صنایع نفت و گاز

صنایع نفت و گاز شامل تمامی فرآیندهای انجام شده جهت شناسایی، استخراج، فرآوری و تصفیه، انتقال و فروش نفت خام و گاز می شود. این صنعت یکی از مهم ترین صنایع بوده که مواد اولیه بسیاری از صنایع دیگر اعم از سوخت و یا ماده اولیه را تامین می‌کند. بسیاری از منابع نفت و گاز در اعماق زمین و در لایه‌های زیرین قرار دارند که کار را برای اکتشاف و استخراج مشکل می‌کند. فرآیند استخراج، انتقال و پالایش نفت خام بسیار پیچیده است زیرا نفت خام حاوی بسیاری از ترکیبات آلی است که جداسازی هر کدام و آماده سازی آنها برای مصرف نیاز به زیرساخت های عظیم دارد.

صاحبان این صنعت در بسیاری از مراحل استخراج، انتقال و پالایش نفت خام مشکلاتی را در سر راه خود دارند که تعدادی از آنها را ذکر می‌کنیم. همانطور که اشاره شد منابع نفت در زیر زمین و تحت فشار بالایی قرار دارند. با شروع استخراج نفت و به مرور زمان این فشار کاهش پیدا کرده و برای جبران این افت فشار به چاه‌های نفت آب تزریق می‌شود تا استخراج نفت تسهیل شود. بعلاوه نفت خام پس از انتقال به پالایشگاه با آب شسته می‌شود تا املاح معدنی موجود در آن جدا شود. اما به علت وجود موادی از قبیل آسفالتین و تعدادی رزین‌های طبیعی، مقداری از آب در نفت باقی می‌ماند و یک امولسیون پایدار آب در نفت تشکیل می‌دهد. این آب مشکلاتی را از قبیل کاهش کیفیت نفت نهایی و زنگ‌زدگی مخازن و خطوط انتقال را ایجاد می‌کند. برای جداسازی این آب باید از تعلیق‌شکن‌ها استفاده کرد که با اضافه کردن آن‌ها به امولسیون، آب و نفت دو فازی شده و امکان جداسازی آب ایجاد می‌شود. همین میزان کم آب موجود در نفت زنگ زدگی های مخربی را ایجاد می‌کند که این اتفاق لزوم استفاده از بازدارنده های خوردگی را توجیه می‌کند.

بعلاوه، در فرآیندهای کراکینگ و پالایش نفت خام از برج‌های خنک کننده برای کاهش دما استفاده می‌شود. آب در حال چرخش در این برج‌ها مستعد رشد جلبک‌ها و میکروارگانیسم‌هاست. بعلاوه با گرم شدن آب غلظت نمک‌ها و مواد معدنی در آب افزایش می‌یابد که تمامی این‌ها باعث گرفتگی لوله‌ها و صفحات انتقال گرما شده و راندمان برج را پایین می‌آورند. برای مقابله با این مشکلات می‌توان از بایوسایدها و بازدارنده‌های رسوب به عنوان افزودنی در آب استفاده کرد. به علاوه هم خوردن و چرخیدن آب در برج های خنک کننده میزان زیادی از اکسیژن را در خود حل می کند که خطر خوردگی تاسیسات را افزایش می دهد. برای حذف اکسیژن حل شده در آب می توان از زداینده های اکسیژن استفاده کرد. زداینده های اکسیژن مواد شیمیایی هستند که طی یک واکنش شیمیایی بی خطر اکسیژن را حذف می کنند.

مشکل دیگری که در این صنعت وجود دارد گاز هیدروژن سولفید است. این گاز بسیار سمی و خورنده بوده و موجب خسارت به نیروی انسانی و همچنین تجهیزات کارخانه می‌شود. این ماده می تواند به صورت گاز در دودکش‌ها و یا به صورت محلول در آب و یا هیدروکربن‌ها وجود داشته باشد. برای حل این معضل می توان از مواد شیمیایی موسوم به زداینده هیدروژن سولفید استفاده کرد که به وسیله یک واکنش شیمیایی این گاز را از بین می‌برند.

فرم ارتباط با ما

تماس با ما
ایران ، تهران ، بلوار شهران ، فلکه دوم شهران ، نبش پالیک اول، پلاک 16، طبقه اول، واحد دوم
  • 021-49013
  • 021-44303071
  • info@chemicaltasfyeh.com
  • کد پستی: 1478654543