مطالب اصلی

بنزوات سدیم چیست و از کجا می توان تهیه کرد؟

تولید سدیم بنزوات

بنزوات سدیم چیست؟

بنزوات سدیم نمک سدیم بنزوئیک اسید است که به عنوان ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین در طیف گسترده ای از انواع محصولات آرایشی و بهداشتی قرار دارد. این ماده با خنثی سازی اسید بنزوئیک با سود سوز آور و یا خاکستر سودا تولید می شود. این ماده به عنوان یک ماده نگهدارنده در مواد آرایشی و فرمول های محصول شخصی به عنوان یک ماده معطر، ماده ضد خوردگی و در بیشتر موارد به عنوان ماده نگهدارنده استفاده می شود. این ماده، نمک غیر فعال اسید بنزوئیک است که در آب محلول است. در pH پایین در آب، بنزوات سدیم به اسید بنزوئیک، شکل فعال ترکیب تبدیل می شود. فعالیت اسید بنزوئیک بسیار وابسته به pH است و فعالیت کمتری نسبت به pH 6 نشان می دهد و بیشترین میزان آن در pH3 است.

بنزوات سدیم دارای فرمول شیمیایی C۷H۵NaO۲ است. بنزوات سدیم یک ماده نگهدارنده و طعم دهنده ضد میکروبی است که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و یک روان کننده قرص و کپسول مورد استفاده در صنعت تولید داروسازی است.

بنزوات سدیم چگونه تولید می شود؟

بنزوات سدیم با ترکیب اسید بنزوئیک و هیدروکسید سدیم سنتز می شود. این ماده با خنثی سازی اسید بنزوئیک اسید تولید می شود، که خود به واسطه اکسیداسیون جزئی تولوئن با اکسیژن به صورت تجاری تولید می شود.

بنزوات سدیم به طور طبیعی وجود ندارد، اما هنگامی که با آب مخلوط شد، بنزوئیک اسید تولید می کند، که به طور طبیعی در میوه های خاصی مانند آلو، زغال اخته و سیب یافت می شود. در صنایع غذایی این ماده در غذاهایی با pH اسیدی مانند ترشی و سس سالاد، در نوشیدنی های گازدار و در برخی محصولات آب میوه مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین ترکیب این محصول با کافئین می‌تواند اثر ضد آفتاب داشته باشد و حفاظت UVB را با فعالیت آنتی‌اکسیدان تامین کند.

یک راه معمول برای تبدیل اسید بنزوئیک به بنزوات سدیم، اضافه کردن این اسید به محلول سدیم هیدروکسید می باشد. که محلول بدست آمده از این فرآیند شامل سدیم بنزوات و آب می باشد که از طریق تبخیر کریستال های نمک مورد نظر را می توان بدست آورد.

حتماً بخوانید
آنتی اسکالانت (ضد رسوب یا بازدارنده رسوب) و کاربرد آن در صنعت

سمی بودن بنزوات سدیم و حد مجاز مصرف آن چقدر است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) حداکثر ۰.۱٪ بنزوات سدیم را در مواد غذایی مشخص می کند و در این سطح بنزوات سدیم به طور کلی توسط FDA بی خطر شناخته می شود. سمیت از هر نوع به طور معمول رخ نمی دهد تا زمانی که انسان رژیم غذایی بخورد که حاوی نود برابر مقدار مشخص شده توسط FDA باشد. این مقادیر کم به احتمال زیاد در صنعت داروسازی نیز استفاده می شود.

هنگامی که بنزوات سدیم با ویتامین C ترکیب شود، مانند برخی نوشیدنی های غیر الکلی و سایر نوشیدنی ها، و در معرض درجه حرارت بالا یا قرار گرفتن در معرض نور ممکن است بنزن شیمیایی ایجاد کننده سرطان باشد. حداکثر میزان بنزن آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) به عنوان یک استاندارد کیفیت ، ۵ قسمت در هر میلیارد (ppb) برای آب آشامیدنی تعیین شده است. در سال ۲۰۰۵-۲۰۰۷ ، FDA از نوشابه های مختلف و سایر نوشیدنی هایی که حاوی بنزوات سدیم و ترکیبات این ترکیب و ویتامین C بودند ، نمونه برداری کرد و دریافت که اکثریت قریب به اتفاق این نوشیدنی ها پایین تر از حد مجاز است. از آن زمان محصولاتی که بالاتر از حد بالایی بوده اند دوباره تولید شده اند. با این حال ، FDA همه نوشیدنی های موجود در بازار را آزمایش نکرد. [۴] FDA معتقد است که نتایج بررسی ها نشان می دهد که میزان بنزن موجود در نوشابه ها نگرانی ایمنی را ایجاد نمی کند.

 

کاربردهای بنزوات سدیم برای پوست و مصارف غذایی

بنزوات سدیم طبق مواد غذایی و داروی ایالات متحده به طور کلی در مواد غذایی بی خطر شناخته می شود. به عنوان ماده نگهدارنده در فرمولاسیون های آرایشی، در درجه اول ماده ضد قارچ است که مانع از رشد قارچ ها در محصولات و فرمول ها و تغییر ترکیب آنها می شود. این ماده در برابر باکتری ها کمتر موثر است.

از آنجا که بنزوات سدیم یک ماده نگهدارنده طیف گسترده برای مواد آرایشی نیست، باید با سایر مواد نگهدارنده ترکیب شود. به عنوان مثال، سوربات پتاسیم و سدیم بنزوات معمولاً در مواد افزودنی غذایی که معمولاً برای جلوگیری از فساد مواد غذایی ناشی از باکتری ها یا مخمرها استفاده می شوند، ترکیب می شوند.

حتماً بخوانید
اوره چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟ کاربردها و فروش اوره

هنگامی که بنزوات سدیم به عنوان ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است pH فرمولاسیون نهایی کاهش یابد تا انتشار اسید بنزوئیک آزاد برای فعالیت مفید تسهیل شود. سوربات پتاسیم اغلب با بنزوات سدیم در محصولات با pH کم ترکیب می شود تا یک اثر نگهدارنده هم افزایی در برابر مخمر و قالب فراهم کند.

نتیجه گرفته شده است که این ماده می تواند با اطمینان در غلظت های ۵٪ مورد استفاده قرار گیرد، اما در استفاده از این ماده در فرمولاسیون های آرایشی که برای نوزادان و کودکان طراحی شده است، باید به پدیده های غیر ایمونولوژیکی توجه کرد.

آیا استفاده از بنزوات سدیم برای پوست خطرناک است؟

در نتیجه بنزوات سدیم نمک سدیم بنزوئیک اسید است که به همچنین در طیف گسترده ای از انواع محصولات آرایشی و بهداشتی قرار دارد. ماده ای برای استفاده در محصولات پوست و استفاده بی خطر در لوازم بهداشتی پوست محسوب می شود. از آنجایی که بنزوات سدیم یک ماده نگهدارنده طیف گسترده برای مواد آرایشی نیست، باید با سایر مواد نگهدارنده مانند سوربات پتاسیم ترکیب شود. نتیجه گرفته شده است که از بنزوئیک اسید می توان با اطمینان در غلظت های ۵٪ استفاده کرد، اما در استفاده از این ماده در فرمولاسیون های آرایشی که برای نوزادان و کودکان طراحی شده است، باید پدیده های غیر ایمونولوژیکی را در نظر گرفت. بنزوات سدیم کم خطر محسوب می شود.

بنزوات سدیم یک ماده کم خطر برای استفاده از پوست و استفاده بی خطر در استفاده از پوست محسوب می شود.

آیا وجود بنزوات سدیم در برخی غذاها و نوشیدنی نگران کننده است؟

به گفته مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژ (NCBI) ، بنزوات سدیم نوعی ماده نگهدارنده نمک است که در انواع غذاها، نوشیدنی ها و چاشنی ها یافت می شود. اگرچه معمولاً در دوزهای کوچک ایمن شناخته می شود، بنزوات سدیم در شرایط خاص می تواند اثرات مضر سلامتی داشته باشد.

حتماً بخوانید
اسید هیدروکلریک یا اسید کلریدریک را کجا بخریم؟

کاربرد ضد میکروبی بنزوات سدیم

طبق گفته NCBI بنزوات سدیم ضد میکروبی قوی است. این ماده معمولاً برای حفظ غذاهای اسیدی مانند ترشی، سس سالاد، سدیم و آب میوه مورد استفاده قرار می گیرد.
خواص ضد میکروبی بنزوات سدیم همچنین باعث شده است که در بسیاری از محصولات شخصی مانند لوسیون ها ، شامپوها و آرایش به عنوان یک ماده مشترک تبدیل شود. طبق گفته NCBI همچنین در مواد شوینده و سایر مواد تمیز کننده و همچنین در برخی داروهای خاص استفاده می شود.

همانطور که بحث شد بنزوات سدیم به طور کلی بی خطر تلقی می شود. با این حال، برخی مطالعات کوچک نشان داده اند که بنزوات سدیم ممکن است منجر به برخی از عوارض جانبی بهداشتی غیر منتظره شود. و استفاده از مواد نگهدارنده مانند بنزوات سدیم می تواند منجر به التهاب درجه پایین در بدن شود، مطالعه ای که در مارس ۲۰۱۲ در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شد، نشان داد. این نوع التهاب با درجه پایین در افراد چاق می تواند مزمن باشد. توجه داشته باشید، با این حال، این مطالعه فقط در یک آزمایشگاه انجام می شود و نه در افراد انسانی. تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا مواد افزودنی غذایی بنزوات سدیم پیامدهای بهداشتی ناشی از چاقی را تشدید می کند یا خیر.

کاربردهای صنعتی

سدیم بنزوات در خنک کننده های موتور ماشین به عنوان عامل ضد خوردگی استفاده می شود. علاوه بر این، می توان از آن برای تثبیت در فرآیند عکاسی و یا بهبود دهنده قوام در برخی پلاستیک ها بهره برد.

کاربرد دارویی

علاوه بر این، دوزهای دارویی بنزوات سدیم ممکن است بدن آمینو اسید کارنیتین را که نقش مهمی در تولید انرژی دارد، از بین ببرد. این ممکن است مصرف مکمل کارنیتین را ضروری کند. به همین دلایل، بنزوات سدیم فقط در دوزهای دقیق کنترل شده و با نظارت مداوم، به عنوان داروی تجویز شده تجویز می شود. به طور خلاصه می توان از داروی بنزوات سدیم برای درمان سطح بالای آمونیاک خون استفاده کرد. همچنین برای استفاده احتمالی در شرایط دیگر از جمله اسکیزوفرنی و اسکلروز متعدد مورد مطالعه قرار می گیرد.

حتماً بخوانید
همه چیز در مورد خواص و خرید و فروش هیدروژل کربومر

نکات ایمنی در رابطه با کار با این ماده

مطالعات مقدماتی سایر خطرات احتمالی بنزوات سدیم را ارزیابی کرده است که عبارتند از:

  •  التهاب: در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که بنزوات سدیم مسیرهای التهابی در بدن را می تواند به نسبت مستقیم با میزان مصرف شده فعال کند. این شامل التهاب است که باعث پیشرفت سرطان می شود.
  • اختلال کمبود توجه بیش فعالی: (ADHD) در یک بررسی از دانشجویان کالبد شکافی ADHD را با مصرف بیشتر بنزوات سدیم در نوشیدنی ها مرتبط کرد. این ماده افزودنی همچنین در بعضی از مطالعات با ADHD در کودکان مرتبط بوده است.
  • کنترل اشتها: در یک مطالعه از سلولهای چربی موش، قرار گرفتن در معرض سدیم بنزوات باعث آزاد شدن لپتین، هورمون مهار کننده اشتها شد.
  • استرس اکسیداتیو: مطالعات نشان می دهد که هرچه غلظت بنزوات سدیم بیشتر باشد، رادیکال های آزاد بیشتری ایجاد می شوند. رادیکال های آزاد می توانند به سلول های شما آسیب رسانده و خطر بیماری مزمن را افزایش دهند.
  • آلرژی: درصد کمی از افراد ممکن است بعد از مصرف غذاها یا استفاده از محصولات مراقبت شخصی که حاوی بنزوات سدیم هستند، واکنش های آلرژیک – مانند خارش و تورم را تجربه کنند.

خلاصه مطالعات نشان می دهد که بنزوات سدیم ممکن است خطر التهاب، استرس اکسیداتیو، چاقی، ADHD و آلرژی را افزایش دهد. همچنین ممکن است به بنزن، که یک سرطان زای بالقوه می باشد، تبدیل شود. اما مقادیر کم موجود در نوشیدنی ها بی خطر تلقی می شوند.

فروش بنزوات سدیم

بنزوات سدیم را می‌توان از شرکت عرضه ‌کننده مواد شیمیایی، ‌شیمیایی تصفیه تهیه کرد. این شرکت با ارائه مواد با کیفیت و قیمت مناسب برای هموطنان عزیز و حتی ارسال به کشور های دیگر در خدمت شما می باشد.

قابل توجه است که شرکت شیمیایی تصفیه این محصول را موجود دارد و اگر خلوص دیگری مد نظر مشتری باشد این شرکت امکان تولید این ماده را دارد فقط کافی است شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر با همکاران و کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید و به راحتی این محصول را تهیه کنید.

منابع

https://www.drugs.com/inactive/sodium-benzoate-242.html

https://www.livestrong.com/article/525531-facts-on-sodium-benzoate/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.