ضد خوردگی

بازدارنده های خوردگی به مواد شیمیایی اطلاق می شود که با افزودن مقدار کمی از آن ها به یک محیط سرعت خوردگی تا حد چشمگیری کاهش می یابد. استفاده از مواد شیمیایی برای کاهش سرعت خوردگی سابقه طولانی دارد. در واقع از زمان ماشینی شدن صنایع مشکلات ناشی از خوردگی نیز ظاهر شدند. از همان زمان دانشمندان این پدیده طبیعی را مطالعه کرده و همواره درصدد یافتن راهی برای جلوگیری از خوردگی و بهبود بازدارنده ها بوده اند. محصولات تجاری برای جلوگیری از خوردگی در واقع یک یا چند بازدارنده به همراه سایر افزودنی ها (زداینده اکسیژن، تعلیق شکن و مواد فعال سطحی) هستند.

مکانیسم عمل بازدارنده ها به گونه ای ست که با سطح فلز و یا محیطی که در آن قرار دارند واکنش داده و میزان مناسبی از حفاظت را برای فلز ایجاد می کنند. به علت اینکه ماده بر روی سطح فلز جذب می شود شرایط محیطی مانند دما و یا فشار بر روی عملکرد بازدارنده بسیار موثر است. ب طور کلی بر اساس اینکه بازدارنده ها در چه فازی عمل می کنند به دسته فاز مایع و فاز بخار تقسیم می شوند.

بازدارنده های فاز بخار مواد شیمیایی با فشار بخار کم هستند که خاصیت بازدارندگی در برابر خوردگی های اتمسفری را دارند. روش استفاده آنها نیز به این گونه است که درب ظرف نگهداری آنها را شل کرده و در محیط قرار می دهیم. تبخیر آهسته، فلزات (خصوصا آهن) را در برابر هوا و رطوبت حفظ می کند.

بازدارنده های فاز مایع خود به سه دسته بازدارنده های آندی، بازدارنده های کاتدی و بازدارنده های مخلوط تقسیم می شوند. حدود هشتاد درصد بازدارنده های موجود در بازار را بازدارنده های مخلوط تشکیل می دهند. این بازدارنده ها مواد شیمیایی آلی هستند که بر روی سطح فلز جذب شده و مانع از خودگی فلز می شوند. این دسته از بازدارنده ها عمدتا مشتق های بنزو تری آزول و بنزوتیازول می باشند.

موارد خوردگی در صنایع گوناگون بسیار مختلف است. در صنعت نفت و گاز خوردگی به دوسته خوردگی تر و خوردگی خشک تقسیم بندی می شوند. خوردگی تر شامل خوردگی مواد در زیر نقطه جوش آب و در حضور آب است. اما خوردگی خشک شامل خوردگی سطوح در دماهای بالای نقطه جوش آب و در غیاب آب است. خوردگی تر تحت تاثیر دما، فشار، اجزای تشکیل دهنده آب و فاز نفت است. میزان آب موجود در نفت بسیار کم است اما این خوردگی بسیار شدید و در محل تماس آب با فلز اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این خوردگی، بازدارنده های محلول در آب به طور پیاپی و یا بازدارنده های محلول در نفت را با فاصله تزریق می کنند.

یکی دیگر از خوردگی های متدوال خوردگی در برج های خنک کننده است. در این برج ها آب در جریان است و قسمت کلیدی در خنک کردن سیستم بخار شدن آب است. به علت چرخش آب در سیستم این آب اکسیژن بسیاری را در خود حمل می کند و با بخار شدن غلظت مواد معدنی موجود در آن نیز افزایش می یابد. همه این عوامل جریان و سرعت خوردگی را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این خوردگی از هر سه دسته بازدارنده های کاتدی، آندی و مخلوط استفاده می شود. به طور کلی یکی از روش های بسیار راحت، ارزان و موثر برای حفاظت در برابر خوردگی استفاده از بازدارنده های خوردگی است.

Tachem 2000 serie

 • ویژگی­ها
Thachem 2010 یک بازدارنده خوردگی ارگانیک محلول در آب/دیسپرس در نفت است. زمانی که خطوط نفتی دارای درصد بالایی از آب است،  به کار گیری یک بازدارنده خوردگی محلول در آب بهترین گزینه است. این محصول به منظور استفاده در خطوط لوله نفتی و تجهیزات تولید در سیستم­ های فرآیند نفت کاربرد دارد. Thachem 2010 بر پایه ترکیبی از نمک ­های ایمیدازولین است که منجر به تشکیل یک فیلم پایدار و موثر در سطح لوله ­های نفتی و سطح تجهیزات می­ شود. این محصول حاوی ترکیبات جدید از جمله سورفکتانت ­های بر پایه آمین است که میزان انحلال در آب را افزایش می­ دهد. Thachem 2010 همچنین به عنوان بازدارنده خوردگی در برابر گازهای کربن دی ­اکسید (CO2) ، دی­ هیدروزن سولفید (H2S) و سیستم­ های خورنده حاوی مقادیر بالای آب عمل می­ کند. از مزایای استفاده از این محصول می­توان به Flash point بالا و زیست ­تخریب­پذیری آن اشاره کرد.
 • موارد مهم
Thachem 2010 بایستی به طور مداوم و به صورت مستقیم به خطوط تزریق شود یا می­ تواند از قبل با آب تازه رقیق شود و سپس به جریان مایع تزریق شود. موثرترین مقدار مورد استفاده بایستی با استفاده از تست­ های میدانی یا روش­ های آزمایشگاهی تعیین شود اما میزان مصرفی در کل مایع معادل 10-20ppm توصیه شده است.
 • حفاظت و نگهداری
در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته و به دور از یخ زدگی یا حرارت بالا نگهداری شود.
Brownish liquid Appearance at 25 °C
1±0.03 Density, g/ml
7.0±1 pH (as is)
NA Flash Point, PMCC,0C
Soluble in water and alcohols Solubility
دانلود کاتالوگ
 • ویژگی­ها
بازدارنده خوردگی Thachem 2020 حاوی معرف­ های تشکیل دهنده فیلم در سطح فلز، اکسیژن زدا و دیسپرسانت ­های بیولوژیکی است. منجر به حفاظت عالی از خوردگی در سطح داخلی فلز در طول تست­های هیدرواستاتیک خطوط لوله، کشتی­ها، دیگهای بخار و ….می ­شود. مقادیر عظیمی از رودخانه ­ها، زمین و آب دریا در طول تست­ های هیدرواستاتیک ساکن نگه داشته می­ شوند. این آب ­ها ممکن است به انواع باکتری ­ها، جلبک­ ها، قارچ ­ها و همچنین اکسیژن محلول و مواد معدنی آلوده شود. باکتری ­ها و اکسیژن محلول به شدت مکانیسم خوردگی فلزات را تسریع می­ کنند. Thachem 2020 حاوی معرف ­های تشکیل دهنده فیلم پایدار در سطح فلز، اکسیژن زدا و دیسپرسانت­های بیولوژیکی است و به طور موثر خوردگی ناشی از اکسیژن محلول، باکتری ­ها و سایر مواد معدنی را کاهش می ­دهد.
 • موارد مهم
Thachem 2020 بایستی به طور مداوم و به صورت مستقیم به خطوط تزریق شود یا می­ تواند از قبل با آب تازه رقیق شود و سپس به جریان مایع تزریق شود. از تجربه میدان، میزان به کار رفته به منظور حفاظت کامل در برابر خوردگی بیولوژیکی معادل 1000-2000ppm است.
 • حفاظت و نگهداری
در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. در صورت تماس با پوست با آب فراوان شسته شود. در ظروف در بسته و به دور از یخ زدگی یا حرارت بالا نگهداری شود.
Yellow to light Brownish Clear Liquid Appearance at 25 °C
1.05±0.03 Density, g/ml
5.0±1 pH (as is)
Soluble in water Solubility
دانلود کاتالوگ
 • ویژگی­ها
مزایای شیمیایی و فیزیکی Thachem 2030 شامل موارد زیر است:
 • صرفه جویی در هزینه اجزای اسیدی
 • کاهش تخریب میکروبی
Thachem 2030 حاوی آمین ­ها به منظور خنثی ­سازی آلاینده­ های اسیدی از جمله محصولات جانبی ناشی از رشد میکروبی، اکسیداسیون و … است. به این منظور به اغلب به صورت قلیایی ذخیره می­ شود. Thachem 2030 به صورت مخلوط با آب سخت و نرم و همچنین الکل و استون در همه ابعاد استفاده می­ شود. این بازدارنده خوردگی در بنزن و نفت نامحلول است. Thachem 2030 با سیستم ­های آنیونی، کاتیونی و غیر یونی در گستره pH=8-12  سازگار است. این محصول در pH<5   و در pH>10 در حضور پراکسید هیدروژن فعالیت کمتری از خود نشان می­ دهد.
 • موارد مهم
0.04-0.2% برای خطوط لوله گاز و .water based-metal working fluids به منظور بهتر نتیجه گرفتن، سیستم قبل از افزایش water-metal working fluid تمیز شود. 500-1000ppm برای گل حفاری و مایعات تعمیر و تکمیل.
 • حفاظت و نگهداری
در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. Thachem 2030 بهتر است در ظروف کاملا در بسته در دماهای بین 10 تا 47 درجه  در هوای سرد و خشک به دور از یخ زدگی نگهداری شود.  
Clear liquid Appearance at 25 °C
1.15 Density, g/ml
10.5±1 pH (as is)
100 Boiling Point, °C
>94 Flash Point, PMCC1, °C
دانلود کاتالوگ
 • ویژگی­ها
بازدارنده خوردگی اسیدی بازدارنده­ های اسیدی به طور گسترده در سیستمهای تمیزکننده (plant cleaning) و به صورت دوره­ ای در سیستم های اسیدشویی استفاده می ­شوند. این بازدارنده ضمن به حداکثر رساندن میزان پاک ­کنندگی، میزان خوردگی ناشی از اسید را به حداقل می ­رساند. در fracturing و فرمول های اسیدی شده نفتی، هیدروکلریک اسید به منظور انحلال رسوب­ های نامطلوب کربنات که با نفت در حال عبور از لوله  یا حین شکل گیری خودش روبه رو می ­شود، استفاده می ­شود. خطوط ­های لوله بایستی در حین این عملیات از خوردگی ناشی از نفوذ اسید یا عوامل خورنده در دما و فشار بالا محافظت شود. استفاده از این محصول آسان است. به شکل مایع، محلول در اسید و بدون تشکیل رسوب هنگامی که محلول ایستا است، به کار می ­رود. Thachem 2050 از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است و حفاظت قابل اعتمادی در گستره وسیع دمایی از خود نشان می دهد. Thachem 2050 با اسید مخلوط شده و علاوه بر این که به عنوان پاک کننده کاربرد دارد، خوردگی ناشی از حضور اسید را به تعویق می­ اندازد.
 • موارد مهم
0.25% از thachem 2050 در 15% از هیدروکلریک اسیدها. سه کاربرد مهم thachem 2050 :
 • اسیدهای ترش (acid pickling)
 • سیستم های تمیزکننده ( plant cleaning)
 • سیستم های اسیدی شده نفتی (Oilwell acidizing)
نگهداری و حمل و نقل: در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. Thachem 2050 در ظروف مهر و موم شده در محیط سرد و خشک استفاده شود.  
Amber Liquid Appearance at 25 °C
1.04±0.05 Density, g/ml
7.0±1 pH (as is)
>94 Flash Point, PMCC,0C
Soluble in water Solubility
دانلود کاتالوگ
 • بازدارنده خوردگی
Thachem 2060 با تشکیل کمپلکس با آهن در سطح فلز، مانع از خوردگی آندی در محیط­ های بازی و خنثی در حضور گونه­ های اکسنده مانند اکسیژن می ­شود. Thachem 2060 با تشکیل نمک­ های پایدار روی (Zn)  درسطح فلز مانع از خوردگی کاتدی و تشکیل حفره و پیت در سطح فلز می ­شود. Thachem 2060 همچنین به عنوان بازدارنده مس و آلیاژهای مس عمل می­کند و مانع از خوردگی ناشی از نشانش الکتروشیمیایی مس در سطح کربن استیل می­شود. Thachem 2060 منجر به افزایش تشکیل رسوب کلسیم کربنات می ­شود و ساختار بلوری آن را تغییر می­دهد تا یک مایع بدون چسبندگی با رسوب­ های میکرو و اکسیدهای آهن پراکنده (دیسپرس) ایجاد شود. Thachem 2060 یک فرمول ترکیبی از مولیبدات، مشتقات فسفر، ترکیبات کربوکسیلات و نمک­ های روی است. Thachem 2060 در مدارهای چرخشی، cooling towers، سسیتم ­های تغذیه شده با مواد معدنی، آبهای سخت و نرم با دمای بالا کاربرد دارد.
 • موارد مهم
Thachem 2060 به صورت مستقیم یا به صورت رقیق شده تا غلظت­ های بیشتر از 15%، در سیستم از طریق dosing pump forcing و the circulation pump suction of تزریق می­ شود. 300mg/L آب در حال گردش طی 10 روز برای شروع. 100  تا 150mg/L آب در حال گردش باید حفظ شود. غلظت thachem 2060 از روش تست 8040 با عنوان PHOSPHOROUSE REACTIVE (HACH Apparatus) به منظور تعیین فسفات کل استفاده می ­شود.  
Yellow to light brown liquid Appearance at 25 °C
1.35±0.05 Density, g/ml
13.0±0.5 pH (as is)
Soluble in water Solubility
دانلود کاتالوگ
 • ویژگی­ها
بازدارنده خوردگی Thachem 2080 یک بازدارنده خوردگی و رسوب بر پایه نیتریت است که فرموله شده و به صورت ویژه در سیستم های خنک کننده بسته (closed-loop cooling systems) به کار می ­رود. Thachem 2080 با استفاده از ترکیبات بر پایه نیتریت یا ترکیبات مشابه، به منظور حفاظت از خوردگی کاتدی و آندی فلزات استیل، مس، برنج و آهن در آب های معدنی یا نرم به کار می­ رود. Thachem 2080 می­ تواند به هر دو صورت مستقیم یا رقیق شده با استفاده از (dosing pump) و خط مکش پمپ دوار(circulating pump) تزریق شود. مخازن نگهداری، دستگاه­ های به کار رفته مانند dosing pump، قسمت­ های تزریق و قطعات تزریق باید از جنس S.S.316 یا 304 – PVC- PP- PE; لاستیک طبیعی و مصنوعی باشد.
 • موارد مهم
1-1.5 kg/m3 بایستی به آب در حال گردش که مقدار یون کلرید کمتر از 300ppm است، اضافه شود. در صورتی که غلظت یون کلرید بیشتر از 300ppm باشد از 2-2.5 kg/m3 استفاده می­ شود.
 • حفاظت و نگهداری
در هنگام استفاده از دستکش، لباس محافظ،عینک ایمنی و محافظ استفاده شود. از تماس با چشم، بینی و پوست به مدت طولانی خودداری شود. Thachem 2080 در ظروف مهر و موم شده در محیط سرد و خشک استفاده شود.
Purple liquid Appearance at 25 °C
1.25±0.05 Density, g/ml
11.0±1 pH (as is)
Soluble in water Solubility
دانلود کاتالوگ
فرم ارتباط با ما

تماس با ما
ایران ، تهران ، بلوار شهران ، فلکه دوم شهران ، نبش پالیک اول، پلاک 16، طبقه اول، واحد دوم
 • 021-49013
 • 021-44303071
 • info@chemicaltasfyeh.com
 • کد پستی: 1478654543