نیروگاهی

نیروگاه‌های تولید برق از جمله حیاتی‌ترین و استراتژیک‌ترین صنایع هر کشور محسوب می‌شود. در این نیروگاه‌ها نیروی مکانیکی به نیروی الکتریکی تبدیل می‌شود. اکثر این نیروگاه‌ها با سوخت فسیلی کار می‌کنند اما امروزه استفاده از انرژی هسته‌ای و انرژی‌های تجدید‌پذیر نیز در حال گسترش است. در این نیروگاه‌ها با سوزاندن سوخت‌های فسیلی و یا هسته‌ای آب را به جوش آورده و بخار آب توربین را به حرکت در می‌آورد و انرژی الکتریکی تولید می‌شود. بخار آب تولید شده سپس به خنک کننده‌ها منتقل می‌شود که شبکه‌ای از لوله‌ها و صفحات با سطح زیاد است که آب خنک در آن‌ها جریان دارد. سیستم خنک کننده در این نیروگاه‌ها معمولا به دو صورت عمل می‌کند. در حالت اول حجم زیادی از آب توسط پمپ از یک منبع آب نزدیک نیروگاه مانند رودخانه، دریا و یا اقیانوس به سمت خنک کننده‌ها و انتقال دهنده‌های حرارت انتقال داده شده و سپس به همان منبع ریخته می‌شود. در حالت دوم نیروگاه از یک سیستم بسته که اصطلاحا به آن برج خنک کننده گفته می‌شود استفاده می‌کند که آب در یک چرخه جریان دارد و موجب خنک شدن بخار آب تولیدی می‌شود.

صنایع مختلفی از سیستم‌های خنک کننده استفاده می‌کنند اما نیروگاه‌های برق بزرگترین صنعت در استفاده از سیستم‌های خنک کننده است. چرخش آب در برج‌های خنک کننده مشکلاتی را نیز به همراه دارد. آب موجود در چرخه مستعد رشد انواع میکروارگانیسم‌ها و جلبک‌ها‌ست که به سطوح انتقال حرارت چسبیده و انتقال حرارت در برج‌ها را کاهش می‌دهند و بازده برج کاهش می‌یابد. استفاده از بایوسایدها راه حل مناسبی برای از بین بردن این میکروارگانیسم‌ها و نگه داشتن برج در حالت بهینه خود است.

از دیگر مشکلات ایجاد شده در برج های خنک کننده رسوب املاح و نمک های معدنی در آب است. با انتقال حرارت در برج‌ها به مرور غلظت این املاح در آب زیاد شده و در سطوح مختلف رسوب می‌کنند که باعث گرفتگی لوله‌ها و کاهش بازده می‌شوند. اضافه کردن مقادیر اندک از عوامل ضد رسوب ، این مشکل را تا حد بسیاری در این صنایع کاهش می‌دهد. به طور کلی کم هزینه ترین و راحت ترین راه رفع مشکلات ناشی از گردش آب در این سیستم‌ها استفاده از عوامل شیمیایی در آب است. برای مثال عوامل ضد خوردگی حجم قابل توجهی از این تاسیسات را در برابر خوردگی محافظت کرده و سالانه موجب صرفه جویی بسیاری در بخش نگهداری این صنایع می‌شود.

فرم ارتباط با ما

تماس با ما
ایران ، تهران ، بلوار شهران ، فلکه دوم شهران ، نبش پالیک اول، پلاک 16، طبقه اول، واحد دوم
  • 021-49013
  • 021-44303071
  • info@chemicaltasfyeh.com
  • کد پستی: 1478654543