شود. فرم جامد این ماده نسبت به حالت مایع آن پایدار تر بوده و بوی زننده و سوزش آوری دارد.

حتماً بخوانید
ایزو پروپیل الکل

هیدروژن پراکسید می تواند از ترکیباتی مثل بورات، پیروفسفات، کربنات، سولفات، سیلیکات و ترکیبات آلی مثل کربوکسیلات ها و آمیدها استخراج شود که قادرند به عنوان منبع اکسیژن فعال عمل کنند. محصولات حاصل، به فرم هیدروژن پراکسید جامئ است که در تولید شوینده های پودری کاربرد دارند.

کاربردهای هیدروژن پراکسید جامد

ساختار شیمیایی آب اکسژنه

از کاربردهای صنعتی آب اکسیژنه جامد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل کننده ویسکوزیته برای تولید سلولز و نشاسته
 • از بین برنده بوی الیاف، پنبه، مو، خز و غیره
 • سفید کننده الیاف، پنبه، مو، خز و غیره
 • بستر کلرزنی در تصفیه آب و پساب
 • منبع پراکسیدهای آلی و معدنی
 • سوخت موشک ها
 • تولید گلیسرول
 • فوم لاستیکی
 • صنعت کاغذ
 • نرم کننده
 • گند زدا
 • ضد کلر
 • آبکاری
 • رنگ

 

 

 

[۱] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Hydrogen-peroxide

[۲] St. Laurent, J. B., de Buzzaccarini, F., De Clerck, K., Demeyere, H., Labeque, R., Lodewick, R., & van Langenhove, L. (2007). Laundry Cleaning of Textiles. Handbook for Cleaning/Decontamination of Surfaces, 57–۱۰۲. doi:10.1016/b978-044451664-0/50003-6.

[۳] https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_peroxide

 

شرکت شیمیایی تصفیه پیشرو در زمینه فروش آب اکسیژنه و ارسال به تمام نقاط ایران می باشد. جهت سفارش و خرید این محصول می توانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

۰۲۱۴۹۰۱۳۰۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.