شوینده ها و مواد بهبود دهنده

یکی از بزرگ ترین و مهم ترین صنایع از صنایع پایین دست پتروشیمی و مواد شیمیایی، حوزه صنایع شوینده و پاک کننده است. امروزه با پیشرفت های علمی و ارتقا جایگاه زندگی افراد، مواد جدیدتر و به روز تری برای از بین بردن لکه ها و بهداشت خانه و خانواده تولید می شوند. مواد شوینده تولید شده شامل بسیاری از مواد شیمیایی است که هر یک نقشی در فرمولاسیون نهایی دارند اما یکی از مهم ترین دسته از مواد حاضر در فرمولاسیون نهایی، افزودنی های مواد شوینده است.

افزودنی های مواد شوینده دسته ای از مواد شیمیایی هستند که مقادیر بسیار کمی از آنها به فرمولاسیون نهایی افزوده می شود اما خواص محصول نهایی تولید شده به طور چشمگیری تغییر کرده و بهبود می یابد. هدف از اضافه کردن این مواد، افزایش کارایی، افزایش پایداری و سهولت استفاده از محصول می باشد.

یکی از این افزودنی ها در حوزه شوینده های ظرف و یا لباس، معلق ساز ها می باشند. در واقع لکه و آلودگی هایی که از سطح مورد نظر توسط شوینده جدا می شود، می تواند دوباره بر روی سطح بنشیند. این مواد به شوینده های سنتزی اضافه می شوند تا به سورفکتانت کمک کنند که آلودگی ها را در سوسپانسیون نگه دارد و مانع از بازگشت آن به سطح شود.

دسته دیگری از افزودنی ها، تغییر شکل دهنده ها و غلظت دهنده ها هستند. نیاز بازار ایجاب می کند که شوینده های مایع، ویسکوز باشند. به علاوه این افزودنی ها باعث پراکندگی یکنواخت مواد در شوینده و بهینه کردن خواص جریان یافتن محصول می شوند.

از افزودنی های دیگر به مواد شوینده، مواد ضد رسوب هستند. با استفاده مکرر از ماشین لباسشویی وظرفشویی، املاح و نمک های معدنی موجود در آب رسوب داده و بر دیواره این ماشین ها می نشیند و طول عمر این دستگاه ها را کاهش می دهد. مواد ضد رسوب موجود در افزودنی ها باعث می شود که این نمک ها و املاح در آب باقی بماند و پس پایان شستشو خارج شود. اکثر این افزودنی ها پلیمر ها و یا کوپلیمرهای محلول در آب هستند. مکانیسم جلوگیری از رسوب دادن این مواد به اینگونه است که در ابتدای امر این پلیمرها از رشد کریستال های رسوب جلوگیری کرده و یا آن را به تاخیر می اندازد زیرا این مواد با یون های موجود در آب کیلیت داده و آنها به راحتی نمی توانند در ساختار کریستال شرکت کنند. در وهله دوم تعداد زیادی کریستال ریز بر خود پلیمر تشکیل می شود که پلیمر مانع از بهم پیوستن آنها می شود و مورفولوژی کریستال های رسوب را بهم می زند.

Tachem 8000 serie

 

SOIL RELEASE EFFECT / PRIMARY DETERGENCY

تمیز کردن لکه­ های چربی و روغن از سطح پارچه­ هایی که از جنس پلی­ استر هستند کار بسیار دشواری است. این جنس از پارچه ­ها به شدت آبگریز هستند و به راحتی تمیز نمی­شوند. در صورتی که این پارچه­ ها با استفاده از شوینده ­های حاوی Soil Release Polymers شسته شوند، TACHEM 8070 بر سطح پارچه جذب می ­شود و یک لایه آبدوست در سطح ایجاد می­ کند. این امر از جذب مستقیم لکه چربی بر سطح پارچه پیشگیری می ­کند.

بنابراین جذب لکه­ های چربی با خاصیت آبگریزی بر سطح الیاف با یک فیلم محافظ آبدوست به حداقل می­ رسد. این امر منجر به حذف لکه­ های چربی در طولانی مدت از سطح پارچه می گردد و منجر به شستشوی آسانتر در دراز مدت می شود. به این اثر soil release گفته می­ شود.

یکی از مزایای این محصول بهبود فرآیند تمیز کردن در اولین چرخه شست و شو است که به عنوان primary detergency نامیده شده است.

در صورت استفاده از این محصول حذف لکه­ های چربی از سطح پارچه ­های پلی­ استر، پنبه و کتان در مرحله pre-wash راحت تر انجام می ­شود.

Tachem 8070 در سطح پارچه نزدیک به لبه­ های لکه­ های چربی جذب می ­شود و با ایجاد یک فیلم آبدوست مقاوم در سطح و کاهش کشش سطحی و تمایل جذب لکه­ های چربی در سطح الیاف پارچه منجر به حذف پایدار چربی از سطح می ­شود.

  • حفاظت و نگهداری:

در هنگام استفاده از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده شود. از تماس این ماده با چشم، پوست و بینی اجتناب گردد.

  • خواص ویژه

 

Colorless to light yellow transparent liquidAppearance at 25 °C
70 % w/wActive matter
300-350Viscosity (20 °C)
20 maxFe, mg/L
 
دانلود کاتالوگ
فرم ارتباط با ما

تماس با ما
ایران ، تهران ، بلوار شهران ، فلکه دوم شهران ، نبش پالیک اول، پلاک 16، طبقه اول، واحد دوم
  • 021-49013
  • 021-44303071
  • info@chemicaltasfyeh.com
  • کد پستی: 1478654543