جاذب ها

اکسیژن اسکونجر و یا زداینده اکسیژن به دسته ای از مواد گفته می شود که طی یک واکنش بی خطر اکسیژن اضافی را مصرف کرده و موجب حذف اکسیژن می شوند. این دسته از مواد کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع غذایی و بسته بندی پیدا کرده است. اما بخش مهمی از این مواد در صنایع تولیدی نفت و گاز و صنایع دارای برج های خنک کننده استفاده می شوند. از این دسته از مواد عموما برای حذف اکسیژن اضافی در سیستم هایی که آب در حال پرخش است و یا در مخازن نگهداری آب استفاده می شود. این سیستم ها به علت حرکت و هم خوردن آب اکسیژن اضافی را در خود حل می نمایند که این اکسیژن باعث افزایش سرعت خوردگی مخازن، سیستم ها و بویلرها می شود. از شاخص ترین مثال برای آن می توان به تزریق آب به چاه های نفت اشاره کرد. برای افزایش کارایی این مواد لازم است تا فرآیندهای مکانیکی اکسیژن زدایی در ابتدا صورت گیرد.

زداینده هیدروژن سولفید دسته ای دیگری از مواد هستند که به طور گسترده در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند. این مواد به طور خاص با هیدروژن سولفید واکنش داده و آن را از محیط حذف می کنند. هیدروژن سولفید خسارات بسیاری را به خطوط انتقال، دودکش ها و یا دیگر سیستم ها وارد می کند. هیدروژن سولفید می تواند با استیل واکنش داده و یمک فیلم نازک از سولفید آن تولید کند و باعث خوردگی شود. این گاز هنگامی که در آب حل شود گوگرد تولید می کند که این ماده نیز می تواند باعث خوردگی شود. بنابراین حذف این گاز امری ضروری و مهم است.

هیدروژن سولفید به صورت طبیعی در نفت خام وجود دارد و در روش های پالایش نفت از جمله هیدروکراکینگ و یا هیدرولیز نیز تولید می شود. اما برای حذف کامل آن و یا حذف آن از گاز خروجی دودکش‌ها می توان از زداینده های هیدروژن سولفید استفاده کرد. به طور کلی سه دسته از این زداینده ها وجود دارد

زداینده های محلول در آب. متداول ترین زداینده ها در این دسته قرار می گیرند و برای استفاده در دماهای زیر °90 کاربرد دارند.

زداینده های محلول در چربی. این دسته از مواد برای دماهای بالا و یا هنگامی که محصول مورد نظر به آب حساس اس استفاده میشود و پایه آمینی دارند.

زداینده های پایه فلزی. برای موارد خاص و غلظت های بالای هیدروژن سولفید استفاده می شوند.

Tachem 3000 serie

 • ویژگی­ها

حذف کننده گاز H2S (HYDROGEN SULFIDE SCAVENGER)

گاز هیدروژن سولفید یک گاز سمی است که در غلظت­های بالا مرگبار و خطرناک و در غلظت­های متوسط تهدیدی جدی برای سلامتی است. H2S منجر به خوردگی شدید آهن و فرسایش شدید و همچنین تشکیل رسوب سولفید آهن می­شود که منجر به بسته شدن لوله­ها می­شود.

Thachem 3010 به طور موثر منجر به حذف هیدروژن سولفید از سیستم­های شیرین سازی جریان نفت و گاز به کار می­رود. این محصول همچنین در خطوط جریان (flow line) و برج حباب (bubble tower) کاربرد دارد.

Thachem 3050 به نسبت­های مختلف در آب سخت و نرم حل می­شود. این محصول منجر به خوردگی ترکیبات فلزی نمی­شود.

 • موارد مهم

میزان Thachem3010 مورد نیاز در هر سیستم وابسته به میزان  H2Sموجود در سیستم است. به منظور حذف 10ppm از گاز H2S از میزان 28.5ppm محصول Thachem 3010 استفاده می­شود. مقدار 3ppm از Thachem 3010 به ازای هر 0.8-1.2ppm سولفیت استفاده می­شود.

 • حفاظت و نگهداری
 • در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته در جای خنک و دور از معرف­های اکسنده و اسیدی نگهداری شود.
Clear transparent to light yellow liquid LiquidAppearance at 25 °C
1.10±0.05Density, g/ml
4.0±1.0pH (as is)
95.0±5.0Boiling Point, °C
Very pungentOdor
Soluble in waterSolubility
 
دانلود کاتالوگ
  • ویژگی­ها

  اکسیژن زدا (H2S SCAVENGER)

  Thachem 3020 می­تواند در pHهای مختلف اسیدی، بازی و خنثی موثر واقع شود در حالی که تعدادی از H2S SCAVENGERS تنها در شرایط بازی پایدار و موثر واقع می­شوند. در صورتی که فرمول اسیدی باشد، از تشکیل رسوب کربنات در سیستم اجتناب می­شود. همچنین Thachem3020 می­تواند به صورت فرمول اسیدی، منجر به حذف H2S به هر میزانی در سیستم می­شود.

  Thachem3020 زیست­تخریب­پذیر است. استفاده از Thachem 3020 تا غلظت 1000ppm منجر به نابودی چلبک­های فعال در خروجی فاضلاب کارخانه­ها نمی­شود از این رو Thachem 3020 برای موجودات آبزی مانند جلبک­ها و ماهی­ها سمی و مضر نیست. ضریب پایین اکتانول/آب مانع از انباشت یا تجمع زیستی در بدن موجودات زنده می­شود.

  Thachem3020 به هر نسبتی در آب سخت و نرم حل می­شود. این ترکیب منجر به تشدید خوردگی فلزات نمی­شود.

  • موارد مهم

  میزان Thachem3020 مورد نیاز در هر سیستم وابسته به میزان  H2Sموجود در سیستم است. به منظور حذف 10ppm از H2S در سیستم میزان 45ppm از Thachem3020 استفاده می­شود. نسبت معمول  4.5ppmاز Thachem3020 به ازای 0.8-1.2ppm از سولفیت است.

  • حفاظت و نگهداری

  در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته در جای خنک و دور از معرف­های اکسنده و اسیدی نگهداری شود. این از طریق پوست جذب می­شود و سمی است ممکن است باعث سوزش شدید پوست و خوردگی فلز آلومنیوم شود.

Clear yellow liquidAppearance at 25 °C
1.1±0.05Density, g/ml
3.0±1.0pH (as is)
PungentOdor
Soluble in waterSolubility
 
دانلود کاتالوگ
  • ویژگی­ها

  حذف کننده هیدروژن سولفید (HYDROGEN SULPHIDE SCAVENGER)

  Thachem 3040 منجر به حذف موثر، سریع و ایمن هیدروژن سولفید از سیستم­ها می­شود. خواص این ماده منجر به افزایش زمان نگهداری مواد شده و خوردگی تجهیزات را تا حد زیادی کاهش می­دهد. thachem 3040 منجر به حذف موثر هیدروژن سولفید از سیستم­های بر پایه آب می­شود و H2S را پس از جذب تبدیل به یک محصول جامد بی­خطر می­کند که به عنوان بازدارنده خوردگی عمل می­کند.

  Thachem3040 به حفاظت و نگهداری تجهیزات گران قیمت حفاری کمک می­کند. این محصول تولید گازهای خورنده را در پروسه حفاری به تعویق می­اندازد. محصولات جانبی واکنش H2S با Thachem 3040 محلول در آب است و از طریق آب از سیستم حذف می­شود.

  مزایای استفاده از thachem 3040 :

  • شروع یک واکنش سریع و برگشت­ناپذیر به منظور حذف H2S بدون تاثیر برکیفیت نفت، گاز و سوخت
  • بهبود ایمنی اشخاص
  • کاهش پتانسیل خوردگی در تهیزات و خطوط لوله
  • حفظ یکپارچگی و کاهش هزینه تجهیزات، نگهداری و جایگزینی
  • ضمانت مشخصات نفت
  • بهبود کیفیت تولید
  • موارد مهم

  مقدار Thachem 3040 مورد نیاز وابسته به غلظت H2S در سیستم و حجم سیال و گاز مورد نظر است. به طور معمول به ازای هر ppm از گاز H2S از 0.014 kg تا 0.028kg از Thachem 3040 استفاده می­شود. مقدار عنوان شده بر اساس تست­های میدانی پیشنهاد شده است.

  • حفاظت و نگهداری

  در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته و به دور از یخ زدگی یا حرارت بالا نگهداری شود. در صورتی که به صورت محلول در متانول استفاده می­شود از یخ زدگی در دماهای کمتر از صفر درجه جلوگیری شود.

Clear yellow to light amber liquidAppearance at 25 °C
1.10±0.05Density, g/ml
9.0±1.0pH (as is)
100Boiling Point, °C
mildOdor
>80Flash Point, PMCC1, 0C
Soluble in waterSolubility
 
دانلود کاتالوگ
  • ویژگی­ها

  OXYGEN SCAVENGER (حذف کننده اکسیژن)

  Thachem 3050 آمونیوم بی­سولفیت بسیار خالص است. thachem 3050 مهم­ترین محلول آبی بی­سولفیت­ها است.

  Thachem 3050 در فرآیند کود دهی، تصفیه آب، به عنوان یک عامل سفید کننده برای خمیر کاغذ، پنبه و پشم کاربرد دارد. شایع­ترین کاربرد این محصول، استفاده از آن به عنوان اکسیژن زدا در صنعت نفت و گاز برای تجهیزات تزریق آب دریا، تست­های هیدرولیکی و شبیه سازی اسید است. ماهیت کاهنده آمونیوم بی­سولفیت و سولفونه بودن این ترکیب باعث ایجاد کاربردهای متعدد در این ترکیب می­شود. این ماده منجر به حذف موثر اکسیژن محلول در پساب و لوله­ها می­شود.

  آمونیوم بی­سولفیت به طور متدوال در آب رودخانه­ها و آب آشامیدنی به دلیل پایداری در جو، استفاده می­شود (به صورت محلول در مخازن ذخیره سازی، اکسیژن را از هوا جذب نخواهد کرد و سرعت واکنش آن با اکسیژن محلول نسبتا کامل است).

  Thachem 3050 به نسبت­های مختلف در آب سخت و نرم حل می­شود. این عامل کاهنده، در اتر، بنزن، کلروفرم و نفت غیر قابل حل است. این محصول منجر به خوردگی ترکیبات فلزی نمی­شود.

  • موارد مهم

  به منظور حذف موثر اکسیژن به میزان 100-300ppm به سیالات حفاری اضافه می­شود.

  60ppm از محلول 65% آمونیوم بی­سولفیت به منظور کاهش غلظت اکسیژن محلول در آب از 9ppm به 50ppb مورد نیاز است.

  • حفاظت و نگهداری

  در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته در جای خنک و دور از معرف­های اکسنده و اسیدی نگهداری شود. این از طریق پوست جذب می­شود و سمی است ممکن است باعث سوزش شدید پوست و خوردگی فلز آلومنیوم شود.

Clear yellow liquidAppearance at 25 °C
1.3 minDensity, g/ml
4.0±1.0pH (as is)
100Boiling Point, °C
65±5Active content w/w%
Very pungentOdor
Soluble in waterSolubility
 
دانلود کاتالوگ
  • ویژگی­ها

  REDUCING AGENT/OXYGEN SCAVENGER

  Thachem 3060 یک معرف کاهنده مایع است. محلول مایع آن دارای رنگ­های متنوعی در دمای اتاق است. این ماده در سیستم­های تصفیه آب، صنعت کاغذسازی، در صنعت عکاسی و صنایع مختلف دیگر و به عنوان سفیدکننده استفاده می­شود.

  Thachem 3060 همچنین می­تواند در تصفیه گاز به منظور حذف گوگرد تری اکسید (SO3) استفاده شود.

  Thachem 3060 همچنین می­تواند در ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده شود.

  Thachem 3060 به هر نسبتی در آب سخت و نرم حل می­شود.

  کاربردهای Thachem 3060:

  • در فرآیند کلرزدایی در فاضلاب شهری، تهیه خمیر کاغذ و تصفیه آب گیاهان
  • اکسیژن زدایی
  • تصفیه آب بویلر
  • نگهدارنده در فرآیند توسعه عکس
  • افزودنی مواد غذایی
  • سولفوزدایی جریان گاز
  • عامل کاهش دهنده خفیف در سنتز آلی
  • حذف موثر یون کلر وید، کرومونیوم تری­اکسید و پرمنگنات پتاسیم
  • موارد مهم

  مقدار بالای سولفیت، 100-300ppm (excess) به منظور حذف موثر اکسیژن از سیالات گل حفاری.

  90ppm از tachem 3060 به منظور کاهش غلظت اکسیژن در آب از 9ppm تا 50ppb مورد نیاز است.

  • حفاظت و نگهداری

  در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته و به دور از یخ زدگی یا حرارت بالا نگهداری شود(دمای بین 10 تا 47 درجه سانتی­گراد). این ماده غیر قابل اشتعال و سمی است ممکن است باعث سوزش شدید پوست و خوردگی فلز آلومنیوم شود.

pale yellow liquidAppearance at 25 °C
1.33±0.05Density, g/ml
3.5±1pH (as is)
104±5Boiling Point, °C
NAFlash Point, PMCC1, 0C
 
دانلود کاتالوگ
فرم ارتباط با ما

تماس با ما
ایران ، تهران ، بلوار شهران ، فلکه دوم شهران ، نبش پالیک اول، پلاک 16، طبقه اول، واحد دوم
 • 021-49013
 • 021-44303071
 • info@chemicaltasfyeh.com
 • کد پستی: 1478654543