تعلیق شکن

دمولسیفایر یا تعلیق شکن، دسته ای از مواد شیمیایی هستند که اجزای تشکیل دهنده یک امولسیون را از هم جدا می‌کنند. امولسیون به ترکیب یک یا چند مایع غیر قابل امتزاج گفته می‌شود. در حالت عادی این مایعات در یکدیگر امتزاج پذیر نیستند بنابراین برای تشکیل امولسیون باید انرژی صرف کرد. در نتیجه ترکیب شیمیایی یک امولسیون از نظر ترمودینامیکی ناپایدار و از نظر سینتیکی پایدار است. این پایداری سینتیکی می تواند از چند ساعت تا چند سال باشد. بنابراین مسئله مهم در جدا کردن دو فاز در یک امولسیون، زمان است. یکی از مهم ترین علت استفاده از تعلیق شکن ها کاهش زمان جداسازی فازهاست.

بسیاری از امولسیون‌های ناخواسته در فرآیندهای صنعتی ایجاد می‌شود که موجب افت کیفیت محصول، تغییر ماهیت شیمیایی محصول و مشکلات دیگر می‌شود. متدوال ترین تعلیق شکن‌ها در صنایع نفت و گاز برای جداسازی امولسیون نفت در آب و آب در نفت استفاده می‌شود. حال سوال اینجاست که این امولسیون‌ها در صنعت نفت چگونه ایجاد می‌شوند. فشار زیادی در چاه‌های نفت استخراج نشده وجود دارد و هنگامی که چاه برای استخراج نفت گشوده می‌شود این فشار باعث می‌شود که استخراج نفت بسیار آسان باشد. اما پس از مدتی با برداشت نفت از چاه، چاه دچار افت فشار می‌شود. برای اینکه این افت فشار جبران شود به چاه‌های نفت آب تزریق می‌شود. بعلاوه نفت خام پس از برداشت برای اینکه عاری از املاح و نمک‌های معدنی شود با آب شستشو داده می‌شود. به صورت طبیعی مخلوط آب و نفت در یکدیگر امتزاج پذیر نبوده و دو فازی می‌شوند. اما به علت وجود تعدادی امولسیفایر (متضاد دمولسیفایر) در نفت خام مانند آسفالتین و تعدادی رزین‌های طبیعی و همچنین بهم خوردن شدید آب در حین فرآیند استخراج و انتقال به پالایشگاه مقادیری از آب در نفت باقی مانده و یک امولسیون پایدار تشکیل می‌شود. روش‌های بسیاری برای شکستن این امولسیون به کار برده می‌شود که یکی از موثرترین و کم هزینه‌ترین آنها اسفاده از تعلیق شکن‌هاست. بعلاوه شکستن بهینه امولسیون هنگامی رخ می‌دهد که از همه این روش‌ها در کنار یکدیگر استفاده شود.

آب باقی مانده در نفت کیفیت محصول نهایی را پایین آورده و همچنین مقادیری از املاح و نمک‌های معدنی را در خود حل می‌کند. این نمک‌ها در فرآیندهای بعدی پالایش باعث مسمومیت کاتالیزورها می‌شوند. یکی دیگر از کاربردهای تعلیق شکن‌ها کاهش غلظت نمک‌ها در نفت خام است که به این پدیده نمک زدایی می‌گویند. تاکنون تعداد بسیاری تعلیق شکن به طور تجاری معرفی شده است و تحقیقات همچنان برای بهبود کارایی آنها در جریان است.

به طور کلی دمولسیفایرهای مورد استفاده در صنایع نفت و گاز را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

 • رزین‌های فنول-فرمالدهید
 • پلی آمین‌ها
 • دندریمرها
 • پلی اُل‌ها
 • رزین‌های اپوکسی
 • سایر تعلیق شکن‌ها

Tachem 6000 serie

  Water soluble demulsifier Tachem 6010 ترکیبی از سورفکتانت­ های آلی است که به صورت محلول در آب و نفت به عنوان تعلیق شکن امولسیون آب در نفت یا نفت در آب کاربرد دارد. Tachem 6010 منجر به ناپایداری ناحیه مرز فازی نفت/آب در اطراف قطرات آب می­شود و از این طریق به تجمع و بزرگتر شدن قطرات آب موجود در نفت و جداسازی موثر آب از نفت خام کمک می­ کند. Tachem 6010 به عنوان یک تعلیق شکن سازگار با محیط زیست، در دمای اتاق و به صورت سازگار با سایر ترکیبات شیمیایی محلول در نفت یا آب کاربرد دارد. Tachem 6010 عملکرد سریع و موثری به عنوان تعلیق شکن امولسیون آب در نفت یا نفت در آب دارد. آب جداشده توسط این دمولسیفایر، کاملا شفاف با کمترین محتوی نمک (حداقل BS&W) است. مزایای محصول tachem 6010  :
 • این محصول به میزان قابل توجهی در آب حل شده و به عنوان تعلیق شکن موثر امولسیون آب در نفت یا نفت در آب کاربرد دارد.
 • flash point مسئله ساز نیست.
 • نمک موجود در نفت را به راحتی جدا می­کند.
 • آب جدا شده توسط این محصول شفاف و با کمترین محتوای نمک است.
حفاظت و نگهداری در هنگام استفاده از لباس محافظ، عینک ایمنی و دستکش استفاده شود. از تماس با پوست و چشم اجتناب کنید.

خواص ویژه:
Yellow to light brown clear liquid Appearance at 25 °C
1.02±0.02 Density, g/ml
Crude oil, water, methanol, ethanol Solubility
دانلود کاتالوگ
  Oil soluble demulsifier ویژگی­ها Tachem 6020 به عنوان تعلیق شکن امولسیون آب در نفت کاربرد دارد و به عنوان dropper، treater (به هم پیوستن قطرات آب موود در نفت) و desalter (جداکننده نمک موجود در نفت) عملکرد مناسبی دارد. Tachem 6020 به عنوان یک ترکیب آلی فرموله شده به صورت دیسپرس در آب و محلول در حلال­های آلی مانند زایلن، تولوئن ، حلال آروماتیک و نفت به منظور جداسازی موثر آب موجود در نفت و یا نفت باقی مانده در آب در دمای محیط به صورت سازگار با سایر ترکیبات شیمیایی موجود در نفت کاربرد دارد. Tachem 6020 منجر به ناپایداری ناحیه مرز فازی نفت/آب در اطراف قطرات آب می­شود و از این طریق به تجمع قطرات آب و منجر به جداسازی موثر آب موجود در نفت می­شود. آب جدا شده توسط Tachem 6020 کاملا شفاف با کمترین محتوای نمک (bs&w باقیمانده کم) است و این محصول منجر به جداسازی موثر آب از نفت در حداقل زمان ممکن می­ شود. حفاظت و نگهداری در هنگام استفاده از دستکش، عینک و لباس محافظ استفاده و از تماس با پوست خودداری شود. این محصول در گالن­های مهر و موم شده به دور از یخ زدگی و حرارت بالا در دمای بین – 25 0C to 500C. نگهداری شود.

خواص ویژه:
Yellow to brown Liquid liquid Appearance at 25 °C
0.9±0.05 Density, g/ml
Oil soluble ethanol Solubility
< 100 cSt Kinematic Viscosity at 250 °C
>60° C Flash point ° C
دانلود کاتالوگ
فرم ارتباط با ما

تماس با ما
ایران ، تهران ، بلوار شهران ، فلکه دوم شهران ، نبش پالیک اول، پلاک 16، طبقه اول، واحد دوم
 • 021-49013
 • 021-44303071
 • info@chemicaltasfyeh.com
 • کد پستی: 1478654543